Kreatywność

Kup pan cegłę …

Budujesz dom, remontujesz mieszkanie, a może aranżujesz swoje miejsce pracy?… Jeśli szukasz ciekawego sposobu na wykończenie ścian i stworzenie niepowtarzalnego klimatu, to stara cegła rozbiórkowa jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

01Śmiało mogę polecić ją do różnych aranżacji ponieważ sprawdza się w nowoczesnych jak i w tradycyjnych wnętrzach. Ściana z prawdziwej cegły imitując prawdziwy mur przyciąga wzrok przez swoją niejednorodną kolorystykę, piękną fakturę oraz przestrzenny układ, nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Najlepiej prezentuje się przy gładkich powierzchniach, ponieważ stanowią wówczas kontrast przy tak różnorodnej płaszczyźnie ceglanej ściany. Uwaga: wielkość powierzchni ceglanej ściany powinna zostać dostosowana do konkretnego wnętrza, zbyt duża płaszczyzna może je przytłaczać, a zbyt mała nie dawać tak dobrego efektu.

Uważam, że najlepiej jest uż02ywać cegłę z własnego regionu, wówczas koresponduje ona z lokalną tradycją, niesie ze sobą ładunek emocjonalny historii. Znając dokładnie pochodzenie cegły działamy na własną wyobraźnię i odczuwamy jakby przedłużone życie historycznego budynku. Stąd moje przekonanie o wyższości cegły rozbiórkowej nad nową cegłą nawet ręcznie formowaną. Na przedstawionej aranżacji została użyta cegła występująca na Podlasiu w kolorze pomarańczowo-łososiowym, np. na Warmii regionalna cegła ma charakterystyczny kolor ciemno-czerwony.

Mimo, że wykonanie ściany z cegły wymaga sporego nakładu pracy to efekt jest wspaniały a przy tymi można uzyskać dobrą jakość za rozsądną cenę, czyli to co lubię :) Szacunkowo wyliczona cena ściany z załączonych zdjęć: zakładając, że z jednej cegły po przecięciu mamy dwie płytki  (środek cegły jako odpad) a ściana na 1 metrze kwadratowym posiada 12 rzędów po 3,5 cegły, czyli 42 sztuki, to jeśli kupiliśmy cegłę po 1 zł za sztukę i pocięliśmy ją we własnym zakresie na płytki to 1 m2 razem z klejem i fugą kosztuje ok. 25 zł za m kw. Mając nieco więcej determinacji cegłę można zdobyć za darmo, ponieważ dla niektórych stara cegła to tylko gruzem”, ale my wiemy co można z niej stworzyć :)

Aby wykonać własnorę1cznie taką ścianę, to potrzebny jest zapał i trochę wolnego czasu. Do realizacji tego zadania warto zaangażować kilka osób, rodzinę, znajomych i mieć satysfakcję ze wspólnego dzieła.

Najpierw należy zakupić cegłę z rozbiórki, łatwo znaleźć oferty sprzedaży z całej Polski, jednak polecam wybrać cegłę z własnego regionu. Przy zakupie cegły warto zwrócić uwagę z rozbiórki jakiego budynku pochodzi cegła, budynki inwentarskie typu stodoła mogą zawierać substancje szkodliwe lub mogących wywołać alergię. Ważne jest również to, czy rozbiórkę przeprowadzono ręcznie, wówczas cegła będzie bez mikropęknięć spowodowanych wibracjami generowanymi przez maszyny demolujące.

Aby uniknąć odrzutów z zakupionej dużej ilości cegieł, należy upewnić się że cegła jest zachowana doskonałym stanie, szczególnie czy nie jest trwale zabrudzona, mokra, zagrzybiona. Jeśli ktoś wolałby wygodniejsze rozwiązanie, może nabyć cegłę pociętą na płytki oraz starannie oczyszczoną gotową do położenia.

Prace wyglądają następująco:do ściany przyklejamy zaimpregnowaną cegłę :) brzmi to banalnie, ale poniżej podaję nieco więcej szczegółów.          2

CEGŁA: przed ułożeniem na powierzchni klejonej pokrywa się zwykłym gruntem budowlanym, dzięki temu cegła nie chłonie kleju. Na samym końcu prac cegła powinna być zaimpregnowana odpowiednim preparatem przed kurzem, wodą, jak i tłuszczem, co pozwoli na długotrwałe użytkowanie w niezmienionym wyglądzie.

PODŁOŻE: musi być suche, oczyszczone oraz zagruntowane, w pomieszczeniach wilgotnych dodatkowo zabezpieczone folią w płynie.

PIERWSZY RZĄD: układa się od dołu, warto podłożyć płaski, sztywny element na wysokości 0,5 cm od podłogi, na tym elemencie zaczyna się układać cegły. Po każdym ułożonym rzędzie poziom należy sprawdzić poziomicą.

OSTATNI RZĄD: czujnie kontroluje się efekty pracy, tak żeby dostosować wielkość fugi i ilość rzędów do wysokości pomieszczenia. Celem jest zakończenie najwyższego rzędu pełną wysokością cegły, bez potrzeby docinania.

FUGI: najlepiej użyć zaprawy murarskiej do płytek klinkierowych, nie polecam zwykłej fugi do płytek, jest nieekonomiczna. Zaprawę układa się za pomocą kielni, a po częściowym związaniu zaprawy nadaje się spoinie właściwy kształt. Po całkowitym wyschnięciu zaprawy, ślady po spoinowaniu usuwa się pędzlem.

Projektując dominującą ścianę ceglaną najlepiej jest choć w jeszcze jednym miejscu budynku powtórzyć ten element, żeby całe wnętrze było konsekwentnie spójne. Może to być inne pomieszczenie wspólne z 05nieco mniejszą ceglaną ścianą (przedpokój, toaleta) lub zupełnie inny element typu komin, barek lub wyspa.

Efekt prac nad ścianą widać na zdjęciu obok. Bardzo lubię klimat tego wnętrza z prawdziwą cegłą, najbardziej podoba mi się różnorodność odcieni i faktur cegły tworząca niepowtarzalną artystyczną kompozycję. Jeśli podzielasz moją opinię to … „kup pan cegłę” rozbiórkową :)

 

Lubię przebywać w przestrzeniach z charakterem… takie miejsca przez swoje niecodzienne rozwiązania pobudzają do życia, dają do myślenia, inspirują.

Komentarze