Rozwój

Choć goni nas czas…

„Nie mam czasu” – to najczęściej słyszane wytłumaczenie, że czegoś nie zrobimy. Żyjemy, jemy, kochamy szybko, choć niekoniecznie dobrze. Gadżety, które mamy (telefony, smartfony, ajfony, laptopy aż po samochody itp.), mają nam ten czas oszczędzać, ale niewiele znam osób, które – mimo posiadania różnych elektronicznych cudów – stwierdzają, że mają czas na spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Żyjemy z listami, na których odhaczamy kolejne zrealizowane zadania. Codziennie przeżywamy „dzień świstaka”: praca-dom, praca-dom… To co ważne, najczęściej odkładamy na później. Problem w tym, że nasze życie dzieje się DZIŚ.

Czas jest bardzo sprawiedliwy. Wszyscy mamy do dyspozycji 24 godziny na dobę. Obecnie mówi się nie tyle o zarządzaniu czasem, co o zarządzaniu sobą w czasie. Bo układu 24/24 nie zmienimy, ale na sposób naszego funkcjonowania mamy wpływ. Jak sobie poradzić z codziennym natłokiem spraw do załatwienia? A gdyby tak zrobić osobistą listę, nie zadań do wykonania, ale celów i marzeń? Tak jak bohaterowie filmu, którego tytuł pozwoliłam sobie wykorzystać w tytule tego posta (oryginalny, to „The Bucket List”). Nie zostało im wiele czasu, ale jednocześnie na tyle dużo, by zrealizować swoje pasje i pragnienia.

Coraz popularniejszy staje się ruch „slow”. Zaczynamy dostrzegać, że szybkie tempo, stres negatywnie odbijają się na naszych relacjach i zdrowiu. Potrzebujemy zwolnić, aby cieszyć się tym, co mamy. Wdrażając takie podejście w swoje życie, kończę ten post, aby spędzić czas z bliskimi. Pozdrawiam. :)

Aneta Matyjaszek

Od 2008 r. - trenerka rozwoju osobistego, szkoleniowiec, od 2012 r. także doradca ds. rozwoju zawodowego i edukacyjnego. Po 11 latach porzuciłam tzw. „ciepłą posadkę” w zamian za niezależność i możliwość wpływu na własną przyszłość. Moje fascynacje dotyczą m.in. psychologii osobowości, zwłaszcza temperamentu, i budowania relacji. Szukam sposobów na „zagospodarowanie” i wykorzystanie talentów ludzi, których spotykam. Uważam, że słowa mają moc, dlatego chętnie piszę i rozmawiam. Więcej o mnie na stronie: www.trener.anetamatyjaszek.com i na moim blogu: www.silaslowa.blogspot.com

Komentarze