Biznes,Rozwój

Co mam robić w życiu? Rób to do czego jesteś stworzony!

 

„Chciałbym mieć czarno na białym napisane co mam robić  w życiu”  – czasami takie zdanie zdarza mi się słyszeć od ludzi, z którymi rozmawiam. „Mogę ci to obiecać” – odpowiadam zwykle.  „Jak to?” – słyszę zwykle wtedy zdziwienie w głosie.  „To proste” – odpowiadam – „jeżeli wykonasz profesjonalny test osobowościowo – zawodowy to na ostatniej stronie będziesz mieć czarno na białym wykaz zawodów, które będą najodpowiedniejsze dla ciebie. „Czy wtedy już będę wiedział co mam robić?” – pada kolejne pytanie.

To jest dobre pytanie.  Jeżeli wiesz jakimi kryteriami masz się kierować przy wyborze swojego życiowego zajęcia to wtedy znajdziesz odpowiednią dla siebie pracę, czyli jaką ? Otóż jeżeli wykonujesz właściwą pracę wtedy:

  • cieszysz się na myśl o pójściu do pracy
  • czujesz się często podekscytowany tym co robisz
  • widzisz, że twój wkład jest doceniany i szanowany
  • odczuwasz dumę mówiąc o swojej pracy
  • lubisz ludzi z którymi (i dla których) pracujesz
  • odczuwasz optymizm wobec przyszłości
  • odczuwasz satysfakcję z zarabianych pieniędzy

Jakie są więc kryteria doboru właściwego zajęcia na którym spędzamy zwykle minimum 1/3 doby w dniu roboczym ?

TWOJA OSOBOWOŚĆ

Rozmawiałem kiedyś z osobą, której praca polegała na indywidualnym porządkowaniu dokumentów. Kiedy zapytałem ją co najbardziej lubi w swojej pracy, odpowiedziała, że te chwile, kiedy zadzwoni telefon i może z kimś porozmawiać. Dlatego właśnie męczyła się w swojej pracy. Była osobą ekstrawertyczną (czyli taką, która lubi kontakt z ludźmi) a pracowała jako osoba typowo introwertyczna (czyli taka, która preferuje samotność).

Osobowość oznacza naturalny sposób, w jaki człowiek jest motywowany do działania. Na przykład jednych motywują ludzie, innych samotność; jedni są zorganizowani i precyzyjni a inni spontaniczni i swobodni. Istnieją też tacy, którzy są pośrodku skali. Oczywiście nie istnieje najlepszy rodzaj osobowości. Każdy rodzaj ma swoje silne i słabe strony. Jednak osobowość jest pierwszym z ważnych kryteriów, które należy uwzględnić dobierając pracę swoich marzeń.

TWOJE ZAINTERESOWANIA

„Chciałabym zwiedzić cały świat, kupić sobie mieszkanie na własność. Jak mam na to zarobić?” Takie pytanie usłyszałem wiele lat temu, kiedy zaczynałem pracę jako coach. Moja odpowiedź nieco zaskoczyła klientkę: „A czym się interesujesz?”. Odpowiedziała: ‚Lubię robić tipsy.” Po pięciu latach osiągnęła swój cel a nawet go przekroczyła! Zwiedziła świat dwukrotnie i ma już kupione dwa mieszkania. Jaki jest jest zawód? Pracuje jako kosmetyczka i masażystka na statku „Queen Mary”. Pracuje na nim opływając i zwiedzając cały świat a także zarabiając na kolejne inwestycje. Czy było łatwo? Absolutnie NIE! Czy osiągnięciu celu było szybkie? Oczywiście NIE.

Jeżeli chcesz osiągnąć życiowe cele, nie będzie ani łatwo ani szybko, ale będzie rozwojowo, ciekawie, poznasz interesujących ludzi, dużo się nauczysz i ostatecznie osiągniesz upragnione cele. Zarówno cele jak i droga dom ich osiągnięcia są warte aby podjąć ten wysiłek. Oczywiście zabierze to trochę czasu, ale czas i tak minie.

Siłą do osiągnięcia zamierzonych celów jest wybranie tego co jest zgodne z twoimi zainteresowaniami. Dlaczego? Ponieważ wtedy odczuwasz te wszystkie pozytywne emocje, które są siłą napędową w trudnych sytuacjach oraz nagrodą w pozostałych.

TWOJE UMIEJĘTNOŚCI

To nie to samo co zainteresowania, ale te dwa obszary są często ze sobą powiązane.  Proste zależność między nimi wygląda w następujący sposób:

UMIEJĘTNOŚCI – ZAINTERESOWANIA = NUDA

ZAINTERESOWANIA – UMIEJĘTNOŚCI = HOBBY

ZAINTERESOWANIA + UMIEJĘTNOŚCI = SUKCES

Przykładem może być sportowiec, który ma naturalne umiejętności, ale musi je systematycznie ćwiczyć.  Tym co daje mu motywację są jego zainteresowania (i oczywiście powiązane z tym emocje) dotyczące jego dziedziny sportu. Jednak kiedy zainteresowania powiązane są z umiejętnościami, to obrazując drogę do sukcesu w skali 1 do 10, doskonalenie umiejętności w dziedzinie zgodnej z naturalnym talentem jest jak rozpoczynanie zmierzania ku sukcesowi od punktu 5 zamiast od punktu 1.

TWOJE WARTOŚCI

Chodzi o wartości związane ze środowiskiem pracy, oczekiwaniami od pracy oraz powiązane z kluczowymi życiowymi wartościami. Prosty przykład: jeżeli dla kogoś ważna jest niezależność i kompetencje a ma niekompetentnego przełożonego to nawet jeśli praca jest zgodna z osobowością, zainteresowaniami i umiejętnościami to nie będzie sprawiała mu przyjemności. Przy silnym konflikcie wartości dochodzi często do tzw. autosabotażu, czyli podświadomych działań, które niszczą nas wysiłek. Jeżeli dana osoba wysoka ceni sobie życie rodzinne, spokój i bezpieczeństwo a wybierze pracę związaną z ryzykiem, niebezpieczeństwem i częstą rozłąką z rodziną to poczucie rozdarcia może doprowadzić do nieświadomie sprowokowanego wypadku. I dokładnie odwrotnie, jeżeli praca jest zgodna z systemem wartości danego człowieka wtedy mamy ostatni ze składników udanej pracy.

Jak odnaleźć te składniki?

Do tego właśnie służy test osobowościowo – zawodowy „Carrer Direct”.

Po jego wykonaniu otrzymasz 24 stronnicowy opis. Poniżej możesz obejrzeć przykładowy:

https://careerdirect-ge.org/assets/resources/sample-reports/pl/detailedreport.pdf

 

„Zyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych a nie są życiodajne dla nas.”

 

INWESTYCJA – dwie wersje:

297 zł – test ze szczegółowym opisem BEZ KONSULTACJI

850 zł – test z 90 minutowa konsultacją

PŁATNOŚĆ

 tradycyjnym przelewem:

 KOAH

03 1090 2112 0000 0001 2971 0916

Tytuł przelewu: „Kompas Kraiery” oraz twój adres e-mail

lub paypal andrzej@koah.pl

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Burzyński

Andrzej Burzyński – konsultant biznesowy, inwestor, autor. Autor książek: Produktywny Przedsiębiorca™ Od pasji do biznesu™ Życie pełne pasji Przebacz i uwolnij siebie™ Twórca programów szkoleniowych: Akademia Rozwoju Przedsiębiorcy™ Od pasji do biznesu™ Bogaty nauczyciel™ Przedsiębiorca pełen pasji™ Przemawiaj z pasją™ Influancer. Poprzez swoje kanały edukacyjne docieram do ponad 20 tysięcy osób miesiecznie. Audycje radiowe Przez 5 lat (2011-2016) prowadziłem cotygodniowe audycje w radiu Kontestacja. Program telewizyjny W 2017 roku prowadziłem program biznesowy "Alfabet przedsiębiorcy" w telewizji TBN Polska. Prywatnie mąż i ojciec dwóch synów.

Komentarze