Rozwój

Czy wiesz, czego chcesz? – cz. 2

W poprzednim poście podałam pomysł, jak zacząć szukać odpowiedzi na pytanie w tytule. Mam nadzieję, że dla osób, które spróbowały na nie odpowiedzieć, sprawa się nieco rozjaśniła…

Mniej-więcej potrafimy już określić, w którą stronę nas ciągnie, co nas interesuje, wzrusza i porusza. Teraz czas na działanie.

Kiedyś usłyszałam jedną z najlepszych – moim zdaniem – rad na to, jak osiągać cele: Zrób to! Zacznij działać.

Swego czasu trenowałam sztuki walki. Zapytałam trenera, jak on przez tyle lat (coś ok. 30) motywuje się do ćwiczeń nawet kilka razy w tygodniu. Odpowiedział, że kiedy przychodzi pora, żeby iść na trening, nie zastanawia się nad tym czy mu się chce, czy nie, jak się czuje itp. Po prostu bierze torbę z ubraniem i wychodzi.

Nawet najlepsze i najpiękniejsze pomysły nie będą nic warte, kiedy nie zaczniemy ich wcielać w życie.

Dlatego, jeśli masz jakiś pomysł, chciałbyś coś zrobić dla siebie i innych, nie czekaj. Zacznij działać. To nie musi być od razu arcydzieło na miarę najwyższych nagród. Wystarczy, jeśli sprawi Tobie radość.

Podjęte działanie jest też najlepszym – według mnie – testem na to, czy naprawdę to jest to, czego chcesz.

Słyszałe(a)ś o prokrastynacji? Generalnie, to odkładanie wszystkiego na później. Poczytałam trochę na ten temat; nawet jest podobno naukowe wyjaśnienie tej przypadłości… Jak dla mnie, to jednak kwestia nieprawidłowych nawyków. A te, jak wiadomo, można zmienić.

Działanie to najlepszy sposób testowania swoich pragnień, oczywiście w granicach rozsądku i z poszanowaniem zasad etycznych.

Nie czekaj na sprzyjające wiatry, więcej pieniędzy, innych ludzi. Zacznij działać DZIŚ.

Aneta Matyjaszek

Od 2008 r. - trenerka rozwoju osobistego, szkoleniowiec, od 2012 r. także doradca ds. rozwoju zawodowego i edukacyjnego. Po 11 latach porzuciłam tzw. „ciepłą posadkę” w zamian za niezależność i możliwość wpływu na własną przyszłość. Moje fascynacje dotyczą m.in. psychologii osobowości, zwłaszcza temperamentu, i budowania relacji. Szukam sposobów na „zagospodarowanie” i wykorzystanie talentów ludzi, których spotykam. Uważam, że słowa mają moc, dlatego chętnie piszę i rozmawiam. Więcej o mnie na stronie: www.trener.anetamatyjaszek.com i na moim blogu: www.silaslowa.blogspot.com

Komentarze