Recenzje

Druga strona pasji

Dziś o pasji. Ale od innej strony – tej drugiej. Inspiracją do tego postu stała się książka Wojciecha Jagielskiego „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli”.

W zalewie literatury sukcesu z Zachodu przywykliśmy do tego, że pasja to klucz do powodzenia i zadowolenia w życiu. „Pracuj z pasją”, „rób to co kochasz” itp. wezwania sprawiają, że ci, którzy mają to coś, umacniają się w przekonaniu, że zmierzają w dobrym kierunku, a ci, co są tego pozbawieni – usilnie tego poszukują. I dobrze. Również uważam, że warto poszukiwać i odkrywać siebie i swoje talenty.

Jednak tak, jak zaznaczyłam we wstępie, ten artykuł dotyczy drugiej strony medalu.

W swojej książce W. Jagielski tak pisze o sobie i swojej pracy:

„Nie wiedziałem, że prawdziwa pasja nie znosi żadnych ustępstw ani ugody, żadnych półśrodków, rozwiązań zastępczych. Wdziera się w życie, bierze je w niewolę i układa według swoich reguł, z których najważniejszą zdaje się ‚wszystko albo nic’.”

Pasja wiąże się z zaangażowaniem. Zajmuje myśli, zabiera czas i ma swoją cenę: czasem jest to zaniedbanie relacji rodzinnych, niekiedy duże koszty finansowe, a bywa, że i życie. Jednak ci, których to dotknęło, chętnie płacą każdą stawkę. Analizując koleje życia chociażby Nelsona Mandeli we wspomnianej książce, zastanawiałam się: dlaczego? Co go pchało do takich działań, przy których więzienie czy kara śmierci niewiele znaczyły? I czy warto było zapłacić cenę długoletniego więzienia, rozpadu rodziny?

Może tylko wtedy, kiedy pasja pożera nasze inne zasoby, można zmienić świat na lepsze?

Aneta Matyjaszek

Od 2008 r. - trenerka rozwoju osobistego, szkoleniowiec, od 2012 r. także doradca ds. rozwoju zawodowego i edukacyjnego. Po 11 latach porzuciłam tzw. „ciepłą posadkę” w zamian za niezależność i możliwość wpływu na własną przyszłość. Moje fascynacje dotyczą m.in. psychologii osobowości, zwłaszcza temperamentu, i budowania relacji. Szukam sposobów na „zagospodarowanie” i wykorzystanie talentów ludzi, których spotykam. Uważam, że słowa mają moc, dlatego chętnie piszę i rozmawiam. Więcej o mnie na stronie: www.trener.anetamatyjaszek.com i na moim blogu: www.silaslowa.blogspot.com

Komentarze