Dziecko,Zdrowie

Dziecko i komputer – 10 powodów by ograniczyć ich kontakt

Lista prezentów bożonarodzeniowych czy komunijnych zaczyna się od tabletu, Play Station, laptopa lub smartfona. Dzieci są zadowolone gdy mają elektronicznego przyjaciela, a rodzice zyskują trochę czasu i spokoju. Oczywiście – urządzenia elektroniczne ułatwiają nasze życie. Zaczynając od stałego kontaktu z bliskimi, dostępu do każdej informacji, kończąc na szeroko pojętej rozrywce. Niestety bardzo często tracimy kontrolę nad czasem jaki spędzamy w wirtualnym świecie. Zmniejsza się też kontakt z realnym światem.

Jak urządzenia elektroniczne wpływają na rozwój dzieci?

dziecko i koputerW pracy zawodowej, najczęściej akcentuję wpływ komputerów i telewizji na wzrok dzieci. To jednak nie wszystko. Wirtualny, nieprawdziwy świat, jaki dzieci oglądają czy to w bajkach, czy w grach wpływa na rozwój ich osobowości, emocji, postrzeganie problemów i ich rozwiązywanie. Warto widzieć, że ograniczenie czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi ma bardzo pozytywny wpływ na dziecko.

10 powodów, dla których należy ograniczyć dziecku dostęp do sprzętu elektronicznego

1. Dobre relacje interpersonalne

Wspólna zabawa z rodzicami i rodzeństwem, czułości i rozmowy to podstawowe elementy kształtujące w dziecku emocje, poczucie tożsamości i pewności siebie. Spędzając wiele czasu w świecie wirtualnym dziecko będzie miało problem w nawiązywaniu kolejnych relacji, jak również z okazywaniem uczuć i emocji.

2. Bezinteresowna dobroć zostanie na dłużej

Dziecko szybko przyzwyczaja się do przemocy, którą widzi. Zaczyna na nią się uodparniać. W konsekwencji coraz mniej jest w nim bezinteresowności i dobroci, która jest naturalna w dzieciach. Łatwo zauważyć tą zmianę w podejściu dziecka do zwierząt (najpierw bardzo wrażliwe na krzywdę, z czasem potrafi zwierzę kopnąć czy odepchnąć).

3. Spokojne dziecko

Nadmiar informacji pobudza. Dorośli wiedzą jak odreagować stres i napięcie, dzieci niekoniecznie. Takie pobudzenie w perspektywie czasu jest niszczące dla układu nerwowego dziecka, emocji i ogólnego rozwoju.

4. Lepszy sen

Regularne używanie sprzętu elektronicznego popołudniu i wieczorem pogarsza jakość snu. Dzieci mają problemy z zasypianiem, a ich samopoczucie następnego dnia jest gorsze.

5. Unikniecie uzależnienia

Komputer nie powie „dość”. Dziecko również nie odmówi sobie przyjemności. Niekontrolowany czas przy urządzeniach elektronicznych szybko staje się nawykiem, a stąd prosta droga do uzależnienia.

6. Bardziej towarzyskie dziecko

Przez  kontakt osobisty z rodziną i rówieśnikami dziecko uczy się rozpoznawać mowę ciała, mimikę twarzy, nastroje, intonację głosu czy emocje. Urządzenia elektroniczne ułatwiają kontakt z innymi osobami, ale ograniczają rozwój relacji, ponieważ nie są w stanie przekazać i odwzorować wyżej wymienionych czynników. W tej sytuacji rosną bariery by poznawać nowych ludzi.

7. Lepsza kondycja fizyczna

dziecko i komputerKażda godzina przed komputerem to czas bez ruchu. Nie da się rozwijać kondycji fizycznej i sprawności ciała siedząc. Jedynie gwarantowana jest nadwaga. Chcesz mieć szczupłe i wysportowane dzieci? Ogranicz czas spędzony przy laptopie i smartfonie.

8. Większe zainteresowanie nauką

Książki i zabawy kreatywne, które wymagają więcej od naszych dzieci są mało atrakcyjne w porównaniu z rozrywką na komputerze. Dziecko z natury chce się rozwijać, zawsze chce wiedzieć więcej, więc podsuńmy mu książkę zamiast smartfona – z niej wyciągnie lepsze wiadomości.

9. Mniej powodów do płaczu

Znacie ten moment, gdy dziecko ma wyłączyć tablet, jednak histerią i płaczem wymusza na rodzicach kolejną porcję czasu do gry? Nigdy nie ustępujcie. Gdy dacie się złamać dziecko nie nauczy się kontrolować swoich emocji.  Niczego dobrego z tego nie będzie.

10. Zdrowe oczy

Dzieciaki spędzające dużo czasu przed urządzeniami elektronicznymi patrzą cały czas na bliską odległość i w bardzo niewielkim zakresie poruszają oczami. W konsekwencji ich oczy nie są tak sprawne jak oczy rówieśników grających w piłkę. Nie chodzi tylko o wady wzroku, chodzi o ogólną sprawność oczu. Dzieci korzystające z laptopów czy tabletów wykazują większą męczliwość oczu, niestabilną ostrość widzenia, zaburzone ruchy oczu. Wiedząc, że musimy „pracować” oczami przez całe życie zadbajmy od samego początku o higienę patrzenia naszych dzieci.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani tematyką widzenia, okularów, dzieci, ćwiczeniom oczu to serdecznie zapraszam na swoją stronę www.barbarapakula.pl, na której znajdą Państwo jeszcze więcej artykułów.

Barbara Pakuła

Jestem optometrystą i terapeutą widzenia. Moją pasją jest rozwój sprawności widzenia poprzez ćwiczenia wzrokowe dla dzieci i dorosłych. Swoją wiedzą dzielę się na blogu: www.barbarapakula.pl Na co dzień prowadzę Centrum Dobrego Widzenia w Suwałkach, gdzie przyjmuję małych i dużych pacjentów: www.visusoptyk.com.pl

Komentarze