Rozwój

emocje a logika

Obejrzałam w kinie film Interstellar i jestem pod wrażeniem. Gorąco polecam . Akurat pewne wydarzenia z mojego życia nawiązują do doznań bohatera. Uderzyło mnie jak decyzja podjęta w panice i desperacji , w zasadzie wbrew logice okazuje się mieć sens w miarę upływającego czasu.

http://stanb.w.interia.pl/grafika/Duze/96101709.gifPrzeczytałam kiedyś zdanie, „Jeśli jesteś w rozdarciu między emocjami, a rozumem idź za głosem serca”. Większość ludzi zagrzmi, że tak nie można, że trzeba żyć racjonalnie i twardo stąpać po ziemi! Zgoda, ale to emocje są siłą napędową. To dzięki uczuciom żyjemy, mamy motywacje, to one popychają nas do działania. Miłość rozpala tak, że niesiony na jej skrzydłach zrobisz wszystko i zadziwisz sam siebie. Nienawiść niszczy niczym siła wodospadu, i człowiek który się nią kieruje potrafi rozpętać tajfun i zrujnować życie innym. Rodzic, kochający swoje dziecko poświęca dla niego wszystko bo najważniejsze jest aby czuło się bezpiecznie i czasem podejmie decyzję aby wszystko zatrzymać. W filmie jest moment, kiedy córka bohatera prosi go „ZOSTAŃ”.  Bardzo emocjonalny, trudny wątek.
Uczucia powodują, że robimy krok na wiarę. Wkładamy siebie i serce w to, co jest naszą pasją. To one pchają nas do wyzwań, odkrywania nowych rzeczy, szukania inspiracji, rozwiązań. Mózg pracuje efektywniej dzięki wydzielaniu się endorfiny i jesteśmy w stanie nagle wykonać rzeczy, których zupełnie nie bylibyśmy w stanie zrobić podchodząc do nich czysto racjonalnie.

To również uczucia mogą nas powstrzymać przed czymś, co nie jest dla nas dobre, zagraża naszemu bytowi. Jak mawia stare dobre przysłowie, „Nic nie dzieje się bez przyczyny”, obserwujmy uważnie to, co dzieje się w około, sygnały które dochodzą do nas z rozmaitych źródeł.
Świat nie kończy się na jednym popełnionym przez nas błędzie, złej decyzji czy nieudanej chwili. Odpowiedź na czasami niezrozumiałą sytuacje leży w  przyszłości. Pozwólmy aby czas płynął i za jakąś chwilę, może rok, dwa, odkryjemy jak wszystko w naszym życiu układa się w sensowną całość, tak jakby Ktoś czuwał nad nami.

Mądry człowiek Salomon napisał takie zdanie , „Zaufaj Bogu z całego serca, a nie polegaj na swoim rozsądku, myśl o Nim na każdej drodze,
a On twe ścieżki wyrówna. ”

 

 

 

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze