Dziecko

Farmakologia w Autyźmie

Myślę, że zagadnienie nie jest proste bo jak wiecie, każdy z autystów to indywidualna i niepowtarzalna osobowość. Cudne byłyby rozwiązania 0-1 ale takie nie istnieją. Przegryzam się przez temat farmakologii w autyźmie i obserwuję zachowania dzieci, proszę o relację rodzin, czytam publikację i tak jak wszyscy ubolewam nad tym, że nie istnieją magiczne różdżki powodujące, że za jednym połknięciem tabletki autyzm znika. Niemniej jednak chwała Bogu, że w sytuacjach krytycznych, zagrażających życiu chorego czy jego otoczeniu istnieją środki i rozwiązana farmakologiczne o rezultatach pozytywnych, (potwierdzonych przez setki osób), które krótko okresowo pozwalają się wyciszyć i równolegle z intensywną pracą nad tzw behawiorystką wypracować szablon zachowań, które być może przyniosą pozytywny rezultat w długim okresie.

Wielu rodziców, do których grona należę, długo broniło się przed lekami. Jednak życie weryfikuje wszystko, także nasze poglądy, przekonania. Są sytuacje które nas przerastają, uczą pokory, mądrości, które nas izolują, napiętnowują, zabierają siły i nadzieję. Chwile, w których musimy pogodzić się z sytuacją i zrozumieć, że zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy aby farmakologii uniknąć. Myślę również, że należy nadal mieć nadzieję na lepsze, mieć tę wdzięczność dla losu i okoliczności, że dany lek istnieje i ma posłużyć dobru. Nie ściągać myślami skutków ubocznych i działać mądrze wspomagając leczenie-dietą, nauką, wsparciem. Podanie leku to nie koniec, to nie porażka, to kolejny rozdział życia, nowe wyzwanie, inne okoliczności, to krok ku lepszemu, nawet jeśli tego jeszcze nie widać. Nie krytykujmy tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na uniknięcie farmakologii, okazujmy empatię i zrozumienie rodzicom, którzy w naszym mniemaniu „polegli w bitwie”. Zawsze możemy wesprzeć dobrym słowem, podzielić się wiedzą o dietach czy niekonwencjonalnych metodach leczenia, zasugerować ciekawe rozwiązania. Wierzę, że siła leży w grupie i wspólnym szukaniu rozwiązań, dlatego zachęcam do dzielenia się .


Jeśli potrzebujesz informacji w sprawie autyzmu, diagnozy, pokierowania rodzica dziecka z autyzmem skontaktuj się ze mną pod adresem annakowalczyk99@wp.pl

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze