Dziecko

Grafomotoryka

„Bazgrzesz jak kura pazurem” kiedy słyszałam takie słowa od nauczycieli przerażały mnie. Kura,Pazur, Bazgroły. Lata zajęło mi wyrobienie ręki i radości z pisania aby ostatecznie żyć w erze klawiatury,sms-a i skyp-a.
Do czego w zasadzie potrzebna jest kaligrafia? Na pewno do dziewczyńskich zajęć typu ozdabianie obrazków i karnecików na prezenty.
Czy warto zatem tak usilnie zabiegać i naciskać na dziecko, dla którego czynność ta jest kłopotliwa, aby litery idealnie mieściły się w liniach i stały równo niczym wymusztrowana armia? Jeśli dziecko pisze drukowanymi literami cieszmy się z tego i bądźmy dla niego wyrozumiali w nauce pisma pisanego. Pytajmy -czy jest ci trudno trzymać długopis? Czy może nie jest łatwe prowadzić go po kartce?
Dzieci z Zaburzeniem Aspergera mają ogromną trudność z opanowaniem tej umiejętności i cudem prawdziwym jest w ogóle posługiwanie się przez nie kredką czy długopisem. Pisałam w poprzednich artykułach jakiej koncentracji wymagają pozornie łatwe czynności. Bierzesz długopis i piszesz. Dla dziecka z ZA oznacza świadomość trzymania go w 3 palcach, uciskania i prowadzenia według określonego wzoru, koordynacji oka z ręką.
Co więc robić aby nie zniechęcić młodego człowieka do pisania. Polecam zabawę związaną z precyzją -przekładanie pęsetką chrupek, fasolek z jednej miski do drugiej. Jeśli dziecko jest praworęczne przekłada z pełnej miski stojącej po lewej stronie fasolki do pustej  miski stojącej po prawej stronie. Jeśli leworęczne to czynność odwrotna do powyższej. Dobrym ćwiczeniem jest również pozwolenie dziecku na wykonanie jakiegoś projektu, np osłonki na włącznik do światła. Czy narysowania pająka siedzącego w kącie. Niech nauka będzie ciekawa i zachęcająca według zasady przez „zabawę do nauki”.
10626681_10204254470575641_5624066114752448578_n 20140927_131315_resized

Nade wszystko chwalmy! Szukajmy sposobów, chociażby np. zrobienia palcem szlaczków po zaparowanej szybie czy rozsypanej na stole mące. Obserwujmy dziecko, zauważajmy to, co je ciekawi i wykorzystujmy te momenty do przemycenia ćwiczeń.
Dla ciekawości dodam, że ten sam ośrodek w mózgu odpowiedzialny jest za ruch i pisanie dlatego przed nauką warto jest iść pograć w piłkę czy pobiegać. Efekty przyjdą same.


Jeśli potrzebujesz się ze mną skontaktować pisz na adres annakowalczyk99@wp.pl

 

 

 

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze