Kreatywność

Innowacyjność i tradycja w jednym

W cegle jest tyle piękna i pożądanych przy budowie cech, że wraca ona do mnie w inspiracjach jak bumerang. Ten tradycyjny materiał od wieków potrafi zachwycać w tradycyjnych budynkach. A współcześnie w połączeniu z projektowaniem komputerowym daje zupełnie nieograniczone możliwości poszukiwania nowego wyrazu i znaczenia elewacji.

Przedstawiam dzisiaj dwie prace twórców pięknych dzieł ceglanych, którzy podeszli do projektowania w innowacyjny sposób.

I 1 I „Kościół Świętego Oblicza” w Turynie

Dzieło architekta Mario Botty swoją bryłą przypomina zabudowania przemysłowe a jednocześnie dla kontrastu dużo w nim odniesień symbolicznych. Zadaniem architekta było właściwe wyeksponowanie wizerunku Chrystusa pochodzącego z Całunu Turyńskiego, który miał pojawić się z tyłu ołtarza. Realizacja przedstawia w niezwykle interesujący i innowacyjny sposób skomponowany układ cegieł, w efekcie twarz Jezusa wygląda jak utkana z rozproszonego światła, które płynie z góry.

2

1

I 2 I Winiarnia w szwajcarskiej miejscowości Flach

Prototypową technologię budowania z cegły wykorzystali architekci Bearth &Deplazes. Obiekt ich autorstwa otrzymał II miejsce w prestiżowym konkursie Brick Award w  2008 roku. Budynek jest jednopiętrowy, wykonany z jasnej cegły, której układ przypomina z zewnątrz nakładające się na siebie owoce winogron. Ściany zewnętrzne wykonane są z cegły klinkierowej umieszczone są w ramach z surowego betonu. Cegła, która stanowi podstawowy element kompozycji elewacji, została ułożona w prefabrykowane panele przez odpowiednio zaprogramowanego robota (!).

4Efekt wygląda zjawiskowo, moja wrażliwość nie może przejść obojętnie obok takiego widoku.  Zatrzymuję się i delektuję.

3

Program komputerowy określił niezwykle precyzyjnie odległość między cegłami oraz promień ich obrotu tworząc ciekawy ornament. Poniżej ściana wykonana wykonana na poczet wystaw promujących tę technologię.

5

I the end I

Lubię przebywać w przestrzeniach z charakterem… takie miejsca przez swoje niecodzienne rozwiązania pobudzają do życia, dają do myślenia, inspirują.

Komentarze