Dziecko

Jak najprościej w 2 słowach wytłumaczyć Autyzm?

To zaburzenie, z którego się nie wyrasta aczkolwiek można je minimalizować, o ile diagnoza i interwencja nastąpi we wczesnym okresie niemowlęcym.

autism

 

 

 

Czy dziecko nabywa Autyzm poprzez zaniedbanie rodziców czy złe metody wychowawcze?
NIE. NIE. NIE i jeszcze raz NIE. Jako rodzic musisz się uodpornić na „co za źle wychowany bachor, ….co to za matka! i ….takich nie powinno się wyprowadzać z domu” i wiele innych soczystych komentarzy.

Badania wykazują, że autyzm jest zazwyczaj nabyty genetycznie. Czyli zaburzenie mogło wystąpić nawet do kilku pokoleń wstecz, np. pra pra dziadek zachowywał się dziwnie, miał ponad przeciętne zdolności matematyczne, a pod względem towarzyskim był mrukiem i dziwakiem. Babcia trajkotała jak najęta zanudzając wszystkich i czepiając się szczegółów, a ojciec upierdliwie rozdzielał czerwone skarpetki od białych, itp. Sprawa mapowania genów nie jest tak prosta jak w przypadku choroby Syndromu Downa, za którą odpowiedzialny jest 1 gen. W przypadku autyzmu pod lupę trzeba wziąć 30 genów plus dodatkowe czynniki -alergia, stan psychiczny, środowisko, warunki porodu, szczepionki, itp. Jednym słowem różne rzeczy niczym naciśnięcie spustu pistoletu uruchomią całą maszynę.

Autyzm nie jest chorobą.

Nie można traktować ludzi z autyzmem jak chorych psychicznie czy zakaźnie. Są to często osoby normalnie funkcjonujące „wewnątrz”, z których ciałem dzieją się rzeczy poza ich kontrolą. Brzmi masakrycznie ale otrzeźwia nas przed szufladkowaniem.

Po przeczytaniu kilku biografii i rozmowach z dorosłymi ludźmi z autyzmem nabrałam szacunku do takich osób.

Myślę, że autyzm jest swego rodzaju darem dla dzisiejszej cywilizacji. Osoby z tym zaburzeniem mają wyjątkowe predyspozycje matematyczne, artystyczne, naukowe itd. (Albert Einstein, Bill Gates, Temple Gradin i wielu innych http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_with_autism_spectrum_disorders)

Dla rodziny taka diagnoza i wychowanie dziecka z autyzmem to niebywały ciężar. Usłyszysz, że autyzm zabija, niszczy rodziny, rozbija domy. To prawda dlatego tak ważne jest zrozumienie istoty tego zaburzenia, tolerancja i wyrozumiałość dla opiekunów i rodziców. Tak jak wspominałam zwykłe ROZUMIEM odmienia rzeczywistość.


Jeżeli potrzebujesz skontaktować się ze mną, napisz na adres: annakowalczyk99@wp.pl

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze