Praca,Rozwój

Jak napisać CV, które spodoba się pracodawcy?

Co uwzględnić w CV, a co nie? Czy lepiej ze zdjęciem? Uwypuklić bardziej wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe? Czy pracodawcę zainteresuje moje hobby?

Tzw. „cefałka” jest pierwszym etapem selekcji w procesie rekrutacji – to od niej zależy, czy dostaniesz się do następnego etapu, czy też nie. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej temu dokumentowi, omawiając po kolei wszystkie elementy dobrze zaprojektowanego CV.

Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV?

Kolory, czcionki i inne sprawy techniczne

Jako zwolennik prostoty i klasyki polecam stosowanie podstawowych krojów czcionek i stonowanej kolorystyki. Spotkałem się już z CV, które przykuwały uwagę wyrazistymi kolorami, jednak wzbudzało to we mnie raczej mieszane odczucia. Z jednej strony to zwiększa szansę na wyróżnienie się w tłumie, z drugiej może wywołać niesmak, jeżeli nie trafimy w gusta osoby rekrutującej lub przesadzimy z formą. Proste czcionki i kolory są zawsze wygodne w odbiorze, nie odwracają uwagi od zawartości merytorycznej oraz sprzyjają przejrzystości dokumentu. Wyjątek stanowią zawody artystyczne, gdzie bogactwo formy może być odbierane jako przejaw kreatywności i nieszablonowego myślenia.

Warto zadbać też o poprawność językową – nie każdy z nas jest urodzonym poetą, ale każdy może (i powinien) pisać w sposób zgodny z zasadami pisowni. Jeżeli nie jesteś pewny jakiegoś wyrazu, to poproś kogoś o sprawdzenie lub skorzystaj ze słownika. Choć błędy językowe nie są żadną zbrodnią, to mimo wszystko mówią o elokwencji człowieka i sprawiają, że jesteśmy inaczej postrzegani, niezależnie od tego, czy nam się to podoba czy nie.

Elementy CV

  • dane osobowe i kontaktowe – pamiętaj, aby podać AKTUALNE dane kontaktowe. W przypadku numeru telefonu podaj taki, z którego zazwyczaj korzystasz. Chodzi o to, by kontakt z tobą był szybki i pewny.
  • zdjęcie – fotografia pozwala drugiej stronie lepiej wyobrazić sobie twoją osobę i działa w pewnym sensie uspokajająco (rozbija niepewność). Załączanie zdjęcia uważam za dobrą praktykę, jednak pamiętaj, aby wybrać takie zdjęcie, które podniesie twoją wiarygodność.
  • doświadczenie zawodowe – w CV koniecznie zawrzyj swoje doświadczenie zawodowe, podkreślając te prace, które w sposób szczególny wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Dobrze, żebyś miał pewną ciągłość, ponieważ wszelkie luki będą wzbudzać wątpliwości, z których prawdopodobnie będziesz musiał się wytłumaczyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ta sekcja mówi potencjalnemu pracodawcy, jaki jest twój bazowy poziom wiedzy w danej dziedzinie.
  • umiejętności i osiągnięcia – to jeden z najważniejszych punktów, o ile nie najważniejszy. Praktyczne umiejętności oraz kompetencje są dokładnie tym, co możesz wnieść do zespołu, by następnie przekuć pracę w produkt, za który klient będzie chciał zapłacić. Wypisz więc wszystkie swoje umiejętności, uprawnienia, znane języki obce, ukończone kursy i dziedziny, w których czujesz się mocny. Jeżeli dodatkowo odniosłeś jakieś istotne sukcesy – pochwal się nimi, bo świadczą o twojej determinacji i zaangażowaniu!
  • wykształcenie – w tym miejscu możesz zadać pytanie: dlaczego wykształcenie pojawiło się dopiero teraz? No cóż, według moich obserwacji rynku pracy minęły już czasy, w których wykształcenie wyższe dawało silną pozycję na rynku. W ciągu ostatnich 25 lat miała miejsce niesamowita inflacja dyplomów uczelni wyższych, co powoduje, że wykształcenie nie ma już większego znaczenia dla sukcesu zawodowego (wyłączając zawody, w których dyplom jest narzucony przez przepisy prawne). Oczywiście wykształcenie zbieżne ze stanowiskiem, na które aplikujesz, może być pewnym atutem – należy jednak pamiętać, że ostatecznym czynnikiem decydującym są zazwyczaj praktyczne umiejętności oraz zdolności interpersonalne. Wystarczy więc, że przedstawisz swoją ścieżkę edukacji, podkreślając przy tym, w jakie projekty naukowe, powiązane z branżą potencjalnego pracodawcy, byłeś zaangażowany i czego się dzięki nim nauczyłeś.
  • zainteresowania – hobby jest często zaniedbywanym elementem CV, moim zdaniem zupełnie niesłusznie! To trochę smutne, gdy potencjalny kandydat nie ma żadnych zainteresowań czy pasji. Duża część ludzi wymienia tutaj standardowo „sport, muzyka, komputery” – w trakcie rozmowy okazuje się, że sport ogląda w TV, muzykę słucha tylko z radia, a komputera po prostu używa w pracy. Zainteresowania w sposób naturalny łączą się z emocjami, a więc działają na serce człowieka (w przeciwieństwie np. do wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy kwalifikacji). Hobby to jest dokładnie ten element, którym możesz się jakoś wyróżnić z tłumu, pokazać oryginalność i wzbudzić naprawdę pozytywne emocje – wykorzystaj to!

Złota rada: Warto mieć jakieś ciekawe hobby i udzielać się społecznie, bo to bardzo pozytywnie wygląda w CV i dobrze świadczy o człowieku – jest postrzegany przez potencjalnego pracodawcę jako osoba pomocna i bezinteresowna.

Co jest najważniejsze?

W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, jaki element CV jest najważniejszy, a który najmniej istotny. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda organizacja ma indywidualne wymagania i własną specyfikę pracy, to pokusiłem się o następujący ranking:

  1. Umiejętności i osiągnięcia,
  2. Doświadczenie,
  3. Wykształcenie = Zainteresowania

Umiejętności to jest to, co potrafisz i co masz do zaoferowania zespołowi – bez nich trudno cokolwiek zdziałać. Doświadczenie to dodatkowa informacja, mówiąca o twoim ogólnym (potencjalnym) rozeznaniu w danym temacie. Z kolei wykształcenie może (ale nie musi) odzwierciedlać twój poziom wiedzy teoretycznej w określonej dziedzinie. Nadałem wykształceniu taką samą wagę jak zainteresowaniom, które mimo wszystko dają cenne informacje na temat osobowości człowieka.

Cokolwiek zawrzesz w swoim życiorysie, pisz tylko prawdę na swój temat, bez sztucznego koloryzowania. Wszelkie niespójności i tak z czasem wyjdą na jaw, a chyba nie ma nic gorszego na rozmowie kwalifikacyjnej od bycia przyłapanym na kłamstwie. Bądź szczery i staraj wczuć się w rolę potencjalnego pracodawcy – wtedy łatwiej będzie ci się skoncentrować na tym, co tak naprawdę jest dla niego ważne.

I jeszcze jedna wskazówka „z życia wzięta”: na wszelki wypadek miej 1 zapasowy egzemplarz CV-ki przy sobie :)

Dowiedz się więcej: Jak się dobrze przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?, Jak zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej: myśli, emocje, ciało.

Piotr Lusina

O sobie w 5 słowach: Przedsiębiorca, Doradca, Nauczyciel, Społecznik, Networker. Według testu typów osobowości charakteryzuje mnie połączenie choleryka z sangwinikiem. Jako choleryk lubię przewodzić innym i jestem zorientowany na cel. Z kolei domieszka sangwinika czyni mnie otwartym na ludzi optymistą. Na co dzień wykorzystuję te zasoby do efektywnej pracy z ludźmi i inspirowania ich do osiągania nowych celów.

Komentarze