Praca

Jak wybrać pracę dopasowaną do naszej osobowości?

Obecnie wielu ludzi boryka się z problemem braku pomysłu na swoje życie zawodowe, niepewności co do tego „czy się będzie dobrze czuło w danej pracy” czy też nieznajomości swojego preferowanego zakresu obowiązków w aktualnej lub przyszłej pracy. To powoduje, że czują się nieszczęśliwi, ponieważ:

  • dłużej szukają pracy
  • łatwiej się wypalają zawodowo
  • nie wiedzą, który kierunek rozwoju da im najlepsze efekty

Czy można temu zaradzić? Można. Jest na to nawet wiele różnych metod. Dzisiaj chcę Cię zapoznać z jedną z nich, jaką jest analiza własnego profilu osobowości. Dzięki niej lepiej zrozumiesz siebie i innych ludzi, a dzięki temu łatwiej będzie Ci odnaleźć swoje miejsce w świecie. Zapraszam do lektury.

Jak wybrać pracę dopasowaną do naszej osobowości?

Test osobowości – dlaczego warto go zrobić?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: aby poznać swój profil osobowości i wynikający z niego temperament. Dzięki temu można łatwo zidentyfikować swoje naturalne mocne i słabe strony oraz motywacje. Pozwala to zaoszczędzić multum energii, czasu, a przede wszystkim – stresu i negatywnych emocji. Znając swój typ osobowości możesz szybciej zidentyfikować dziedzinę, w której będziesz się rozwijał szybciej, odnosił większe sukcesy, mając przy tym więcej energii do działania. Wszystko dzięki temu, że będziesz przykładał swój czas i zaangażowanie w czynności, które dadzą ci największe przełożenie na efekty. Jak widać – warto zacząć od poznania siebie.

No dobrze, ale jaki test wybrać?

Testów osobowości jest sporo – niektóre są darmowe, inne płatne, jedne mniej złożone, inne bardziej. Jedne rozróżniają kilka typów osobowości, a inne kilkanaście. Pojawia się więc dylemat – który test jest najlepszy? Który najwięcej powie mi o mnie, a zarazem będzie dostatecznie prosty i przejrzysty?

Moim ulubionym narzędziem do badania osobowości jest test osobowości autorstwa Florence Littauer, zawarty w książce „Układanka osobowości”. Jest on prosty do wykonania, a wynik jasno pokazuje dominujący typ osobowości oraz stopień domieszek pozostałych typów.

Jak wykorzystać znajomość swojej osobowości przy szukaniu pracy dla siebie?

Bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja wyników, oparta na znajomości cech każdego z czterech typów (kliknij na wybrany typ, aby zobaczyć opis: sangwinik, choleryk, melancholik, flegmatyk). Na końcu każdego z opisów znajdziesz wskazówki dotyczące predyspozycji zawodowych, które pomogą ci lepiej określić charakter swojej przyszłej pracy.

A na koniec przygotowałem dla Ciebie studium przypadku opisujące co się dzieje, gdy praca jest niezgodna z osobowością człowieka:

Studium przypadku: Choleryk z domieszką sangwinika, który zajmuje się rzeczami rutynowymi, związanymi z dużym stopniem szczegółowości.

W powyższym przykładzie choleryk wykonywał pracę typową dla melancholika / flegmatyka – np. przeprowadzanie inwentury, analizowanie danych magazynowo-księgowych, powtarzalne czynnościami związane z utrzymaniem strony internetowej itp. Typ wizjonersko-strategiczny operował na poziomie administratora-realizatora.
Efekt? Szybkie zmęczenie pracą, pojawienie się silnej demotywacji i wewnętrznych sabotaży, trudności z wykonaniem pozornie prostych zadań, zniechęcenie.
Rozwiązanie problemu: Przesunięcie na stanowisko związane z wywieraniem wpływu na ludzi, kierowaniem, budowaniem relacji, zespołów. Zaowocowało to większą satysfakcją z wykonywanej pracy, uzyskiwaniem lepszych efektów dzięki wykorzystaniu swoich mocnych stron oraz znacznie lepszym samopoczuciem. Dodatkowym pozytywnym efektem było ujawnienie się potencjału w dziedzinach, które wcześniej były zaniedbane i dostrzeżenie problemów, które wcześniej były niezauważalne.

Ten przykład nie jest przypadkowy – to historia z mojego życia, a opisywanym cholerykiem byłem ja.

Myślę, że bardzo dużo ludzi doświadcza w pewnym momencie podobnej sytuacji, nie do końca rozumiejąc, co jest tego przyczyną. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże ci głębiej wejrzeć w siebie, a przez to w sposób bardziej świadomy znaleźć pracę, która będzie dla ciebie życiodajna.

Na kontynuację, czyli artykuł  „Typy osobowości: Jak zrozumieć flegmatyka?” zapraszam na mój blog.

Piotr Lusina

O sobie w 5 słowach: Przedsiębiorca, Doradca, Nauczyciel, Społecznik, Networker. Według testu typów osobowości charakteryzuje mnie połączenie choleryka z sangwinikiem. Jako choleryk lubię przewodzić innym i jestem zorientowany na cel. Z kolei domieszka sangwinika czyni mnie otwartym na ludzi optymistą. Na co dzień wykorzystuję te zasoby do efektywnej pracy z ludźmi i inspirowania ich do osiągania nowych celów.

Komentarze