Duchowość

Mądre Zarządzanie w czasach biblijnych cz. III: Wielki Król Dawid: Wzloty i upadki.

Król DawidJednym z największych i mocniejszych przykładów, że nie ma rzeczy niemożliwych jest król Dawid. Życie Dawida było pasmem sukcesów. Prorok Samuel namaścił Dawida – pasterza na króla, najmłodszego syna Jessego. Jako młody chłopak Dawid pokonał najpotężniejszego wroga Izraela – Goliata. Król Saul wybrał go na żołnierza i muzyka dworskiego. Wojsko go kochało, ludzie pisali o nim pieśni: „Saul zabił tysiące, a Dawid dziesiątki tysięcy.” Przez swoja zazdrość do Dawida król Saul spowodował, że Dawid po kolei traci wszystko. Z człowieka, który czego tylko się dotknie i zmienia się w złoto, staje się bankrutem. Traci posadę, wraz z tym traci dochód i bezpieczeństwo. Wreszcie traci swoją żonę Mikal, córkę króla Saula, która pomaga mu uciec. Oddaje swoją córkę za mąż za innego, na szczęście jak potem się dowiemy Dawid ja odzyskał.

Od tej pory życie Dawida, to ciągła ucieczka przed prześladowcami. Ucieka do swojego mistrza duchowego proroka Samuela, następnie do swojego przyjaciela Jonatana syna Saula. Czując się samotnym i opuszczonym nawet przez najlepszego przyjaciela, który nie potrafi przeciwstawić się ojcu znowu musi Dawid uciekać.

Traci wszystko co najcenniejsze w życiu człowieka: pracę, żonę, mistrza, który niebawem umiera, bezpieczeństwo, dom nad głową, po prostu wszystko. Na domiar złego najgorsze przed nim. Nie mając gdzie uciec udaje się do rodzinnego miasta Goliata – do Gat. Tam oczywiście nie może zostać, ponieważ grozi mu śmierć. Ukrywa się więc w jaskini Adullam. Można o niej myśleć, jako o jaskini o nazwie „ PORAŻKA”. Zazwyczaj kończymy nasze życie w takim oto miejscu, gdy tracimy wszystkich bliskich oraz cały nasz dobytek. Jednym słowem jaskinia, to nic innego, jak nasz życiowy bankrut! Nasza porażka – jaskinia staje się teraz naszym nowym domem. A myśleliśmy, że uda nam się zbudować wielkie imperium, może założyć rodzinę, dokonać innych wielkich rzeczy. Tym czasem poprzez źle dokonane wybory, złą politykę życia tracimy WSZYSTKO. A może po prostu na skutek okoliczności, kryzysu, na który nie mięliśmy wpływu.

Być może jesteś teraz w takiej jaskini swojego życia, co Dawid. Może straciłeś pracę, kogoś bliskiego, zbankrutowałeś finansowo, straciłeś zdrowie, może jesteś samotny. Jeżeli nie znalazłeś się w takiej sytuacji, to być może czeka Ciebie to.

Kiedy przebywamy w jaskini, często zastanawiamy się, czy Bóg nas opuścił, zostawił samym sobie. Nic z tych rzeczy!!!  Jaskinia jest częścią planu Bożego. Wielcy ludzie dochodząc do zwycięstwa musieli przejść przez swoje jaskinie życia. „ Czasami, kiedy znikną wszystkie Twoje podpory i odkryjesz, że masz tylko Boga, zrozumiesz, że Bóg wystarczy” – John Ortberg. Bóg najlepsze rzeczy czyni w jaskini naszego życia. Wydobywa wszystko to, co jest najcenniejsze i przemienia w drogocenne kamienie.

Dawid wiedział, co to znaczy być samemu i uciekać, by ratować swoje życie. Przez dziesięć lat emigruje, tuła się po świecie bez wiary w obietnice, które otrzymał od Boga poprzez namaszczenie Go przez Samuela na króla. Gdzie tu logika? W oczach człowieka nie ma jej wcale. Po jakimś czasie wokół Dawida gromadzą się ludzie o podobnych przejściach życiowych. Była to społeczność bankrutów ludzi z marginesu. Znowu i oni chcieli targnąć się na życie Dawida, którego oskarżali, że jest głównym winowajcom ich kolejnych cierpień ( żony ich i dzieci uprowadzono, miasto zostało splądrowane). Jak pisze Pismo Święte „Dawid zaś doznał umocnienia od Pana, Boga swego.” Kiedy zabraknie w Twoim życiu wsparcia, jakiejkolwiek pomocy jedyną ucieczką, jak w przypadku Dawida jest Pan Bóg. Jak to jest, że ludzi przebywający w swoich jaskiniach życia znajdują siły do wyjścia z niej? Dzięki umocnieniu od Pana. Dawid przez długi czas narzeka na swoje życie, aż w końcu Bóg daje mu odpowiedź, co ma zrobić: „ Ścigaj, gdyż na pewno dogonisz i lup odbierzesz”. Zacznij działać, nie poddawaj się! Jest czas na mękę i w końcu czas na zmartwychwstanie do działania. Dawid dzięki wierze i oddaniu Bogu otrzymuje koronę chwały – zostaje królem, Wielkim Królem, poetą, i jednym z najodważniejszych żołnierzy, jacy istnieli w tamtych czasach.

Przykład Wielkiego Króla, męża i wytrwałego wojownika jest dla nas motywatorem do działania mimo, iż trafiamy słusznie bądź nie słusznie do jaskini życia. Pamiętaj, że „ Bóg robi najlepsze rzeczy w jaskini” ( John Ortberg). On tylko może zmienić nas i nasze życie i poprowadzić do chwały i radości życia.

 

Wojciech Maćkowski

Nazywam się Wojciech Maćkowski z wykształcenia jestem nauczycielem. Przez 7 lat pracowałem w szkole podstawowej w świetlicy szkolnej, następnie założyłem swoją działalność rozrywkową, którą zajmowałem się 5 lat. To jednak nie było moje powołanie. Po burzliwych latach „złego prowadzenia się” postanowiłem znaleźć moje prawdziwe JA. Odkryłem je, moje pasje, talenty całkiem niedawno biorąc udział w Akademii Rozwoju Człowieka w Gdyni u Pani Haliny, gdzie poznałem moje powołanie – bycie Trenerem Motywacyjnym, Motywatorem, Nauczycielem. Biorąc udział w konferencjach, rekolekcjach upewniłem się, co do mojego powołania. Poprzez różnego typu szkolenia w Akademii Rozwoju Człowieka, konferencje, szkolenia m. in. z Andrzejem Burzyńskim dokształcam się w tym kierunku, aby móc rozpocząć moje powołanie z młodymi i dorosłymi. Jedną z moich Pasji jest również prowadzenie bloga rozwojowego www.zycietopasjanamaxa.pl. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam!!!

Komentarze