Duchowość

Mądre Zarządzanie w czasach biblijnych cz. V – Józef syn Jakuba. Od zera do BOHATERA.

Chłopczyk40298094_XSJózefowi synowi Jakuba Bóg udzielił wiele talentów, które w późniejszym jego życiu były zbawienne nie tylko dla Niego samego, ale dla jego rodziny. Talenty bowiem otrzymane od Boga nie mogą pozostać w ukryciu nabywcy, muszą być wykorzystane dla WSPÓLNOTY, SPOŁECZNOŚCI dla zbudowania innych.

Ten, który miewał sny prorocze, tłumaczył je, zarządzał w więzieniu będąc samemu uwięzionym, stał się jednym z WIELKICH ZARZĄDCÓW , jak i WYBAWICIELI.

Gdyby nie koleje losów Józefa, począwszy od sprzedania Go przez braci do niewoli egipskiej za dwadzieścia sztuk srebra, aż do WYWYŻSZENIA przez faraona na Zarządcę całego Egiptu, chłopak nigdy nie został by WIELKIM Biznesmenem. Dzięki wszystkim zaplanowanym przez Boga ściezkom ROZWOJU przeszedł DROGĘ „ Od Zera do Bohatera”, a Bóg mu we wszystkim Błogosławił.

Często w naszym życiu, gdy napotykamy na trudności, czy w życiu prywatnym, czy zawodowym, nie potrafimy się z nich otrzasnąć, jeszcze bardziej wpadając w załamanie, nie widząc DROGI wyjścia. Nie bierzemy pod uwagę, że jest to prawdopodobnie nasza SZANSA na prawdziwy, niepowtarzalny ROZWÓJ, którego nie mogli byśmy osiągnąć w „normalnych” warunkach życia. Często Bóg posługuje się wstrząsami, żeby wyrwać nas z marazmu, żebyśmy w końcu ruszyli naszą PRAWDZIWĄ DROGĄ, która została dla Nas przygotowana i TYLKO dla Nas! Nie ma takich samych, identycznych DRÓG POWOŁANIA, każda jest INNA, piękna w swoim rodzaju.

Wracając do naszego Bohatera Józefa,wiedział On, jak wykorzystać niepowtarzalną szansę na swój  ROZWÓJ. Będąc niewolnikiem u Potifara urzędnika faraona stał się jego zarządcą wszystkich dóbr, całego majątku. Potifar widział, że Bóg Józefowi Błogosławi, więc ten dał mu pod swoją opiekę cały dobrobyt, co spowodowało, że nad wszystkim, czego tylko sie dotknął Józef BYŁO Błogosławieństwo Boże.

Kolejny szczebel w ROZWOJU młodzieńca, to więzienie! Można by powiedzieć, że w tym wszystkim Bóg się zagmatwał i pogubił, bo gdzie w więzieniu można się rozwijać? Jednak dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, to co jest u ludzi głupstwem, u Boga jest BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM. Bóg potrafi z najgorszego położenia WYDOBYĆ to, co jest niepowtarzalne, drogocenne i jedyne w swoim rodzaju. Tak chłopak rozwijał swój talent zarządcy więziennego, jak również stał się znany ze skutecznego tłumaczenia snów, które potwierdzały się w konkretnych sytuacjach, późniejszych wydarzeniach.

Więzienie Go nie złamało, lecz budowało i szlifowało talenty. Dzięki dalszemu rozwijaniu się skutecznemu tłumaczeniu snu faraona, trafił na jego dwór i został zarządcą Egiptu. Jedynie godność królewska faraona go przewyższała.

Jako zarządca posiadłości faraona przez pierwsze siedem lat gromadził wszelką żywność na dni wielkiego głodu, które miały nadejść po siedmiu latach wielkiej obfitości. Spowodował, że tylko Egipt nie zaznał głodu w tych trudnych czasach aż do pewnego momentu. Wtedy Józef wpadł na pomysł sprzedawania mieszkańcom Egiptu zboża ( Bank Żywności ;-) ). W miarę, jak głód się wzmagał, przybywali do Egiptu mieszkańcy różnych krajów, by kupować zboże. Interes kwitł, faraon zacierał ręce, ponieważ Egipt stawał się bardzo bogaty ( Bank ). Gdy zabrakło pieniędzy mieszkańcom Egiptu, Kanaanu, Józef wymieniał zboże za żywy dobytek ( konie,osły, owce, woły) i tak Egipt gromadził zwierzynę, którą mógł wykorzystać do różnych celów. W momencie wykorzystania całego zboża przez mieszkańców, w zamian za jedzenie ( ziarno do uprawy) Józef wykupił od nich ich grunty ( oprócz gruntów kapłanów – mięli oni przywileje u faraona i na ich podstawie zapewnione utrzymanie) oraz ich samych, jako niewolników. Dwie pieczenie na jednym ogniu można by powiedzieć, dodatkowo, jak nadchodziły żniwa musieli 1/5 część plonów oddawać faraonowi, resztę zostawiali sobie.

I tak dzięki wielkiemu kryzysowi trwającemu siedem lat Egipt stał się najpotężniejszym krajem. Najwięsza zasługa w tym Józefa, który dzięki swoim wielkim i mądrym rządom sprawił, że Egipt stał się mocarstwem na lata.

Jak powiedział sam Józef Bóg ze zła ( wymierzone przez braci Józefa w stosunku do niego) wyprowadził wielkie dobro, by Naród Wybrany PRZEŻYŁ. Dlatego wszystko, co Ciebie spotyka ma w sobie wielką mądrość i siłę do ROZWOJU, dalszego wzrastania. Każde zło popełnione przez Ciebie Bóg może przemienić w dobro, a Ciebie POBŁOGOSŁAWIĆ. Rozważ to ;-)

Wojciech Maćkowski

Nazywam się Wojciech Maćkowski z wykształcenia jestem nauczycielem. Przez 7 lat pracowałem w szkole podstawowej w świetlicy szkolnej, następnie założyłem swoją działalność rozrywkową, którą zajmowałem się 5 lat. To jednak nie było moje powołanie. Po burzliwych latach „złego prowadzenia się” postanowiłem znaleźć moje prawdziwe JA. Odkryłem je, moje pasje, talenty całkiem niedawno biorąc udział w Akademii Rozwoju Człowieka w Gdyni u Pani Haliny, gdzie poznałem moje powołanie – bycie Trenerem Motywacyjnym, Motywatorem, Nauczycielem. Biorąc udział w konferencjach, rekolekcjach upewniłem się, co do mojego powołania. Poprzez różnego typu szkolenia w Akademii Rozwoju Człowieka, konferencje, szkolenia m. in. z Andrzejem Burzyńskim dokształcam się w tym kierunku, aby móc rozpocząć moje powołanie z młodymi i dorosłymi. Jedną z moich Pasji jest również prowadzenie bloga rozwojowego www.zycietopasjanamaxa.pl. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam!!!

Komentarze