Duchowość

Mądre Zarządzanie w czasach biblijnych – I część: Być jak Salomon

Król_SolomonNa pierwszy ogień idzie Król Salomon. Jest on jedną z wiodących postaci Biblijnych Starego Testamentu, którą można śmiało zaliczyć do najzamożniejszych i roztropnych ludzi świata, jakie kiedykolwiek istniały.

Czy znacie Salomona syna Króla Dawida? Mam nadzieję, że tak, jeżeli natomiast nie znacie, to poczytajcie o nim w Biblii w I Księdze Królewskiej.

Jego bogactwo jest zasługą Boga, który wysłuchał króla prośby i dał mu Mądrość, jakiej nikt dotąd nie posiadł. Mógł wybrać wszystkie najcenniejsze rzeczy na świecie, jak złoto, rządzenie, itd. On natomiast wolał wybrać Mądrość, bo wiedział, że dzięki temu może zdobyć wszystko, o czym tylko pomarzy. Można dziś powiedzieć, że już w momencie prośby do Boga wiedział, co lepiej wybrać, czyli posiadał mądrość. Bóg widząc, że jego wybór jest doskonały, pobłogosławił mu i wzbogacił mądrość do Mądrości wręcz Bożej: „ Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani tez o bogactwa i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale prosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie. I choć nie prosiłeś, daję ci ponadto bogactwo i sławę, tak iż za twoich dni podobnego tobie nie będzie wśród królów.”

( I Księga Królewska 3,11-13)  .

Co zdobył Król Salomon dzięki tej Mądrości? Oto cechy doskonałego przywódcy Króla Salomona:

Sędzia – Przykładem prawdziwego mądrego sędziego niech będzie sprawa rozstrzygnięcia nowo narodzonego dziecka, do którego praw obnosiły się dwie kobiety. Mądrość Salomona rozstrzygnęła sprawę na korzyść dziecka i jej prawdziwej matki. Dzięki temu daru, dziecko znalazło się ponownie w rękach prawdziwej matki. Szczegóły tej opowieści możecie przeczytać oczywiście w Biblii w I Księdze Królewskiej.

Wielki Polityk i Zarządca i Biznesmen  – Dzięki swojej wiedzy i mądrości przywódczych panował nad wszystkimi królestwami mu poddanymi, które to składały mu daniny, także że niczego nigdy na samym dworze nie brakowało. Poprzez wymianę cennych złóż z innymi królestwami rozkwitał wspólny handel dając dobrobyt królestwu, jemu poddanych. Polityka współpracy między rządzącymi dawała wszystkim korzyści, które powodowały, że każdy był zadowolony, nikt z nich nie żył w biedzie. Pokój, dobre stosunki i rozkwit gospodarki pomnażały rozwój wszystkich zainteresowanych królestw.    

PoetaJako dusza artystyczna napisał tysiąc pięć pieśni, wypowiedział trzy tysiące przysłów.

BudowniczyWybudował Świątynię dla Pana o przepięknych kształtach, architekturze i bogatym wnętrzu: „ Ponadto na wszystkich ścianach świątyni wokoło wyrył jako płaskorzeźby podobizny cherubów i palm oraz girlandy kwiatów wewnątrz i zewnątrz.” Do Świątyni Pana została przeniesiona Arka Przymierza Pańskiego przez kapłanów oraz lewitów. Dla siebie zbudował wielki pałac z dziedzińcem oraz „Dom Lasu Libanu”. Widać miał zmysł wielkiego artysty.

Wierny Sługa Boga – Dzięki wierności, przestrzeganiu Praw Bożych i oddaniu się Bogu zyskuje najwięcej – błogosławieństwo Pana i życie w obfitości. Bóg zamieszkuje w świątyni przygotowywanej przez lata i błogosławi całemu ludowi.

Duchowy Przywódca – Zawierzenie swojego ludu Panu Bogu sprawia, że Pan ma pieczę nad całym królestwem Salomona.

Słabość i zdrada – Salomon miał słabości do obcych kobiet ( jak jego ojciec Dawid ;-) – co za dużo, to nie zdrowo!). Nie doisz, że miał ich dużo, to wybierał ich coraz więcej z innych, obcych narodowości. Pan zabronił mu wiązać się z obcymi kobietami, ze względu na to, iż mogły odwieźć go od Boga i tak też Salomon niestety uczynił. Pan po śmierci wyrwał połowę królestwa jego synowi, drugą część pozostawił na wzgląd jego ojca Dawida.

Podsumowując wielkiego władcę Salomona – był to najmądrzejszy król, jaki rządził na ziemi, dzięki otrzymanej mądrości od Pana. Mimo jego „wyskoków” pod koniec życia można jednoznacznie stwierdzić, że dla wierzących jest to osoba godna do naśladowania zarówno jego życia, rozwoju, zarządzania i prowadzenia interesów na skalę światową.

Król Salomon – osoba wierna Bogu, oddana, znająca się na polityce, dobrze i mądrze zarządzająca swoim państwem, prowadząca skuteczny i rozwijający królestwo biznes,  poeta.

Dla mnie osobiście, to jedna z postaci, która motywuje do rozwoju, działania i do rozkręcenia biznesu. Dziś na świecie jest wiele takich wspaniałych osób, ale czy tak wszechstronnych, posiadających tyle zdolności i umiejętności? ;-)

Mądrości Salomonowe dają Moc i Siły w życiu codziennym.  Jeśli macie tylko chęci, to skorzystajcie z nich, możecie je odnaleźć w Biblii. Polecam Wam je. Pozdrawiam ;-)

Wojciech Maćkowski

Nazywam się Wojciech Maćkowski z wykształcenia jestem nauczycielem. Przez 7 lat pracowałem w szkole podstawowej w świetlicy szkolnej, następnie założyłem swoją działalność rozrywkową, którą zajmowałem się 5 lat. To jednak nie było moje powołanie. Po burzliwych latach „złego prowadzenia się” postanowiłem znaleźć moje prawdziwe JA. Odkryłem je, moje pasje, talenty całkiem niedawno biorąc udział w Akademii Rozwoju Człowieka w Gdyni u Pani Haliny, gdzie poznałem moje powołanie – bycie Trenerem Motywacyjnym, Motywatorem, Nauczycielem. Biorąc udział w konferencjach, rekolekcjach upewniłem się, co do mojego powołania. Poprzez różnego typu szkolenia w Akademii Rozwoju Człowieka, konferencje, szkolenia m. in. z Andrzejem Burzyńskim dokształcam się w tym kierunku, aby móc rozpocząć moje powołanie z młodymi i dorosłymi. Jedną z moich Pasji jest również prowadzenie bloga rozwojowego www.zycietopasjanamaxa.pl. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam!!!

Komentarze