Dziecko

Moja historia

fot. Anna Kowalczyk

fot. Anna Kowalczyk

Jestem mamą małego chłopca, który poprzez autyzm zmienia moje życie i otaczający nas świat na lepsze.

Dociekam, szukam wiedzy, staram się zrozumieć przyczyny zmagania się z codziennością osób obciążonych tym zaburzeniem jak również być „tłumaczem” między nimi, a neurotypowymi ludźmi. O kilku moich refleksjach jako rodzica (pisanych w j.angielskim) możesz przeczytać na
http://wherethemindgoes.wordpress.com/, a w języku ojczystym znajdziesz rozmaite artykuły na obecnej stronie pelnipasji.pl.

To działanie przypomina układanie puzzli. W taki sposób często opisuje się Autyzm-jako układankę, do której rodzic sam musi odnaleźć brakujące elementy. Dlaczego? Bo każde dziecko z autyzmem jest niepowtarzalne. Jeden z neurologów powiedział mi, „Mam 780 pacjentów i każdy jest inny.” To prawda. My rodzice chcemy mieć gotowe rozwiązanie na już, na wczoraj i wymagamy tego od siebie, innych i pośrednio od dziecka. A zapominamy, że do zmian potrzebny jest najważniejszy z czynników-CZAS.

Nerwowo wertujemy fora internetowe, na których pełno sprzecznych informacji. Eksperymentujemy z dietą, „a może to, a może tamto teraz zadziała …” Biegamy od terapeuty do szamana w poszukiwaniu skutecznych metod. Jednym słowem frustracja przeplatana bezsilnością.

Do każdego dziecka trzeba znaleźć ten brakujący klucz. Przemyśleć szereg aspektów, które składają się na całość zachowań i zaburzeń. Czasami z dystansem popatrzeć na siebie samych. Czasem najzwyczajniej odłożyć wszystko na bok i spędzić czas razem. Zaakceptować je i samych siebie.

Po 6 latach grzebania w internecie, jeżdżenia na konferencje, szkolenia, podpatrywania terapeutów, tysiącach godzin pracy z Jakubem doszłam do wniosku, że wiem tak dużo, a tak bardzo jesteśmy niezrozumiani przez ludzi wokół? Postanowiłam to zmienić i stało się to moją pasją.

Kto, szuka ten znajduje. A ludzie z podobnymi doświadczeniami przyciągają się w życiu jak magnez.

Gratulacje „pani syn ma Aspergera”. Usłyszałam to zdanie od człowieka, który jest specjalistą -Prof.Tonny Atwood Spędził 40 lat na badaniach klinicznych ludzi z tym zaburzeniem. Pokorny i ludzki, sam ma dziecko, które jest autystyczne.

Ten jeden pozytywny głos dodaje mi skrzydeł. W codziennej gmatwaninie zdarzeń, buduje mnie niczym wygrana na loterii. Zmienia mój sposób patrzenia na syna i siebie samą. Odkrywam że Jakub jest wyjątkowy, niepowtarzalny a nie ułomny czy gorszy.

Zwykłe ROZUMIEM zachęca . Już nie do walki ale do budowania świadomości w społeczeństwie.
Zaczęłam działać. Organizować spotkania, warsztaty dla rodziców i nauczycieli. W moim małym miasteczku przedszkole i szkoła oraz spora część mieszkańców już wie czym jest autyzm. Kiedy słyszę na ulicy,” hejka Jakub, cześć Jakub” uśmiecham się.

To my zmieniamy codzienność.

Zachęcam do dalszej lektury.

jeśli potrzebujesz skontaktować się ze mną, mój mail: annakowalczyk99@wp.pl

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze