Recenzje

Opowieści okołoreporterskie

adabr4Za historią z książki reporterskiej kryje się często druga opowieść, nieraz równie barwna lub równie trudna jak ta zamknięta między okładkami książki. To opowieść o zmaganiu reportera z bohaterami swojego tekstu, okolicznościami zbierania materiału i pisaniu. To trud oddawania czytelnikom prawdy, którą widzi reporter. W tej drugiej opowieści jest też wszystko, czego ograniczony format książki pomieścić nie zdoła. I wiele z tego, co reporter myśli, lecz uważa, że napisać mu nie wolno.

Te opowieści okołoreporterskie czytelnicy mogą usłyszeć tylko z ust reporterów. Spotkania autorskie, festiwale książkowe, audycje radiowe, internet, a nawet… pewna księgarnia. Zebrałam informacje o niektórych miejscach, gdzie można posłuchać lub spotkać autorów non-fiction.

Kluboksięgarnia Wrzenie Świata w Warszawie
http://wrzenie.pl/
https://www.facebook.com/pages/Wrzenie-świata

Można w niej kupić najnowsze i najlepsze książki reporterskie oraz natknąć się na autorów niektórych z nich. Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy Gałczyńskiego znajduje się Faktyczny Dom Kultury, w którym odbywają się spotkania z autorami nurtu literatury non-fiction. Ci, którym do Warszawy nie po drodze, mogą odsłuchać nagrań części spotkań tutaj http://www.wrzenie.podkasty.info/. Właściciele kluboksięgarni są również założycielami Instytutu Reportażu http://www.instytutr.pl/.

“Z najwyższej półki”, audycja w Trójce
http://www.polskieradio.pl/9/874,Z-najwyzszej-polki
https://www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Audycja Michała Nogasia nie dotyczy tylko literatury faktu, ale często właśnie o niej można na antenie posłuchać. Jak ostatnio o książce “Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej, “Brudne serca” Anny K. Kłys czy “Anioły jedzą trzy razy dziennie” Grażyny Jagielskiej. W najbliższą niedzielę 2 marca o 21 w Trójce gościem Michała Nogasia będzie Mariusz Szczygieł, pod redakcją którego na początku marca wchodzi do księgarni antologia polskiego reportażu XX wieku “100/XX”. Na stronie audycji jest dostępnych również część nagrań archiwalnych.

Wydawnictwo Czarne
http://czarne.com.pl/
https://www.facebook.com/WydawnictwoCzarne

Ma swoją serię wydawniczą Reportaż. Na stronie internetowej publikowane są informacje o najbliższych spotkaniach autorskich.

Wydawnictwo Znak
http://www.znak.com.pl/
https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak

Również wydaje literaturę faktu. Na stronie znajdują się informacje o nadchodzących spotkaniach autorskich. I mają dużo dużych promocji na książki. :)

Festiwal Literacki Sopot
http://www.literackisopot.pl/
https://www.facebook.com/LiterackiSopot

Odbywa się raz do roku. Pierwsza edycja poświęcona była literaturze faktu, druga literaturze skandynawskiej i islandzkiej, a w tym roku wiodącym tematem będzie literatura rosyjska. Jednak cały rok odbywają się np. spotkania autorskie, również dotyczące literatury faktu. Jak chociażby to 5 marca z Magdaleną Grzebałkowską.

Filip Springer
Autor książek reporterskich “Miedzianka. Historia znikania”, “Źle urodzone”, “Zaczyn” i “Wanna z kolumnadą”
http://filipspringer.com/
https://www.facebook.com/FilipSpringer
http://instagram.com/filip_springer

O Sprinderze wspominam, bo wszystko, co publikuje na swoim blogu, ścianie Facebooka czy Instagramie jest patrzeniem na świat jego reporterskim okiem.

Anna Dąbrowska

Zajmuję się kochaniem, bo Bóg pierwszy mnie ukochał. Piszę o tym na blogu Kochanie. Opowieści z drogi ◇ To love. Stories from the road. Lubię spotykać drugiego człowieka. Las. Zimne polskie morze. Gapić się w niebo. Chodzić boso. Jestem czuła na słowa. Mam skłonność do reportażu. Oprócz ładnych zdań lubię też ładne rzeczy, dlatego razem z bratem projektujemy wnętrza w Welcome Home.

Komentarze