Dziecko

Równość

equLITYPułapka porównywania się to jedno z trudniejszych wyzwań życia.

Jeden mówi “Nie mam pieniędzy”, a na koncie ma sumę bliską 4 tys i żalić się bedzie ludziom o swej biedzie. Bo do tej pory żył wydając 5-10tys miesięcznie. Inny powie, “dla mnie nie mieć pieniędzy to mieć w portfelu 20zł, albo tylko 5”. Wszystko zależy od tego z jakiego poziomu przyszło nam spaść lub na jakim dane nam było wystartować.
Jedni wychodzą z rodzin z deficytem miłości i relacji, zajmuje im lata aby dojść mentalnie i rozwojowo do poziomu na którym są ci, którzy całe to ciepło i wsparcie wynieśli z domu. Których nikt nie gnoił za byle przewinienie, którym wpajano własną wartość, prawo do błędu i sukcesu.
Dzieciaki z autyzmem rodzą się z taką “nadliczbą” połączeń synapsowych w mózgu, że zrównanie się z neurotypowym noworodkiem zajmuje im od 6-8 miesięcy. Kiedy więc ten rozwija się i uczy życia, autystyk musi zmagać się przez cały ten okres z wyeliminowaniem “nadmiaru” aby dopiero w wieku 8miesięcy zacząć od zera.
Czy to jest sprawiedliwe spytacie? Nie, oczywiście, że nie. Takie jest życie. Niedoskonałe i nierówne i winić za to można pierwszych ludzi w raju, jeśli wam to przyniesie jakąkolwiek ulgę. Myślę, że aby przetrwać, musimy nieugięcie trzymać emocje na wodzy i skupić się na tym, co jest nam dane i iść do przodu. Talent, CZAS, wyjątkowość, niepowtarzalność, specyficzność i wszelkie dary jakimi obdarował nas Dobry Bóg.
Kiedy pytam mojego syna jaka jest twoja misja w życiu odpowiada “ja chcę aby wszyscy ludzie w Kętrzynie mieli uśmiech na twarzy. Chcę być pomocny”. Nie myślcie, że syn lawituje w chmurach. Nie ma dnia aby nie doświadczał irytacji, gniewu czy smutku. Jest między ludźmi, zmaga się z relacjami, uczy się je akceptować i trudno mu wiele kwestii zrozumieć, ale mimo tego wszystkiego trzyma się swojej misji. Nie traćmy wiary w człowieczeństwo. W oczach Boga wszyscy jesteśmy równi, nikt z nas nie weźmie więcej czy mniej ze sobą na tamten świat. Trzymajmy więc wodze emocji i nie dajmy się ponieść.

 


Jeśli potrzebujesz informacji w sprawie autyzmu, diagnozy, pokierowania rodzica dziecka z autyzmem skontaktuj się ze mną pod adresem annakowalczyk99@wp.pl

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze