Dziecko,Rozwój

Samodyscyplina

skalaUsłyszałam niedawno zdanie, „w zasadzie jeśli masz dziecko z ZA to nie ono, ale ty potrzebujesz terapii” i szczerze powiedziawszy jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Rozmawiając pod koniec dnia z Jakubem o tym, co się wydarzyło często słyszę od niego pytanie „ale dlaczego ja mam się tak zachowywać? czy dlaczego miałbym to zrobić w taki sposób” dochodzę do wniosku, że często Kuba nie ma najmniejszej wątpliwości czy refleksji na temat tego, że robi coś nie tak, że powinien się dopasować do innych, bo tak trzeba, bo tak jest ogólnie przyjęte i tak należy. W jego oczach to my wraz z całym otoczeniem powinniśmy żyć według jego zasad. Jakub ostatecznie wykonuje mechanicznie, to o co go poproszę. Robi to wręcz wbrew sobie bo w swojej świadomości jest przekonany o własnej nieomylności.

To ja jako rodzić WIDZĘ różnicę,  odczuwam ból, strach, wstyd, zastanawiam się jaką postawę przyjąć, jaki kierunek obrać, itp.  To ja niosę brzemię świadomości ponieważ znam dwa światy i balansuję na krawędzi pomiędzy nimi. Z jednej strony staram się nauczyć syna empatii wobec świata, który jest często nieempatyczny wobec niego.

Kiedy pada pytanie o zaburzenie  Aspergera czuję się jak naukowiec, który zapytany co robisz ma w 2 słowach wyjaśnić skomplikowaną istotę dziedziny, którą się zajmuję.

Rzeczywiście to my rodzice dzieci z ZA potrzebujemy terapii, tylko kto byłby na tyle silny aby nam ją zapewnić. Każdy przypadek jest inny, każdy scenariusz życiowy odmienny. Dla mnie jedynie Bóg jest kimś, kto jest w stanie to w moim życiu uczynić. Mocną skałą, na której mogę się oprzeć i prosić Go o inspirację, mądrość, prowadzenie. Wołać do niego o siłę aby nie oszaleć, o wiarę że moje życie ma sens, o wsparcie kiedy wszystko rozsypuje się na drobne kawałki, a wiatr rozdmuchuje na różne strony szczegółowo dopracowany plan działań.

„Ja Pan jestem świadom swoich planów względem was. Zamiarów pełnych pokoju, a nie zagłady, by wam zapewnić przyszłość jakiej potrzebujecie” Jeremiasza 29:11

„Bóg z tymi, którzy go miłują we wszystkim współdziała ku dobremu” Rzymian 8:28

I te prawdy sprawdzają się w moim życiu od lat. I Bóg jest wierny i bliski. Daje siłę.


Jeśli potrzebujesz informacji w sprawie autyzmu, diagnozy, pokierowania rodzica dziecka z autyzmem skontaktuj się ze mną pod adresem annakowalczyk99@wp.pl

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze