Kreatywność

Stary dom w nowej odsłonie

Budynek -który na pierwszy rzut oka odstraszał- został poddany „liftingowi”. Właściciel zdecydował się dać nowe życie elewacji swojego domu. Jednak wszystko to przy założeniu, że liczba „zabiegów kosmetycznych” ma być ograniczona.

 

Eleawcja kostkaJak kilkoma zabiegami projektowymi zmienić zaniedbaną chaotyczną sześcienną zabudowę z lat 70-tych w nowoczesny świeży dom? Podejrzymy dziś jak wygląda praca projektowa nad koncepcją architektoniczną. Narzędzia, które mamy do dyspozycji to wyobraźnia zaostrzona latami projektowania oraz nowoczesne programy komputerowe do wizualizacji zrodzonych pomysłów.

 


 

I1I Porządkowanie/eliminowanie

Budynek potrzebował uproszczenia.  Ściana pomiędzy balkonem i schodami stanowiła ponury, niejasny w swej formie element. Podkreślona tą ścianą strefa wejściowa była zbyt wydłużona. Rozbiórka  tego elementu dodała przejrzystości bryle.

Elewacje 6

 

I2I Łapanie proporcji

Wyburzenie starego balkonu od strony frontowej było niezbędne ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Po jego wyburzeniu optycznie powiększyła się elewacja, ponieważ utworzona pionowa płaszczyznę wnęki wysmukliła całą bryłę. Poza tym balkon był niefunkcjonalny, użytkownicy nie korzystaliby z balkonu gdyż był wyeksponowany od strony ulicy. W tym przypadku dodatkowo stwarzał zagrożenie, bo łatwo osobom postronnym dostać się do wnętrza budynku przechodząc z tarasu na balkon.  I tak oto „jednym ruchem” kilka problemów zostało rozwiązanych.

Elewacje1a

 

I3I Charakter poszukiwany

Dzięki różnorodności materiałów dostępnych na rynku można nadać budynkom niepowtarzalny charakter.  W tym przypadku celem było uzyskanie nowoczesności, elegancji i przytulności zarazem. Białe tynki odświeżyły budynek i nadały mu lekkości, ciemne tynki z boniowaniem dodały finezji. Kamień – łupek podkreślił strefę wejściową. Imitujące drewno płytki elewacyjne dodały ciepła. Materiały w ciekawym zestawieniu i układzie posłużyły do nadania budynkowi indywidualności.

Elewacje2

 

I4I Czytelność wejścia

Strefa wejściowa do domu to najważniejsza część budynku, powinna być widoczna i czytelna dla osób z zewnątrz. Funkcjonalna a zarazem reprezentacyjna funkcja ganku podkreślona została zadaszeniem i eleganckim materiałem. Dodatkowo tylne wejście zostało zadaszone i podkreślone kamieniem.

Elewacja4


Przeanalizowaliśmy wspólnie jakie decyzje projektowe podejmowaliśmy, chcąc robiąc  kilka nieinwazyjnych zabiegów nadać budynkowi harmonijność. Tak oto stary sześcienny klocek stał się wdzięcznym materiałem do adaptacji i można będzie go wkrótce na żywo oglądać w nowej odsłonie.

 

Lubię przebywać w przestrzeniach z charakterem… takie miejsca przez swoje niecodzienne rozwiązania pobudzają do życia, dają do myślenia, inspirują.

Komentarze