Kreatywność

Subiektywnie o zakupie mieszkania – cechy bloku

Jeśli planujesz kupić mieszkanie, to na pewno takie najlepsze na świecie :) w związku z tym mam kilka własnych spostrzeżeń, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne w poszukiwaniach. Sama stałam się właścicielką mieszkania – całkiem bliskiego memu ideałowi – cztery lata temu i od tej pory analizuję swój zakup i porównuję z innymi szczególnie pod kątem urbanistycznym i architektonicznym.

Jest wiele cech, które mają kluczowe znaczenie i można znaleźć o nich wieeeele informacji w internecie,  ja do nich dorzucę swoje własne niezależne, obrazując je zdjęciami osiedli z Białegostoku. Dziś wpis z aspektami ogólnymi bez uwzględniania wnętrza mieszkania.

Na co wg mnie należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania:

| 1 |

Lokalizacja

Warto jest wybierać miejsca dobrze skomunikowane z centrum oraz cieszące się dobrą renomą i rozwijające się, bo to oznacza, że wiele osób chce tam mieszkać, że jest coś wyjątkowego w tej okolicy i najpewniej będzie się tam dobrze mieszkać też i Tobie.

1a

| 2 |

Najbliższa okolica

Należałoby upewnić się, że przed oknami wymarzonego bloku nie powstanie w przyszłości wieżowiec lub inny obiekt zasłaniający widok z okien. Znam wiele takich przypadków, gdzie po zakupie mieszkania okolica zmienia się nie do poznania i to zupełnie na niekorzyść . Wtedy właściciele czują się oszukani ponieważ często oznacza to dla nich obniżenie wartości jego lokalu. Najlepiej jak blok ma sąsiedztwo już wybudowane, kompletne.

2

| 3 |

Liczba mieszkań w klatce bloku

Najprzyjemniej żyje się w niewielkich klatkach. Mieszkanie w dużym zbiorowisku ludzi może sprzyjać kolizjom funkcjonalnym i nieporozumieniom. Nawet nie jest aż tak istotne jak wiele klatek jest w bloku, jak to żeby na klatce było niewiele mieszkań, najlepiej 2-4. Zwiększa to szanse na spokojne współegzystowanie i sprzyja dobrym relacjom sąsiedzkim.

3

| 4 |

Wysokość bloku

Blok wg mnie powinien być  niski,  maksymalnie czteropiętrowy. Zapewne jest wiele ciekawych bloków wysokich i  żyje w nich wiele zadowolonych osób, jednak ja faworyzuję bloki niskie. Doceniam możliwość zawołania kogoś z okna, bliższy kontakt z terenem osiedla oraz taki bardziej ludzki wymiar mieszkania w mniejszej wspólnocie.

 

6

| 5 |

Klatka z wyjściem na teren osiedla

Szczególnie jeśli jesteś młodą osobą, która kupuje mieszkanie sama lub z małżonkiem, a co dosyć pewne w najbliższych latach doczeka się swoich pociech warto kupić mieszkanie w bloku, z którego klatka jest niewychodząca bezpośrednio na ulicę. Najlepiej jeśli wyjście jest otwarte na ogród wewnętrzny, czy plac zabaw, wtedy masz komfort, że dziecko samodzielnie może wychodzić z domu i od pierwszego kroku przebywać w bezpiecznym miejscu.

5

| 6 |

Układ z wewnętrznym dziedzińcem

Jeśli blok ma typowy prostokątny rzut i wyjścia z klatek są w jednym rzędzie to sąsiedzi nie znają się nawzajem i obco żyją obok siebie. W układzie z wewnętrznym dziedzińcem tj. takim że wyjścia z klatek są skierowane ku sobie, mieszkańcy mają szansę utworzyć wspólnotę sąsiedzką. Rzutuje to na czerpanie satysfakcji z życia w grupie już nie bezimiennych ludzi a co równie ważne na bezpieczeństwo. Uważam, że bryła bloku ma wielki wpływ na to jak żyje się mieszkańcom, czy jest to dla nich tylko „sypialnia” czy raczej utożsamiają się z danym miejscem i wracają do niego chętnie.

4

 

| CDN |

Lubię przebywać w przestrzeniach z charakterem… takie miejsca przez swoje niecodzienne rozwiązania pobudzają do życia, dają do myślenia, inspirują.

Komentarze