Praca

Systemy

Usłyszałam kiedyś takie zdanie, „jeśli ci na czymś bardzo zależy, nie jedz, nie śpij, walcz aby to osiągnąć”.

Mój syn fascynuje się systemami, docieka z pasją tego,  jak rzeczy działają. Jego skupienie w momencie koncentracji jest tak wielkie, że przestaje słyszeć to, co dochodzi z zewnątrz. Uwielbiam ten moment na jego twarzy kiedy systemwszystkie trybiki w mózgu pracują na pełnych obrotach, a oczy skierowane są na jeden punkt zainteresowań.
Statystyki pokazują, że dzieci z zaburzeniem Aspergera wyrastają na naukowców, informatyków, projektantów, generalnie dominują nauki ścisłe. Sławne osoby cierpiące na Zespół Aspergera to min. Gates, Einstein, Issak Newton czy Ludwig van Beethoven.

Ludzie z tego typu zaburzeniem mają problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Nie rozumieją zasad tolerancji, ironii, ustępowania miejsca w kolejce, taktownego niemówienia grubej osobie jaka jest otyła, nie traktowania żartów dosłownie, itp. Z drugiej strony ich dociekliwość i fascynacja systemem powoduje, że wnoszą w społeczeństwo rozwiązania i wynalazki, będące błogosławieństwem dla mas. Graham Bell, który wynalazł telefon czy Henry Ford, zafascynowany techniką w 1896 roku zbudował pierwszy prototyp własnego samochodu.

Kim będzie Jakub jak dorośnie? Patrząc na konstrukcje które tworzy z klocków wiele wskazuje na to, że będzie projektował maszyny, urządzenia, budowle, czy inne niewyobrażalne cuda techniki. Czasami udaje mi się coś udokumentować ale dzieła te powstają w tak szybkim tempie i przekształcają się w coraz to nowsze i bardziej udoskonalone formy, że nie sposób wszystkiego zarejestrować.

20140910_180245Moim marzeniem jest aby jego talent trafił na właściwe podłoże, do miejsca gdzie będzie mógł się rozwijać i realizować swoją pasję. Aby otoczyli go uczciwi ludzie. Abym zdążyła nauczyć go zasad samodzielnego życia i pokonywania ograniczeń. Rozwijania pasji i dążenia do celu.Traktowania ludzi z szacunkiem i wyrozumiałością. ot takie marzenia mamy młodego konstruktora, :)

 

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze