Dziecko

Wyciszamy

Stres towarzyszy nam wszędzie, na każdym kroku. Jest on zjawiskiem dobrym kiedy motywuje nas do konstruktywnego działania, szkodliwym zaś w sytuacji gdy działa destrukcyjnie na nasz układ nerwowy, immunologiczny czy na nasza psychikę. Dzieci z autyzmem bardzo gwałtownie reagują na zmiany, sytuacje nieprzewidywalne, nowe. Wystarczy zmiana planu dnia, a uruchamiana jest reakcja łańcuchowa niepożądanych zachowań.

Jak wyciszać dziecko w domu a jednocześnie podsuwać mu pomysły na zabawę. Polecam rozmaite techniki i pomysły.

zabawa w barwne plamy
spotsTechnika, która świetnie sprawdza się u mnie w domu to malowanie rękami i stopami. Czasem nalewam dzieciom farbki na dużą blachę do pieczenia, na podłodze rozkładam brystole i pozwalam im malować stopami. Dzieci tworzą obraz bez stresu, że coś się nie uda. Takie doświadczenie rozwija ich kreatywność i poprawia koncentrację, zmniejsza stres.

Inną dobrą metodą jest tworzenie czegoś na potrzeby użytku domowego, no koszyk na reklamówki czy pojemnik na zużyte baterie. Można go obkleić kolorowym papierem. Pomalować w ładne wzorki itp.

Świetną metodą na poprawę myślenia, logikę i jednocześnie wyciszenie jest słuchanie Mozarta podczas zabawy klockami, sprzątania czy odrabiania pracy domowej, oraz….pisania obecnego artykułu, :) Tutaj znajdziesz link do utworu https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA

Dzieci mające cheeriosproblem z nadpobudliwością dźwiękową potrzebują jednocześnie ciągłej stymulacji w tworzeniu dźwięków. Chodzą po domu obstukując co popadnie, ściany, przedmioty, czasem własne zęby :) Dziecko takie chętnie pochrupie od czasu do czasu coś typu paluszki czy cheeriosy  aby usłyszeć dźwięk z wewnątrz – przenoszony na układ kostny, a tym samym powodując wyciszenie. Ale czy w ten sposób nie uczymy dziecko złego nawyku zajadania stresu? Otóż nie. Nawyk taki jest wyrobiony kiedy rodzic nie rozpoznaje płaczu dziecka w okresie niemowlęcym i na każde chlipnięcie podsuwa mu coś do zjedzenia. Czyli dziecko płacze bo jest mu zimno, ” zjedz coś” , dziecko płacze bo jest mu nudno i potrzebuje przytulenia mamy „zjedz coś” jednym słowem jakikolwiek masz problem, „zjedz coś” . Jeśli zmagacie się z takim nawykiem i zastanawiacie co jest jego przyczyną to macie już odpowiedź. Jak sobie z nim poradzić? Trzeba zacząć myśleć ! Zadać sobie pytanie-czy ja w ogóle jestem teraz głodna????? Czy mam ochotę jedynie na szklankę wody? Zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech i spokojnie, pomału wypij wodę. Potem uśmiechnij się (nawet jeśli sztucznie to mózg tego nie rozpozna i uruchomi proces wydzielania endorfin, odpowiedzialnych za lepsze samopoczucie)

Jeśli jesteście cholerykami podobnie jak ja, niczym płachta na byka podziała na was prośba „Odpręż się teraz i zrelaksuj, oddychaj spokojnie…” .

tight

Przy tym typie charakteru jednym sensownym rozwiązaniem jest powiedzenie „A teraz napnij mięśnie z całej swojej siły, mocno, mocno!!!!! trzymaj…..i PUŚĆ. ” ten rodzaj rozluźnienia dobrze działa u dzieci z zaburzeniem Aspergera. Potrzebują mocnego ucisku, zdecydowanego mocnego wtulenia aby poczuć własne ciało i rozluźnić się. tight1

Niektóre dzieci potrzebują spać pod ciężką, wojskową kołdrą aby móc w ogóle zasnąć. Inne lubią być w ciągu dnia zawijane w specjalne dociążające kombinezony czy koce. Pomagające odprężyć się nieustannie napiętym mięśniom.

Kolejną dobra metodą na wyciszenie, a jednocześnie poprawę motoryki małej czy rozwoju pisania jest zabawa z drobnymi fasolkami, kamyczkami czy kaszą. Jest po tym trochę sprzątania ale zabawa przednia.

beens2

 

 


Jeżeli potrzebujesz skontaktować się ze mną, napisz na adres: annakowalczyk99@wp.pl

 

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze