Biznes,Komunikacja

Z czego wysyłać maile?

Jakiś czas temu dostałem na skrzynkę mailową wiadomość następującej treści: Chyba cię poj$@&*

 

To wszystko – nic więcej. Była to odpowiedź na maila wysłanego z autorespondera. Poszedł on do kilkuset osób. Temat maila brzmiał: Zapraszam na kawę!
I informowałem że jadąc na targi branżowe będę obecny na stanowisku – gdzie chętni będą mogli ze mną porozmawiać i wypić kawę.

 

Zamiast czytać – posłuchaj tego artykułu

glosnik-krzysztof-burzynski

 


 

Kiedy bliżej przyjrzałem się treści maila to zrozumiałem skąd ta reakcja! Zazwyczaj piszę maile w formie na „ty”, niejednokrotnie używając automatu który podstawia imię mojego odbiorcy( które to imię wcześniej podał zapisując się na formularzu do newslettera).

W ten oto sposób napisałem wiadomość która przez osobę płci przeciwnej, (albo i tej samej) mogła zostać potraktowana jak prywatna wiadomość z zaproszeniem na spotkanie. Dla bardziej wrażliwych albo nie rozumiejących że to sposób pisania maila – brzmiało to jak osobiste zaproszenie na randkę.

Muszę uważać na przyszłość jak piszę :)

Ten artykuł jest dla tych którzy naprawdę chcą zrobić coś wyjątkowego i być bardzo blisko z osobami które cię czytają/słuchają – stwórz newsletter.

Z własnego doświadczenia polecam dwa polskie wypróbowane przeze mnie newslettery.
Dziś wśród gąszczu portali społecznościowych e-mail jawi się jako (prawie) oaza spokoju. Prawie bo liczba spamów niektórych zatrważa. Co nie zmienia faktu że szansa pominięcia maila jest kilkadziesiąt razy mniejsza niż szybkiej wiadomości na tablicy facebookowej.

Z własnego doświadczenia polecam dwa polskie wypróbowane przeze mnie newslettery.

Polecam ponieważ przerabiałem już przenoszenie całej bazy odbiorców na inny autoresponder. Nic miłego. Po pierwsze u odbiorców wysyłanie z nowego autorespondera może pojawić się jako spam – i wiadomość zostanie niezauważona. Po drugie trzeba mieć ponowną zgodę na wysyłanie maili. Duża część odbiorców po prostu tego nie zrobi. W ten sposób można „pozbyć się” w skrajnej sytuacji i 3/4 odbiorców. Dlatego tak ważne jest trzymanie bazy w jednym miejscu.

Używam dwóch autoresponderów i oba ci polecam. Oba są polskimi „wynalazkami”. To nie przesądza jak dla mnie jeszcze o niczym. Ale fakt serwisu i wszelkich instrukcji po polsku jest istotnym elementem przekonywującym.

Getresponse

Pierwszy to getresponse. To właśnie z niego dostajesz (lub możesz dostawać – zapraszam) wiadomości ode mnie. Używam go już ponad dwa lata więc przywiązałem się do rozwiązań choć nie zawsze są one idealne.

Największym dla mnie plusem jest możliwość komunikatów „Follow up” czyli ustawienia kolejki maili. Można nawet ustawić na kilka lata do przodu. Czyli ktoś się zapisał i np. co tydzień dostaje wiadomość przez kolejne ….2 lata. O ile oczywiście wcześniej się nie wypisze (co jest banalnie proste-wystarczy kliknąć link pod mailem).

Ma tez możliwość automatyzowania na zasadzie ustawień warunkowych „jeżeli ktoś” (kilknie w link A) „to dostaje wiadomości z listy „followup B”. Oczywiście ze można się pogubić jeżeli masz duża listę newsletterową.

Dodatkowo napisać dobrego maila który nie zostanie potraktowany jak spam, wkleić dobre linki, przetestować, zmienić ustawienia – to kolejna górka do pokonania. Jak rozumiesz wszystko jest do przejścia ale i na wszystko potrzeba czasu. Jest możliwość wybierania gotowych szablonów – jest ich już dobrze ponad 300. Podzielone na kategorie co bardzo ułatwia ich wyselekcjonowanie. Formularzy zapisu do newslettera jest tez całkiem sporo.

Z możliwością umieszczania własnych grafik i teksów – cenna rzecz. Oczywiście statystyki z wysyłanych maili, zdjęcie ze istockPhoto. Rzecz oczywista w cenie autorespondera.

Minusy – nie jest za darmo :)

To chyba nie jest aż taki minus. Jeżeli dobrze wykorzystujesz autoresponder to powinien on na ciebie zarabiać. Więc nie powinie to być tak obciążający koszt – na dzień dzisiejszy tak wygląda cennik getresponse-cennik W opcjach getresponse ma wiele wiele innych funkcji jak landing page, gotowe zdjęcia stockowe do wykorzystania, statystyki…. Przyznam uczciwie że większość funkcji nie używam. Życie nie starczyłoby na poznanie wszystkiego :) Ale wbrew pozorom to łatwy w obsłudze autoresponder. Masz też wersje mobilną oraz to co bardzo istotne fachową bezpłatną pomoc GetResponse do tworzenia i wysyłania newsletterów oraz zarządzania bazą kontaktów.

Jeśli założysz konto korzystając z tego linku, otrzymasz 100 zł premii na początek. Masz 30 dni na bezpłatne testowanie

 

Freshmail

Inny autoresponder który używam od zimy 2014 roku to freshmail Od razu zacznę od czegoś co wielu ucieszy – jest darmowy!

Ale spokojnie, spokojnie.

Darmowy jest ale w swojej bazie nie możesz przekroczyć 500 maili i w miesiącu nie możesz wysłać im więcej niż 2000 wiadomości. Sądzę ze jeżeli czytasz ten artykuł to i tak zacierasz ręce z uciechy. Myślisz mam 15 odbiorców – dla mnie rozwiązanie idealne. Faktycznie dla początkujących – rozwiązanie świetne. Poza tym posiada wtyczkę do wordpressa która pozwala formularz zapisu dostosować do wordpressowej strony (patrz jak umieściłem go na zoocast.pl)

Przyznam że pierwszy kontakt był dla mnie trudny. Natomiast dziś rozumiem że tak przyzwyczaiłem się do getresponse który podchodzi inaczej do użytkownika, że…mój mózg nie mógł połapać się w nowym rozmieszeniu i układzie.

Ale po ogarnięciu całości – dziś jest dla zrozumiały. Przez długi czas najbardziej denerwował mnie brak folloup-ów czyli automatycznej kolejki wysyłanych maili. To jednak dosłownie od niedawna się zmieniło – jeszcze nawet nie wypróbowałem tego, lecz to bardzo mocno wysuwa ten autoresponder dla początkujących. Zresztą i tak używam najprostszych rozwiązań we freshmailu. Pewnie dlatego ze prosty ze mnie chłopak o męczą mnie skomplikowane rozwiązania.

Jeżeli mówimy o rozwiązaniach to pomimo zupełnie innej konstrukcji niż getresponse – ma również podobne rzeczy do zaproponowania. Pewnie wielu się teraz oburzy – jak to „podobne” ? No tak może nie do końca podobne wizualnie i funkcjonalnie ale…tez wysyła maile :) Żarty żartami lecz przekonywujący jest modny design czy świetne możliwości graficzne jakie można stworzyć w mailu.

Mi szczególnie przypadło do gustu gotowiec który pozwala w podpisie pod mailem podłożyć zdjęcie (moje) Czasami zapisany jestem na newsletter a nie kojarzę człowieka. W ten sposób pozwalam innym kojarzyć siebie. Jasna statystyki wysyłanych maili, możliwość tworzenia różnych grup odbiorców, szablony do maili – to wszystko przemawia pozytywnie. Poza tym obsługa online – zawsze gotowa do pomocy. Wszędzie obecne tutoriale video – by poradzić sobie z napotkanymi pytaniami.

Jak najbardziej wielki PLUS freshmail-cennik

Mam gdzieś twój formularz, nie zapiszę się….

kiyosaki_okładka

Dla wszystkich zapisanych na moja listę newsletterową daję mojego e-booka Kiyosaki ukryty w kasztanach

Nie wystarczy sam formularz do zapisania się na stronie. Musi on być widoczny. Musi również zachęcać do zapisania się. Nawet najbardziej ciekawa treść nie zmusi mnie do zapisania się do newslettera. Zachęci mnie za to darmowy e-book, niedostępne gdzie indziej nagranie, duży rabat na produkty, cykliczne szkolenia w mailach z interesującą mnie wiedzą….

Spójrz na co ty się zapisujesz, co pociąga Ciebie do zapisania się na newsletter. I w drugą stronę – co cie nie pociąga. Pomyśl dlaczego się nie zapisujesz mimo widocznego formularza zapisu. Co takiego może być ciekawe dla twojego słuchacza, widza, czytelnika. Jaki problem ma do rozwiązania? Co go zaciekawi? Pobudzi do działania? Na pewno znajdziesz coś co przyczyni się do napisania swojego maila. Wystarczy trochę pomyśleć. Inną sprawą jest obsługa listy newsletterowej.

To wcale nie jest bułka z masłem. Napisać cykl maili na kilka miesięcy z góry, które są w stanie zaciekawić czytelnika. Trzeba wynieść się na wyżyny kreatywności. Opowiedz ciekawą historię, zainspiruj, zaciekaw. Suche informacja są zapominane natychmiast.

Swoją listę newsletterową staram się traktować jak małe dziecko.

Oprócz powitalnego prezentu dostają co jakiś czas inne gifty lub duże rabaty na moje produkty. Na te święta rozdałem wszystkim e-booka „Jasna Strona Mocy” którego normalnie można po prostu zakupić. Co jakiś czas staram się podrzucić coś wartościowego – bo newsletterowicze to wartościowi ludzie.

Chcą się rozwinąć, pójść dalej, uczyć się…rozumiem to więc staram się dać im to co sam chciałbym dostać. Niektórzy piszą do mnie. I choć nie zawsze mogę odpisać od razu – to staram się nie ominąć nikogo. Z prostego powodu – sam nie chciałbym być ominięty gdy do kogoś piszę.

Jasne jak linijka :)

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Cię do zapisania sie na mój newsletter!

Zapraszam

Krzysztof Burzyński
Dostępny doradca

Krzysztof Burzyński

Od 2003 roku w branży zoologicznej, współzałożyciel 6 sklepów zoologicznych, twórca autorskiego programu szkoleniowego dla nowych pracowników, współtwórca programów rekrutacyjnych, Twórca internetowego radia zoologicznego www.zoocast.pl Autor książek: “Tajemnice skutecznej rekrutacji w zoologii”, "Jak skutecznie sprzedawać w sklepie zoologicznym", "Jasna Strona mocy, czyli wywołać i utrwalić wartość człowieka", "Rekrutacja. pracownik szyty na miarę" Autor licznych poradników i publikacji z zakresu biznesu zoologicznego. Doradca branży zoologicznej www.strefazoo.info i www.strefazoo.pl oraz doradca relacji w biznesie i życiu www.krzysztofburzynski.pl

Komentarze