Dziecko

Zaufanie

images (7)

 

 

 

 

 

Tak kruche, a tak istotne.
U dzieci z Autyzmem zaufanie jest podstawą wszystkiego. Nie wykonamy zadania, nie uzyskamy odpowiedzi, dziecko będzie nas ignorować lub walczyć z nami jeśli nie będzie czuło się bezpiecznie.
„widzę, że masz dinozaura. Chcesz aby stał na stole czy wolisz go trzymać na kolanach?”
„Na kolanach”

Zarówno wyrobiłam zaufanie ale i wzięłam pod uwagę podstawową potrzebę dziecka z autyzmem- trzymanie przedmiotu w rękach bądź autostymulowanie się (dotykanie np. części twarzy, huśtanie się, machanie nogami itp.)
To podstawowe różnice między dzieckiem zdrowym, a zaburzonym. Zdrowemu powiemy „Nie machaj teraz nogami. Odłóż zabawkę pobawisz się nią później”
Dziecko z autyzmem potrzebuje tych rzeczy aby się skoncentrować. Musi ono bowiem „wyłączyć” inne bodźce, które dochodzą do jego zmysłów.

Zdrowe dziecko siada przy ławce i słucha tego, co mówi nauczyciel.

Dziecko z autyzmem siadając czuje fakturę krzesła- jest zimne i piekące. Oparcie wydaje się wibrować. Woda w rurach szumi, a jarzeniówka wydaje męczący bzyk. W budynku obok ktoś kosi trawę, piętro niżej słychać odgłos pisania kredy po tablicy. W stołówce stukają rozkładane talerze. Żółty kolor ścian piszczy niczym klakson. Koleżanka obok szura butem po podłodze, inne dzieci szeleszczą kartkami, itp. gdzieś w tym wszystkim Pani czyta polecenie i trzeba je usłyszeć-to trudne. Na szczęście dinozaur jest blisko.

Tak w skróconym opisie wyglądają zaburzenia, z którymi musi sobie dać radę nasz maluch lub dorosły człowiek.
Wielu dorosłych ludzi, którzy zapoznali się z istotą zaburzeń wyznało, że czują ulgę. Zrozumieli na czym polegały ich zmagania w dzieciństwie, co sprawiało im trudność i dlaczego. Ciężar niepewności i tajemnicy został zdjęty z ich ramion. Poznawszy siebie mogą spokojniej i z dystansem podchodzić do życia codziennego.

Dla mnie jako rodzica ważne jest aby pamiętać, że mój syn jest darem. To on zmienia świat. Uczy ludzi innego spojrzenia, innego zachowania, zatrzymania się i refleksji. Wszyscy jesteśmy różni, szczególni i potrzebni sobie na tym polega piękno życia.


Jeżeli potrzebujesz skontaktować się ze mną, napisz na adres: annakowalczyk99@wp.pl

 

Anna Kowalczyk

Od 10 lat mieszkam na mazurach. Uczę angielskiego, jest to moje hobby i sposób zarabiania na życie. Z zafascynowaniem zgłębiam tajemnicę autyzmu wczesnodziecięcego ze względu na zaburzenie mojego synka Jakuba.

Komentarze