Kreatywność

Zdrowy dom, czyli jaki? … CZ. I

Jeśli chcemy zwiększyć swoją szansę na zdrowe i długie życie, to dbamy o swoją dietę, higienę, wykonujemy ćwiczenia fizyczne, unikamy stresu … I to jest wspaniałe, bo profilaktyka zdrowia to wiele małych kroków, które kształtujemy jako nawyki , a potem te nawyki kształtują nas. Pośród tych wielu różnych starań często zapominamy, o tym żeby miejsce w którym mieszkamy było źródłem zdrowia.

Nie zawsze mamy możliwość żeby posiadać własny dom, a tym bardziej dokładnie taki jaki chcemy. Jednak warto myśleć perspektywicznie i na przyszłość stworzyć choćby w wyobraźni swój dom marzeń, najlepiej jakby był to dom mający pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Istnieje wiele aspektów decydujących o jakości naszego miejsca zamieszkania, zaczynając od ogółu: lokalizacji, jakości otaczającego środowiska, materiałów budowlanych, rodzaju instalacji obiektu, przechodząc aż do szczegółów typu: materiały wykończenia, wyposażenie, sposób użytkowania.

Dziś skupię się na jednym z tych aspektów, mianowicie na sposobie ogrzewania budynku. Będzie to zachęta do powrotu do tradycyjnych pieców w nowoczesnym wydaniu.

Będąc dzieckiem współczesności może nie najłatwiej jest dostrzec piękno i funkcjonalność pieca kaflowego. Pozornie, posiadanie pieca zdawać się może niewygodne i przestarzałe, stąd młodsze pokolenie czytające ten tekst może na początku nie widzieć w tym nic atrakcyjnego. Jednak ja świadomie chcę zrobić choć pierwszy krok w kierunku docenienia tego estetycznego źródła zdrowego ciepła.

piece 1

Przebywając w pomieszczeniach ogrzewanych piecami kaflowymi intuicyjnie odczuwa się pozytywne promieniowanie cieplne, zupełnie inne niż płynące ze zwykłych grzejników lub nawet kominków. Nie wszyscy znają to uczucie, zaś ci którzy pamiętają piece z rodzinnych domów wiedzą, że piec wydziela przyjemne ciepło odczuwane podobnie jak ciepło promieni słonecznych.

Cóż nam by było po subiektywnych odczuciach, nawet przyjemnych, jeśli okazałyby się w żaden sposób niepotwierdzone. Jednak wieloletnie badania kilku instytutów  potwierdzają, że faktycznie ciepło oddawane przez kafle ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Piec ogrzewając pomieszczenie za pomocą radiacji – tak jak słońce poprzez podczerwone promienie cieplne – przekazuje ciepło powoli i równomiernie, tym samym powietrze pozostaje w bezruchu i nie ulega wysuszeniu ani przegrzaniu, a co bardzo istotne, nie jest jonizowane ponieważ ceramika nie przewodzi elektryczności.

A to na prawdę dużo znaczy.

Dla porównania grzejnik ogrzewając za pomocą konwekcji – w skrócie po prostu za pomocą gorącego powietrza – pobudza do ruchu kurz i inne alergeny narażając nasz organizm na ciągłą walkę o równowagę, powietrze staje się nienaturalnie suche, a człowiek jest wtedy bardziej podatny na infekcje i inne dolegliwości zdrowotne.  Co więcej powietrze staje się naładowane dodatnio, staje się “powietrzem martwym” nazywanym tak ponieważ w naturze takie nie występuje i jest ono niekorzystne dla zdrowia. Przebywanie w takim otoczeniu powoduje osłabienie, zmniejszenie wydajności fizycznej oraz odporności psychicznej… nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jony dodatnie pochodzą też  min. od urządzeń biurowych, od monitorów i mają na nasz organizm niemały wpływ.

Rozwiązaniem problemów wynikających ze specyfiki ogrzewania przez grzejniki konwekcyjne  może stać się posiadanie pieca kaflowego, grzejącego przez zdrowe podczerwone promienie cieplne.

piece 2

Piec kaflowy na pewno nie rozwieje wszystkich trosk naszego życia, ale może stać się dopełnieniem w profilaktyce zdrowia. Poza tym przebywanie we wnętrzu z piecem kaflowym pozytywnie działa na wiele zmysłów. Wnętrze jest niepowtarzalne i eleganckie, a skaczące płomienie relaksują i odprężają użytkowników.

A podchodząc do sprawy bez sentymentów, to piec jest wyjątkowo ekonomicznym źródłem ciepła, zużywa niewiele drewna, które jest tanim paliwem. Koszt pieca  jest niemały, ale można go obniżyć przez skorzystanie z używanych elementów. Piec charakteryzuje się bardzo dużą trwałością i działa przez bardzo długie lata. Nowoczesne piece mają wiele innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadałyby nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Nie dziwi  mnie fakt, że obecne kafle ponownie stały się bardzo modne, liczne rodzinne kaflarnie w Polsce mają ręce pełne pracy i ciągle powiększają swoje oferty.

______________________________

Przykładowe formy pieców kaflowych

można zobaczyć na stronie Austriackiego Stowarzyszenia Pieców Kaflowych:

www.kachelofenverband.com/gallery/tiled-stove/

Lubię przebywać w przestrzeniach z charakterem… takie miejsca przez swoje niecodzienne rozwiązania pobudzają do życia, dają do myślenia, inspirują.

Komentarze