Przejdź do treści
Strona główna » 10 problemów biznesowych do rozwiązania w każdym biznesie!

10 problemów biznesowych do rozwiązania w każdym biznesie!

Otworzenie własnej firmy to błogosławieństwo, ale i przekleństwo. Mając swój biznes otwieramy się na nowe wyzwania, ale też na problemy, które stoją przed każdym, kto zdecydował się na taki krok. Niezależnie od tego czy to jest mały lub duży biznes, to każda firma ma do rozwiązania kwestie, z którymi boryka się każdy właściciel firmy. W teście tym zostało 10 problemów biznesowych do rozwiązania w każdym biznesie, a także przedstawiono propozycję rozwiązania danych kwestii.

Problem 1: Firma, a życie prywatne

Podczas pracy skupiamy się przede wszystkim na swoich obowiązkach. Życie prywatne w dużej części schodzi na dalszy plan. W zasadzie codziennością pracowników i przełożonych są chociażby nagłe telefony do domu lub w sprawach rodzinnych. I to jest zupełnie normalne i nie należy się tym przejmować.
Jednak problem zaczyna się wtedy kiedy nie umiemy oddzielić życia prywatnego od kwestii biznesowych. Dlatego już na samym początku, ale i w trakcie trwania naszych obowiązków wynikających z umowy powinniśmy oddzielić to co prywatne od tego co jest biznesowe. Pozwoli to na zachowanie równowagi między domem, a pracą.

Problem 2: Znalezienie odpowiedniej osoby do księgowości

Odpowiednia obsada kadr lub znalezienie niezależnej księgowej/ księgowego jest bardzo ważnym aspektem prowadzenia biznesu. W zależności od wielkości firmy dział kadr i księgowość mogą być znacznych rozmiarów, ale też mogą być prowadzone prowadzone przez osoby z zewnątrz, które są niezależne od naszej firmy.
To jaką formę wybierzemy zależy całkowicie od nas i potrzeb naszego biznesu. Oczywistością jest, że duża firma, która już ma kontakty na rynku międzynarodowym będzie potrzebowała swoich pracowników do kwestii kadrowych i księgowych. Jednak jeśli dopiero zaczynamy przygodę z biznesem to w zupełności wystarczą nam nasze umiejętności sprawozdawcze lub zewnętrzna księgowa/ księgowy, która/ który pomoże nam załatwić wszystkie formalności związane z finansami.

Problem 3: odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu

W przypadku rozwijającego się biznesu lub dużej firmy dochodzi kolejna kwestia do rozwiązania. Znalezienie pracowników z odpowiednimi kompetencjami będą idealnym rozwiązaniem dla piętrzących się spraw, które wymagają obecności przygotowanych i odpowiednio przeszkolonych ludzi.
Dlatego już na samym początku i w trakcie rozwiązywania bieżących problemów w firmie warto zwrócić się w stronę wartościowych osób, które wiedzą “co, z czym się je” w swojej dziedzinie. Nie ma nic lepszego dla biznesu jak idealnie dobrana kadra pracownicza!

Problem 4: Atmosfera w firmie

Kolejna kwestia, która wzbudza wiele emocji nawet w social media czy na forach pracowniczych jest codzienna atmosfera w firmie. Powinna ona powstawać samoistnie, niewymuszenie. Jest to bowiem ważny element codziennego życia dla nas samych i naszych pracowników.
Dlatego warto dbać o dobór osób w firmie. Idealnie dobrani pracownicy to klucz do sukcesu biznesu, który prowadzimy. Dodatkowo spoglądając w stronę potrzeb behawioralnych i społecznych sprawimy bardziej ludzkie wrażenie wśród osób pracujących w firmie.

Problem 5: Rozwiązania technologiczne ułatwiające pracę

Z roku na rok technologia proponuje coraz to nowsze rozwiązania ułatwiające codzienną pracę w biznesie. Generalnie można przyjąć, iż wiele aplikacji, rozwiązań czy wdrożeń wymaga poświęcenia czasu, ale jest to zdecydowanie warte pod względem funkcjonalności. Dodatkowo warto pomyśleć o osobach, które są biegłe w opracowywaniu procesów, aplikacji i wyliczeń (np. w programie MS Excel), które zautomatyzują całość działań w firmie.
Oczywiście nie powinno się iść na skróty i zrzucać wszystko na jedną osobę, która “odwali” robotę głupiego i będzie potem świecić oczami przed innymi za to co powstało. Warto pomyśleć zatem o odpowiednim rozłożeniu obowiązków na pracowników, którzy mają odpowiednie przeszkolenie w tym co robią najlepiej.

Problem 6: Home office, praca hybrydowa czy biuro?

Obecna sytuacja zmusiła obecnie wiele firm, które nie były przekonane do pracy zdalnej, do wdrożenia tego typu rozwiązania. Dało to wytchnienie pracownikom, którzy każdego dnia w duchu cierpieli, że muszą iść do biura. Inne firmy zaś zdecydowały się na hybrydowe prowadzenie biura czyli część tygodnia pracownik spędza w biurze, a pozostałe dni w domu.
Problem ten jest do przemyślania, zawiera wiele plusów i minusów, ale też zdecydowanie otwiera perspektywę zatrudnienia (np. większej ilości osób przy ograniczonym metrażu w firmie) pod względem funkcjonowania biznesu.
Czy warto zatem przemyśleć takie formy pracy? Jak najbardziej i są one do pogodzenia z wymaganiami sanitarnymi czy behawioralnymi. Dzięki elastycznemu podejści pod względem miejsca pracy firma zyskuje również większe noty w oczach pracowników, co rozwiązuje problem związany z nastrojami w miejscu, gdzie przebywają nasi ludzie.

Problem 7: Umowy dla pracowników

Rynek pracy właściwie co roku doświadcza zmian związanych z nowymi przepisami podatkowymi czy ogólnymi przepisami, które dyktują formę zatrudnienia. To kolejny problem, z którym trzeba się zmierzyć w prowadzonym biznesie. Dlatego osoba zatrudniająca dużą ilość ludzi powinna przemyśleć kwestię tego w jakiej formie osoby tu pracujące będą rozliczane.
Umowa o dzieło, pracę czy umowa zlecenie to odrębne dokumenty, które różnią się pomiędzy sobą zasadami rozliczania, które wynikają z przepisów. To na jaką formę zdecydujemy się zależy przede wszystkich od nas samych i tego jaką linię działalności obierze nasza firma.

Problem 8: Benefity, ubezpieczenia społeczne i składki

Korzyści wynikające z benefitów czy gratisów dla pracowników są jednoznaczne i dobrze motywują do podjęcia współpracy z firmą. Poprzez zaproponowanie niższej ceny karty sportowej czy np obecność darmowych udogodnień takich jak przestrzeń wypoczynku i szybkiej rekreacji w miejscu, w którym się przebywa na co dzień zdecydowanie pozytywnie wpływa na morale pracowników.
Kolejnym problemem, z którym mierzymy się w biznesach jest odpowiednie złożenie dokumentacji, które wynikają z obowiązku nadania ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego czy składek emerytalnych. Do tego również warto mieć przeszkolonych ludzi, którzy będą wiedzieli jak rozgryźć kwestie prawne związane z takimi obowiązkami.

Problem 9: Rozwój firmy, a planowanie i strategia

Pierwsze miesiące, w których uruchomiliśmy swój biznes są kluczowe. Początkowy zapał i radość wynikające z otworzenia własnej firmy mogą być stłumione przez ilość narastających obowiązków. Dlatego od samego początku warto mieć opracowany plan działania, który pozwoli nam na nie zatracenie się w pracy.
Dodatkowo warto pomyśleć o przyszłości naszej firmy już na wstępie. Miotanie się w jedną lub drugą stronę nie przynosi raczej efektów pożądanych, a jedynie negatywne. A to zdecydowanie nie ułatwia wspinania się po ścieżce kariery związanej z własnym biznesem. Planowanie i strategia to zasada, którą można właściwie zastosować w każdej dziedzinie życia. Włącznie z takimi miejscami jak własna firma, życie prywatne czy praca w korporacji.

Problem 10: Liniowe zwiększanie dochodów firmy

Problem ten jest związany mocno z problemem poprzednim, czyli z planowaniem i strategią. Bez tych dwóch czynników nie powiedzie się żadne działanie w firmie. Biznes to nie miejsce na żarty i bezplanowe tworzenie produktu docelowego, który nie ma możliwości rozwoju pod względem dostępności dla klienta czy możliwości wyboru spośród kilku oferowanych przez nas opcji.
Dlatego w każdej firmie warto mieć opracowany plan działania od A do Z. Tu nie ma miejsca na przypadek. Dodatkowo podczas planowania nowych celów sprzedażowych czy chociażby zasięgowych warto zrobić research. Takie działanie zdecydowanie rozwiąże mnóstwo problemów związanych z ewentualną porażką i niepotrzebnymi kosztami, które wynikną z dystrybucji tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *