Posiadanie własnego hobby jest niezwykle istotne w życiu każdego człowieka.
Kiedy znajdziesz już dziedzinę, w której będziesz się z przyjemnością realizować to niemal natychmiast chcesz podzielić się tą nowiną ze znajomymi, a czasami z jeszcze szerszym gronem odbiorców. Właśnie po to powstały blogi, aby dzięki tej formie kontaktu informować innych o swoich zainteresowaniach czy osiągnięciach. Prowadzenie internetowego dziennika daje bardzo dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy grono odbiorców stale się powiększa. Jeśli zadajesz sobie pytania dlaczego i jak prowadzić bloga? To po przeczytaniu tego artykułu będziesz znać na nie odpowiedź!
Tematyka blogów jest przeróżna.
Niektórzy spełniają się poprzez komentowanie aktualnej sytuacji politycznej w kraju i za granicą, a inni opisują swoje przygody z uprawianiem biegania. W zasadzie dla każdego tematu znajdą się odbiorcy, ale warunek jest jeden. Trzeba pisać tak, aby przyciągnąć ich uwagę. Teksty powinny być oryginalne, na pewno nie można kopiować tego co wcześniej na dany temat pisali inni. Największym błędem są nudne, przepełnione specjalistyczną treścią artykuły, które zniechęcają czytelnika już po przeczytaniu przez niego pierwszych kilku linijek tekstu. Jeśli chcesz pisać na tematy naukowe to rób to w taki sposób, aby zrozumiała Cię zarówno sąsiadka z bloku, jak i kolega astrofizyk.
Warto do swoich publikacji dodawać zdjęcia.
Im bardziej niepowtarzalne tym lepiej, ponieważ odbiorcy zwrócą na nie uwagę. W dzisiejszych czasach internet zalewają codziennie biliardy fotografii, więc aby się wyróżnić trzeba wykazać się dużą kreatywnością oraz pomysłowością. Na szczęście, by robić świetne jakościowo zdjęcia nie musisz mieć najdroższej lustrzanki na rynku. Wystarczy dobry aparat w telefonie, umiejętność dodawania filtrów i fotografia przykuwająca wzrok gotowa! Dziś ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i nie należy o tym zapominać. Dokładnie tak samo jest z krótkimi filmikami, które można nagrywać i wrzucać na portale takie jak You Tube, albo wgrywać na swój serwer.
Ważnym elementem wszystkich blogów jest spójność.
Jeśli decydujesz się na tematykę kulinarną to musisz wiedzieć, że Twoi czytelnicy raczej nie będą reagować dużym entuzjazmem na wpisy dotyczące tego jakie książki czytasz. Oczywiście od czasu do czasu można na swojego bloga wrzucić informacje na przykład o zmianach w życiu prywatnym: narodzinach dziecka czy ślubie, takie newsy elektryzują odbiorców i wzbudzają w nich emocje, a co za tym idzie reagują oni na wpisy. Jednak nie można przesadzić w drugą stronę i w 90% należy trzymać się obranej od początku tematyki.
Co jeszcze powinien wiedzieć świeży adept sztuki blogowania?
Istotna o ile nie najważniejsza jest autentyczność. Jeśli zaczniesz pisać na tematy, które są chwytliwe, modne, ale nie masz o nich najmniejszego pojęcia to większość odbiorców od razu się zorientuje i natychmiast zrezygnuje z czytania takiego bloga. Znajdź pasję, która naprawdę Cię fascynuje, a wtedy dzielenie jej z innymi będzie czystą przyjemnością, a nie obowiązkiem wynikającym z chęci zdobywania komentarzy i reakcji pod wpisami.
Nie da się ukryć, że wiele osób zaczyna blogować, ponieważ jest to sposób na zarabianie pieniędzy.
Jednak jeśli masz nadzieję, że wrzucisz dwa pierwsze artykułu i pieniądze od razu zaczną strumieniem płynąć na Twoje konto a reklamodawcy nie dadzą Ci spokojnie zasnąć to niestety jesteś w błędzie. By blog przynosił realny zysk trzeba włożyć ogromną pracę w jego rozwój, pozyskiwanie nowych czytelników i sponsorów. Nierzadko na początku należy zainwestować własne pieniądze w serwer, domenę, grafiki, reklamę i tym podobne. Niektórzy sławni blogerzy zaczynali zbierać plony swoich działań dopiero po kliku latach regularnego pisania i niemal codziennego kontaktu z czytelnikami.
Ostatnim, ale równie ważnym jak wcześniej opisane aspekty blogowania jest systematyczność.
Nie można oczekiwać, że blog będzie się rozwijał jeśli wrzucasz na niego jeden post co dwa miesiące. Regularne dodawanie wpisów jest jednym z kluczy do sukcesu. Odbiorcy chcą mieć z Tobą stały kontakt, a poza tym im częściej widzą wpisy, logo czy reakcje innych dotyczące wpisów, tym bardziej przywiązują się do marki, którą tworzysz.
Podsumowując, blogowanie nie jest dla każdego, ale warto spróbować.
Jeśli nie uda Ci się nawiązać nici porozumienia z czytelnikami to po prostu przestaniesz pisać, ale gdy ciężką pracą osiągniesz sukces i Twój blog zacznie się coraz lepiej rozwijać, wtedy będziesz czuć dumę, że udało Ci się osiągnąć ogromny sukces.