Przejdź do treści
Strona główna » Chcesz odłożyć coś na później? – dlaczego to tak kusząca wizja?

Chcesz odłożyć coś na później? – dlaczego to tak kusząca wizja?

Odkładanie rzeczy na później

Czy zdarzyło ci się kiedyś odłożyć realizację jakiegoś zadania na później? Prawdopodobnie nie raz, zdarza się to każdemu. Jedni robią to częściej, inni rzadziej, jednak każdy zna to uczucie, gdy z jakiegoś powodu przełożenie realizacji zadania wydaje się być interesujące.

Prokrastynacja

Dlaczego odkładamy wszystko na później? Powody mogą być różne, najczęściej po prostu boimy się odpowiedzialności albo nie wierzymy w swoje siły i możliwości. Prokrastynacja to właśnie tendencja odkładania zadań, spraw na później.
Odkładanie spraw dotyczy zarówno życia zawodowego jak i prywatnego. Obowiązki mamy przecież dosłownie wszędzie, a więc prokrastynacja też jest częstym zjawiskiem. Jej powodem może być:

  1. Brak zysków wynikających z realizacji zadania – jeśli wydaje nam się, że po wykonaniu zadania nie zyskamy nic cennego, często odkładamy je albo rezygnujemy z wykonania.
  2. Boimy się odpowiedzialności – na przykład w pracy. Jeśli wykonujemy sumiennie swoje obowiązki, może być to przyczyną awansu. Awans jednak wiąże się z większą odpowiedzialnością, co może przerażać.
  3. Brak wiary we własne możliwości – niestety często jeszcze przed podjęciem działania, wydajemy wyrok, iż jest ono dla nas za trudne. Dlatego zwlekamy z rozpoczęciem jego realizacji.

Na szczęście z pokusą odłożenia czegoś na później można skutecznie walczyć:

  1. Planuj – dobry i szczegółowy plan to często klucz do sukcesu. Dzięki temu wiesz co, kiedy i jak robić. Realizacja zadania jest wówczas sprawniejsza i dużo łatwiejsza.
  2. Uświadom sobie, że w końcu musisz wziąć odpowiedzialność za swoje życie – każdy musi kiedyś w końcu to zrobić, warto się w końcu odważyć i zmienić swoje postępowanie.
  3. Wyobraź sobie, że osiągasz cel – to sprawi, że będzie on bardziej realny, namacalny. Dzięki temu chętniej wykonasz zadanie.

Podsumowanie

Każdy czasami ma pokusę, aby odłożyć coś na później. To naturalne, jednak nie można robić tego zbyt często. Ciągłe odkładanie spraw na później ma negatywny wpływ na życie zawodowe, ale również prywatne. Z prokrastynacją można skutecznie walczyć, z pewnością warto to robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *