Przejdź do treści
Strona główna » Czy dobrą pracę można znaleźć tylko po znajomości?

Czy dobrą pracę można znaleźć tylko po znajomości?

Praca

Posiadanie pracy w dzisiejszych czasach to niemal obowiązek. Bo przecież kto z nas jest w stanie żyć, funkcjonować czy spełniać marzenia bez comiesięcznego zastrzyku gotówki? O spełnianiu marzeń zależy w tym przypadku zapomnieć niemal całkowicie. Ludzie od zawsze poszukują pracy, by czuć stabilizację, by czuć komfort i wewnętrzny spokój. Człowiek bez pracy, bez celu w życiu, nie jest sobą, nie potrafi się do końca odnaleźć. Według badań, po wielu latach, praca staje się dla człowieka drugim domem. Nie potrafi wysiedzieć w domu nawet kilku dni. Praca jest jak tlen, potrzebna do życia.

Praca sama nie przyjdzie

Rzadko się zdarza, że by dobra oferta pracy przyszła sama do naszego domu i zaproponowała warunki takie, o jakich zawsze marzyliśmy. Dlatego żeby zyskać dobrą, satysfakcjonująca prac, oraz taką, która da nam zadowalające wynagrodzeni, należy poczynić pewne starania.
Pierwszym, i niewątpliwie najważniejszym krokiem w potencjalnym znalezieniu pracy, jest ukończenie szkół. Rzecz jasna, im lepsza szkoła, tym lepsze wykształcenie. A im lepsze wykształcenie, tym lepsza praca. Zasada znana od zawsze.
Istnieją zawody, które wymagają ściśle określonych zdolności bądź uprawnień, szkoleń czy przebycia staży. Znowu do innych, niekoniecznie. Wszystko zależy od chęci i od konkretnego celu do jakiego zmierzamy.

Dobra praca tylko po znajomości?

Niestety żyjemy w czasach, w których zupełnie szczere podejście do tematu, może nie wystarczyć do osiągnięcia celu. Niejednokrotnie nawet ukończenie odpowiednich szkół oraz zrobienie kursów, nie gwarantuje sukcesu. Za to w dużej mierze sukces ten zależy od znajomości. Każdy z nas, zapewne ma kogoś, kto ma jakieś układy. Mogę to być układy w urzędach, mogące nam kiedyś ułatwić załatwienie pewnej sprawy, mogą to być znajomości u kogoś w pracy, w tej do której zamierzamy aplikować. Może t niektórym wydać się niestosowne, albo budzić pewne wątpliwości, ale człowiek od zawsze dąży do ułatwiania sobie życia i podążania w nim na skróty. To punkt widzenia tych, którzy ten stereotyp stosują. Inaczej wygląda to z perspektywy osoby, ubiegającej się o dany etat, mającej wszystko czego dana firma wymaga, ale jakoś nie dostająca wymarzonej pracy.

Znajomości

Kiedy tylko jakaś osoba, stanie się kimś, kto w pewien sposób ma wpływ na dokonywanie rekrutacji pracowników, lub ma dobre kontakty z takimi osobami, może pomóc zainteresowanej osobie otrzymać pracę. Jest to zjawisko codzienne, i każdy wie że tak jest. Możemy się z tym nie godzić, niestety zrobić nie możemy nic. Często zdarza się nawet tak, że tworzy się specjalne stanowiska, których dotąd w firmie nie było, tylko po to, żeby stworzyć komuś miejsce pracy. Zazwyczaj dobrej i dobrze płatnej. Swoją pozycję w tej kwestii często wykorzystują rodziny właścicieli, rodziny kogoś wyżej postawionego w danym zakładzie pracy a także niestety polityce. To już opowieść na inny artykuł.
Jak widać szkoła, umiejętności i nieraz doświadczenie, to nie gwarancja sukcesu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż to znajomości w większym stopniu decydują o tym, kto dostaje pracę, a kto nie. Można się spierać z tym faktem, jednak prawda jaka jest, każdy widzi. Jasną sprawą jest również to, że do szczególnie wyspecjalizowanych stanowisk, potrzebni są ludzi o odpowiedniej wiedzy. To może być problemem dla chcących załatwić sobie prace po znajomości. Sama ona bowiem, może nie wystarczyć. Najważniejsze to nie tracić wiary w sukces i nie poddawać się. Dla wszystkich kiedyś na pewno przyjdzie ten dobry czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *