Przejdź do treści
Strona główna » Dziecko i komputer – 10 powodów by ograniczyć ich kontakt

Dziecko i komputer – 10 powodów by ograniczyć ich kontakt

Prawdą jest, że najlepiej uczymy się na własnych błędach. Doświadczenia innych, nawet najbliższych nam osób wydają się być mniej wiarygodne, jakby kompletnie nas nie dotyczyły. Kultowe stwierdzenie „za moich czasów…” przenosi naszą wyobraźnię w całkowicie odległą przestrzeń. Nie tak dawno słuchałam kazań swojej mamy, a dziś sama nią jestem. Patrząc na moje dzieci przypominam sobie swoje beztroskie dzieciństwo na wsi a potem dorastanie w mieście i chociaż nie idealne, to jednak było szczęśliwe. Dziś kiedy widzę moje dziecko spędzające godziny przed komputerem, telewizorem i smartfonem, jest mi go szkoda. Czuję, że marnuje piękne lata swojego życia i jest nieszczęśliwe.

Dziecko i komputer – 10 powodów by ograniczyć ich kontakt

  1. Czas
    Ilość czasu jaki dzieci przeznaczają na patrzenie w komputer jest liczona w godzinach. Zakładając, że jest to 5 godzin dziennie, pomnożona przez ilość dni w tygodniu, w skali miesiąca okazuje się, że blisko 6 dób, czyli dni i nocy (140 godzin), życia zajął komputer. Liczby są przekonywujące, szczególnie w zestawieniu dłuższego przedziału czasu.
  2. Nerwy
    Podobnie jest z większością skutków, złość, nadpobudliwość, agresja. To bardzo częste emocje, które towarzysza dziecku w sieci i praktycznie za każdym razem kiedy musi wyłączyć komputer.
  3. Brak snu
    Problemy ze snem i bezsenność, a co za tym idzie problemy z koncentracją, rozdrażnienie, gorsze samopoczucie, spowodowane nadmiernym patrzeniem w ekrany monitorów.
  4. Relacje z innymi
    Obcowanie z ludźmi za pomocą wyłącznie komunikatorów, utrudnia relacje interpersonalne. Obcowanie z żywym człowiekiem jest inne, rozmowa, kontakt fizyczny, reagowanie na bodźce tego trzeba się nauczyć. Wysyłanie emotek, fotek czy kilku zdań w sieci nie zastąpi spędzania czasu z ludźmi na żywo.
  5. Ograniczona wyobraźnia
    W sieci, są miliardy obrazów. Wpisując w wyszukiwarce określoną frazę znajdziemy w odpowiedzi mnóstwo linków z gotowym rozwiązaniem. Przyzwyczajamy się do tego, rozleniwiamy swoje mózgi, wolimy poszukać gotowego (szybszego), rozwiązania, skopiować cudzą wizję niż wymyślić coś samemu. Takie działania z pewnością ułatwiają życie dorosłym, jednak u dzieci mocno ograniczają wyobraźnię.
  6. Uboga kreatywność
    Komputer, może zabijać kreatywność, zniechęcać do zgłębiania i poszerzania wiedzy, przyzwyczaja młodych ludzi do gotowych rozwiązań. Co pozbawia ich umiejętności szukania odpowiedzi na różne pytania. Oczekując gotowych rozwiązań.
  7. Konsumpcjonizm
    Internet to także biznes, wielu ludzi pracuje i zarabia w sieci. Jedni sprzedają inni kupują, powszechne reklamy docierają do każdego, także do naszych dzieci, które chłoną je jak gąbka. Chcąc już od najmłodszych lat kupować. Kult posiadania i wydawania pieniędzy powoduje, że dziecko wzrasta w przekonaniu, że to się liczy, że to jest najważniejsze, chcąc wszystko kupić.
  8. Kompleksy
    Popularne komunikatory i social media lubią piękne rzeczy, kolorowe, jasne zdjęcia i pięknych ludzi. Patrzenie na wystylizowane, zawsze uśmiechnięte postaci, powoduje powstawanie kompleksów, chęć pogoni za ideałem, porównywanie się z innymi. A w konsekwencji niemoc dorównania wykreowanym postaciom ze zdjęcia i poczucie bycia gorszym.
  9. Brak aktywności fizycznej
    Pogorszenie sprawności fizycznej jest bezpośrednią konsekwencja czasu spędzonego w niewygodnej pozycji siedzącej. Zmiany odczuwalne w całym ciele poczynając od oczu, przez kręgosłup na wydolności oddechowej kończąc.
  10. Samotność
    Po mimo, że w sieci można mieć złudne poczucie bycia kimś ważnym i lubianym. W prawdziwym życiu może okazać się, że czujemy się samotni, lajki i komentarze na profilach społecznościowych nie zastąpią dziecku obcowania z rówieśnikami ani prawdziwej przyjaźni.

W większości sytuacji sami jesteśmy sobie winni, kierując się jego dobrem, kupujemy dziecku komputer. Nieświadomie skazujemy całą swoją rodzinę na niekorzystne zmiany, które zaserwuje on wszystkim. Nieszczęście dziecka odbija się na wszystkich domownikach. Aby uniknąć problemów najprościej było nie kupować komputera. Niestety świat się zmienia i często okazuje się to sporym utrudnieniem, w ostatnim czasie dzieci potrzebują go nawet do nauki.
W trosce o dobro dziecka starajmy się w miarę możliwości maksymalnie ograniczać czas spędzany przy komputerze. Najlepiej z góry określić ilość czasu,
dobrym rozwiązaniem szczególnie na początku może być umieszczenie komputera we wspólnej przestrzeni domowej. Pozwoli to zmniejszyć izolację dziecka, oraz kontrolować strony na które dziecko wchodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *