Przejdź do treści
Strona główna » Frezowanie precyzyjne – 4 przydatne wskazówki

Frezowanie precyzyjne – 4 przydatne wskazówki

Obróbka mechaniczna przedmiotów nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby przeprowadzić proces zgodnie z zasadami sztuki. Z tego artykułu dowiesz się, co jest potrzebne do frezowania, a także jak poprawnie prowadzić narzędzia. Przeczytaj przed pracą, by mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś.

1. Wybierz odpowiednie narzędzia

Frezarka to urządzenie z wymiennymi ostrzami. Dzięki temu jej działanie można dostosowywać do różnych projektów. Oczywiście każdy element tnący ma nieco inne właściwości oraz zastosowanie:

  • tarczowe służą do cięcia wypustów,
  • walcowe modulują powierzchnie płaskie,
  • walcowo-czołowe są niezbędne przy wierceniu otworów oraz obróbki bocznej,
  • trzpieniowe przydadzą się do tworzenia rowków i kanałów powierzchni bocznych,
  • modułowe są niezastąpione w obróbce kół zębatych czy łańcuchowych.

Na rynku można znaleźć jeszcze kilka specjalistycznych modeli. Umożliwiają one frezowanie precyzyjne na kilka innych sposobów. Używane są jednak przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach.

2. Ustaw właściwe parametry obróbki

Ostrza frezarki obracają się wokół obrabianego przedmiotu zgodnie z wytycznymi. Trzeba więc ustalić prędkość obrotową wrzeciona, posuw i głębokość skrawania. Zarówno kształt, jak i jakość wykonania zależy od tych parametrów. Oczywiście wymaga to znajomości podstaw programowania, ponieważ frezarkę obsługuje się poprzez aplikację inżynierską CAD.

3. Umocuj obrabiany przedmiot

Zanim urządzenie zacznie pracę, warto upewnić się, że obrabiany przedmiot jest stabilnie ułożony. Podczas działania frezarki pojawiają się wibracje, które mogą przesunąć materiał, przez co ostrza nie trafią we właściwe miejsce. Do mocowania mniejszych detali służą imadła, a większe elementy potrzebują tzw. morsów. Istnieją jeszcze płyty, które z łatwością dostosowują się do rozmiarów materiału, a także montowane za pomocą śrub wkładki. Dwa ostatnie rozwiązania są uznawane za najwygodniejsze.

4. Sprawdź stan narzędzia do frezowania

Dobrze też sprawdzić, czy frezy są naostrzone, a pozostałe części narzędzia spełniają wymagania techniczne. Wszelkie uchybienia (np. pęknięcia, rdza czy wypaczenia) mogą negatywnie wpłynąć na wynik procesu. Co gorsza, stwarzają niebezpieczeństwo dla operatora i osób postronnych. Jeśli jakiś element budzi wątpliwości pod względem stanu, należy go niezwłocznie wymienić.

Pomoc przy frezowaniu oraz toczeniu precyzyjnym

Dostęp do właściwych narzędzi i znajomość podstaw z pewnością pozwoli wykonać kilka elementów własnoręcznie. Jeśli jednak istnieje potrzeba stworzenia wysokiej jakości detali w krótkim terminie, lepiej zwrócić po pomoc do profesjonalistów. Firma Sacher oferuje frezowanie oraz toczenie precyzyjne w swoim parku maszynowym. Jest w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane elementy niezbędne do realizacji zaawansowanych projektów.

Więcej informacji na ten temat uzyskasz podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego z fachowcami marki Sacher. Podczas rozmowy odpowiedzą na każde twoje pytanie oraz doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *