Przejdź do treści
Strona główna » Inwestowanie w grunty-czy to może się opłacać?

Inwestowanie w grunty-czy to może się opłacać?

W co można inwestować?

Możliwości inwestowania jest naprawdę bardzo dużo, lokaty bankowe, giełda, papiery wartościowe, akcje spółek, nieruchomości i właśnie grunty. Wszystko zależy od tego jakim kapitałem dysponujemy, na czym się znamy (ewentualnie co interesuje nas na tyle, abyśmy zechcieli się w tym temacie podszkolić) lub w czym mamy doświadczenie, każdy lubi coś innego…
Jeżeli decydujemy się na zainwestowanie w grunty, to trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka rzeczy po to aby była to dla nas opłacalna przyjemność a nie pasmo kłopotów i stresów.

Inwestujemy w grunty

W pierwszej kolejności musimy określić jaką kwotę chcemy zainwestować w zakup gruntu, od tego będzie zależał rodzaj działki oraz jej przeznaczenie. Czy chcemy zakupić ją dla siebie, doinwestować i odprzedać z zyskiem? Czy ma to być ziemia na której postawimy domek letniskowy i będziemy wynajmować turystom? Jeżeli tak to oczywistym miejscem będzie zakup ziemi blisko gór lub jeziora, taka działka musi być atrakcyjna pod kątem rekreacji. Z kolei jeżeli myślimy o zakupie pod budowę dużych obiektów jak na przykład magazyny czy stacje benzynowe, to najlepsze będą grunty w pobliżu dużych tras samochodowych. Warto również wziąć pod uwagę grunty rolne, ponieważ w atrakcyjnej okolicy po procesie odrolnienia (z większością działek nie ma problemu aby przeprowadzić taką procedurę) znacznie zyskują na wartości a co za tym idzie, sprzedajemy z dużym zyskiem.
Jeżeli udało nam się znaleźć nasz wymarzony „kawałek ziemi” to zanim przystąpimy do finalizacji transakcji, koniecznie dokładnie musimy zapoznać się z dokumentacją, oraz zasięgnąć opinii w wielu miejscach, przecież chcemy zyskać a nie stracić, więc dopilnujmy wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach.

Kupujemy grunt

Decyzja zapadła, działka wybrana, to jet właściwy moment aby zacząć rundkę po urzędach oraz porozmawiać z właścicielami firm (jeżeli są w pobliżu) lub z sąsiadami i zasięgnąć opinii.

Podstawowymi punktami do sprawdzenia będą:

  1. Czy grunt ma dostęp do mediów
  2. Czy grunt ma dostęp do drogi publicznej
  3. Sprawdzenie księgi wieczystej

Oczywiście to nie wszystko co należy sprawdzić, ale to są ważne podstawy, jeżeli tutaj wszystko się zgadza, to można przejść do następnych kroków. Jeżeli na naszej działce ma być prowadzony jakiś biznes, to warto skonsultować jak na niego zareagują okoliczni mieszkańcy (jeżeli takowi są).

Pamiętajmy o tym, że jeżeli chcemy wejść w inwestycje tego typu, ale nie mamy doświadczenia i nie czujemy się pewnie, to są profesjonaliści którzy chętnie nam pomogą, przeprowadzą cały proces zakupu oraz późniejszej odsprzedaży

Czy to może się opłacać?

Na tak postawione pytanie, odpowiedź może być tylko jedna -Tak!
Inwestycja w grunty to jest bardzo dobry i opłacalny biznes. Czasami będzie to zwrot z zyskiem na przestrzeni lat, czasami będzie to kwestia miesięcy, w jednym przypadku możemy czerpać pieniądze co miesiąc, a w innym szybko sprzedamy (drożej) i możemy znów zainwestować wszystko zależy od tego na co się nastawiamy i na czym nam zależy, Należy jeszcze raz podkreślić że bardzo istotnym jest aby wybrać odpowiednią lokalizację do przeznaczenia działki. Tylko wtedy cała inwestycja będzie miała sens i w możliwie jak najkrótszym czasie zacznie przynosić nam dochód. Możliwości są praktycznie nieograniczone a inwestycja w grunty to stabilna i bezpieczna forma lokowania naszego kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *