Przejdź do treści
Strona główna » Jak czyścić okulary?

Jak czyścić okulary?

Czyszczenie okularów jest bardzo ważne, zarówno w przypadku okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. W przypadku tych pierwszych, czyszczenie pozwoli na zachowanie ich właściwości, a także pozwala zachować użytkownikowi komfort widzenia. W przypadku okularów przeciwsłonecznych pozwoli nam również na komfortowy poziom ich użytkowania.

Jak dbać o okulary

Aby okulary mogły służyć nam jak najlepiej i jak najdłużej, warto czyścić je w odpowiedni i bezpieczny dla ich właściwości sposób. Przed przystąpieniem do tego procesu, należy zadbać o czyste ręce. Pamiętaj także o tym, aby czyścić nie tylko soczewki, ale także oprawki okularów. Widoczne na pierwszy rzut oka zabrudzenia, należy usunąć pod bieżącą letnią wodą. Jeśli zabrudzenia są problematyczne możesz użyć małej ilości delikatnego mydła, w celu ich usunięcia. Gdy już pozbędziesz się zabrudzeń osusz okulary ściereczką, koniecznie z mikrowłókna, aby nie uszkodzić okularów. Pamiętaj, aby zadbać również o oprawki okularów i dokładnie wyczyścić je przeznaczoną do tego ściereczką. Jeśli musisz oczyścić okulary, ale nie masz dostępu do wody, warto pamiętać o posiadaniu zawsze przy sobie specjalne, jednorazowe ściereczki przeznaczone właśnie do tego celu. Warto jednak kupić je u optyka, ponieważ tylko takie ściereczki nie zniszczą twoich okularów i zapewnią jednocześnie łatwy, skuteczny sposób czyszczenia. Jeśli twoje okulary posiadają bardzo uciążliwe, trudne do samodzielnego usunięcia w domu zanieczyszczenia udaj się do optyka. Specjalista poradzi sobie z tego typu zanieczyszczeniami, a twoje okulary będą po takim zabiegu wciąż dobrze spełniać swoją funkcję.
Aby cieszyć się jak najdłużej właściwościami swoich okularów, pamiętaj aby:

  • zdejmować je zawsze z użyciem obu dłoni
  • nie narażać okularów na działanie detergentów, ponieważ mogą je one uszkodzić
  • do przechowywania okularów użyj przeznaczonego do tego etui
  • jeśli coś w budowie twoich okularów zniszczyło się nie naprawiaj tego samodzielnie. Najlepiej powierzyć sprawę optykowi, który rozwiąże problem bez ryzyka uszkodzenia okularów.

Często popełniane błędy w użytkowaniu okularów:

  • używanie do ich wycierania produktów, które nie są do tego przeznaczone. Najczęściej jest to ręcznik papierowy czy chusteczki, kawałek ubrania. Może to zarysować okulary i nie należy tego robić. Do oczyszczania okularów są specjalne ściereczki i tylko ich należy używać.
  • czyszczenie okularów przy użyciu gorącej wody – taki zabieg może zniekształcić elementy okularów.
  • oczyszczanie okularów na sucho
  • używanie do czyszczenia okularów śliny
  • odkładanie okularów bez żadnego zabezpieczenia

Zakończenie

Dbanie o okulary ma kluczowy wpływ na ich skuteczność, dlatego powinno się pamiętać o zasadach wspomnianych w artykule. Jeśli będziesz je stosować twoje okulary posłużą ci na długi czas, a w końcu dobre nawyki wejdą ci w krew i będziesz dbał o prawidłowe użytkowanie okularów automatycznie. Odpowiednie oczyszczanie i użytkowanie okularów to najważniejsze czynniki, które mają wpływ na ich trwałość. Powłoki soczewki są cienkie, dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać. Pamiętaj, aby nawet udając się na spoczynek zadbać o odpowiednie przechowywanie okularów. Odkładaj je na noc do etui na okulary, jeśli tego nie zrobisz cały kurz w pobliżu znajdzie się na twoich szkłach. Istnieje również ryzyko, że ktoś niechcący je zrzuci albo uszkodzi. Odpowiednie użytkowanie, oczyszczanie i przechowywanie okularów to klucz do długotrwałego, zadowalającego użytkowania. Okulary przeciwsłoneczne, tak jak korekcyjne, muszą być regularnie i odpowiednio czyszczone i przechowywane. Możesz je czyścić w ten sam sposób a będą służyły ci przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *