Przejdź do treści
Strona główna » Jak od początku zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy?

Jak od początku zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy?

Rynek pracy to specyficzne miejsce, aby się w nim odnaleźć trzeba poznać rządzące nim reguły.

Pierwszą jest posiadanie dobrego CV, na które przyszły pracodawca od razu zwróci uwagę. Od tego niepozornego dokumentu, który zwykle zajmuje nie więcej niż jedną stronę A4 zależy niekiedy być, albo nie być w kwestii otrzymania wymarzonej posady. Rekrutacja składa się z co najmniej kilku etapów. W większości firm rozpoczyna się od przeglądania kandydatur nadesłanych przez potencjalnych pracowników. W tym momencie dosłownie kilkanaście sekund decyduje o tym czy aplikant dostanie szansę i przejdzie dalej czy szef nie zauważy nic co by go zainteresowało i odrzuci podanie. Dlatego zanim zaczniesz szukać pracy koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi zasadami tworzenia dobrego curriculum vitae.

Po pierwsze, nie zmyślaj!

Wpisywanie do CV nieprawdziwych informacji na przykład o pracy w firmie, gdzie nigdy w rzeczywistości Cię nie było doprowadzi jedynie do tego, że staniesz się niewiarygodnym kandydatem. Wielu pracodawców po otrzymaniu aplikacji sprawdza daną osobę między innymi dzwoniąc do poprzednich miejsc pracy i pytając o ocenę kandydata. W związku z tym łatwo można zweryfikować czy przyszły pracownik nie kłamie. Dokładnie tak samo jest z umiejętnościami, którymi ludzie lubią chwalić się w CV. Jeśli nie rozumiesz podstawowych słów w obcym języku a napisanie zwykłego listu po angielsku jest dla Ciebie dużym wyzwaniem to nie chwal się, że znasz język obcy w stopni komunikatywnym. Te informacje również można szybko zweryfikować już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie pracodawca nagle zacznie zadawać Ci pytania po angielsku i będzie oczekiwał odpowiedzi.

Po drugie, pisz na temat.

Właściciel dużej firmy nie ma czasu na czytanie CV rozciągającego się na pięć kartek A4. Nikogo nie interesuje do jakiego przedszkola chodził kandydat ani to, że ma dwadzieścia różnych zainteresowań. Historie edukacji najlepiej zacząć od wymienienia uczelni wyższej i skończonego kierunku studiów, odchodzi się już nawet od wpisywania szkoły średniej chyba, że aplikant jest bardzo młody i to ostatni ukończony etap nauczania. Jeśli kandydat pracował w kilkunastu firmach to najlepiej wybrać kilka gdzie staż pracy jest najdłuższy. Co do zainteresowań to wystarczą trzy i nie trzeba też rozpisywać się na ich temat można je tylko wymienić w ostatnim akapicie. To samo dotyczy umiejętności, jednak w tym przypadku warto dopisać np. w jakim stopniu zna się język czy oprogramowanie komputerowe.

Kolejnym istotnym aspektem jest wizualna prezentacja CV.

Czcionka nie może być za mała, aby dokument łatwo dało się przeczytać. Kolejne akapity powinny zostać oddzielone przykładowo liniami. Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że aplikacja na jakiekolwiek stanowisko nie może zawierać błędów ortograficznych, stylistycznych oraz interpunkcyjnych. Oczywiście większość edytorów tekstu automatycznie poprawia literówki, ale nie wszystkie. Jeśli masz problemy z gramatyką lub zdarzają Ci się inne pomyłki językowe to przed wysłaniem CV daj je do sprawdzenia koledze lub partnerowi. Co dwie głowy to nie jedna a pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Dołożenie wszelkich starań, aby jak najlepiej napisać curriculum vitae zwiększa szanse na powodzenie podczas rekrutacji.

Pamiętaj, że jeśli nie przejdziesz pierwszego etapu to tracisz bezpowrotnie szansę na daną posadę. Dlatego każda osoba, której zależy zrobi wszystko, aby CV było perfekcyjne. Zarówno pod względem wizualnym jak i odnośnie treści. Podczas rekrutacji nie ma miejsca na amatorstwo. W walce o upragnione stanowisko pracy trzeba wykazać się zdyscyplinowaniem. Pocieszający jest fakt, że jeśli raz napiszesz porządne CV to przez jakiś czas możesz z niego korzystać na przykład do momentu, w którym zawarte w nim informacje będą nadal aktualne. Niektórzy pracodawcy życzą sobie przesłania również listu motywacyjnego. To temat na odrębną dyskusję, ale tego dokumentu dotyczą podobne zasady jak życiorysu, czyli autentyczność, zawarcie tylko najistotniejszych informacji oraz poprawność językowa. Dołączając wspomniany list mamy szansę na przedstawienie się pracodawcy z jak najlepszej strony, więc trzeba usiąść i w ciszy oraz spokoju skupić się na tym co mamy do przekazania potencjalnemu szefowi. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad masz naprawdę sporę szanse na zdobycie wymarzonej pracy a kiedy już się to stanie wypełni Cię duma oraz radość. Co najlepsze nowy etat będziesz mógł zawdzięczać tylko sobie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *