Przejdź do treści
Strona główna » Jak odnaleźć radość w swojej pracy? Nie wypalaj się – zapal się do działania!

Jak odnaleźć radość w swojej pracy? Nie wypalaj się – zapal się do działania!

Gdy brakuje nam motywacji

Praca jest bardzo ważną sferą życia człowieka. To dzięki niej możemy uporządkować codzienną listę zadań, spełniać się i oczywiście zarabiać pieniądze. Jednak każdy jest narażony na czas, w którym nie odczuwa zapału do działania albo nawet satysfakcji z wykonywanej pracy. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zawodów, które są obciążające psychicznie, jak na przykład praca pracownika socjalnego, lekarza czy funkcjonariusza policji. Oczywiście to nie jedyne zawody, podczas których wykonywania można mieć po prostu dosyć. Narażeni na taką sytuację są wszyscy, którzy podejmują pracę zawodową.

Walcz o lepszą codzienność

To, że każdy może być narażony na gorsze chwile w pracy nie oznacza, że nie należy z tym walczyć. Praca to codzienność, dlatego warto zawalczyć o to, aby była ona jak najbardziej efektywna, ale i przyjemna. Szybkie zauważenie problemu i podjęcie próby zwalczenia problemu, może uchronić przed wypaleniem zawodowym. Warto więc nie zwlekać z działaniem. Oto kilka sposobów na to, aby ponownie odczuwać dużą satysfakcję z pracy i zapalić się do działania:

  1. Korzystaj ze swoich możliwości – nawet jeśli czujesz, że nie zajmujesz najważniejszego stanowiska w firmie, nie bój się wykazywać swojej aktywności. Jeśli masz jakiś pomysł, ale wydaje ci się on nieważny, wykorzystaj to i podziel się swoją myślą z przełożonymi. To sprawi, że szef zauważy twoje staranie, być może twój pomysł jest tym, czego akurat potrzebuje firma. Rozwój firmy to również twój rozwój, być może czeka cię awans albo chociaż podwyżka. To na pewno sprawi, że chęć do pracy i satysfakcja będą większe.
  2. Kieruj się tym, co czujesz – to banalne stwierdzenie, ale wciąż prawdziwe i aktualne. Jeśli od dłuższego czasu czujesz, że miejsce albo zawód w którym pracujesz nie jest tym, czego pragniesz – nie bój się i szukaj zmian.
  3. Jeśli problemem jest atmosfera w pracy, postaraj się ją polepszyć. Wystarczy rzucić pomysł wspólnego wyjścia ze współpracownikami w fajne miejsce, albo zorganizować zebranie, na którym wspólnie poruszycie problem i zastanowicie się, jak go rozwiązać.
  4. Nie bój się wyznaczać granic – jeśli problemem jest to, że jesteś przepracowany, a szef wciąż dzwoni w dni wolne i wyznacza kolejne obowiązki, postaw jasne granice. Jesteś człowiekiem i potrzebujesz chwili odpoczynku, czasu tylko dla siebie. Twój szef powinien to zrozumieć, nie bój się więc w kulturalny sposób mówić o swoich potrzebach i prawach.
  5. Daj sobie czas – wyznacz sobie termin, do którego postarasz się poczynić wszystko, aby zmienić codzienność w pracy na lepszą. Jeśli po upływie na przykład trzech miesięcy nic dobrego się nie wydarzy, poszukaj innego miejsca pracy albo zmień zawód.
  6. Wykorzystaj wolny czas dobrze – nie warto przesiedzieć na kanapie całego dnia wolnego, z oczami wbitymi w telefon czy telewizor. Oczywiście dobrze jest czasami zrobić sobie taki dzień, ale warto również wyjść na świeże powietrze, uprawiać sport. Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Postaraj się to wykorzystać.

Te kilka sposobów na pewno w jakimś stopniu pomogą ci. Pamiętaj jednak, że nie warto tkwić w zawodzie albo miejscu, które zamiast dawać ci radość, przynosi jedynie smutek i rozczarowanie. Czasami lepiej zmienić miejsce pracy albo nawet zawód, niż tkwić w miejscu, w którym nie czeka cię nic dobrego.

Podsumowanie

Satysfakcja z wykonywanej pracy to konieczność, bez której żaden człowiek nie wytrzyma w jednym miejscu pracy zbyt długo. Aby uchronić się przed wypaleniem zawodowym, warto zacząć działać już po zauważeniu pierwszych oznak, że coś jest nie tak. Aby osiągać zadowolenie powinniśmy czuć satysfakcję z tego, co robimy, pracować w dobrej atmosferze, mieć czas wolny i wypłatę, której wysokość jest na odpowiednim dla nas poziomie. Czasami jedynym wyjściem jest zmiana pracy albo nawet zawodu. Jeśli żaden ze sposobów nie działa, pomyśl o zmianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *