Przejdź do treści
Strona główna » Jak podejmować dobre decyzje?

Jak podejmować dobre decyzje?

Podejmowanie dobrych decyzji to klucz do sukcesu. Powinny być przemyślane i przeanalizowane z każdej strony. Dzięki temu będzie można dostrzec słabe i mocne strony naszych pomysłów, które mogą zaważyć na późniejszych wynikach podjętej decyzji. W tekście tym zostanie opisanych kilka sposobów, które pomogą nam podejmować dobre decyzje.

Przede wszystkim przemyśl za i przeciw”

W pierwszej chwili nasz pomysł może brzmieć dla nas jako pomysł idealny dla branży w której pracujemy lub dziedziny, w której chcemy podjąć konkretne kroki i decyzje. Bo decyzje to nie tylko biznes, ale też życie prywatne. Posiadając firmę podejmujemy decyzje codzienne, które są wiążące dla wszystkich pracowników i decydują o tym czy nasz biznes odniesie sukces. To samo tyczy się życia prywatnego. Jak wiadomo – nawet w życiu prywatnym padają pomysły godne zrealizowania, ale też takie, które trzeba głębiej przemyśleć samemu lub z pozostałymi domownikami.
Dlatego warto usiąść na spokojnie i przemyśleć wszelkie “za” i “przeciw”, które pojawią się w trakcie podejmowania decyzji. Każde przeciw może wydać się w pierwszej chwili nieznaczne, ale po wysnuciu wniosków pod względem konsekwencji jakie mogą się pojawić, może się okazać, że jednak ten pomysł nie był taki wspaniały i trzeba będzie go zmodyfikować.

Ucisz emocje, włącz racjonalizm!

Emocje, stres i złość nie są dobrymi doradcami. Tak samo pośpiech. Dlatego jeśli mamy okazję to warto uciszyć naszą emocjonalną duszę i dać dojść do głosu racjonalnemu myśleniu. Jeśli podejmujemy decyzję biznesową to warto znaleźć takie miejsce, w którym będzie można na spokojnie i w skupieniu przeanalizować konkretną sytuację, w której znalazła się firma. Niemniej zdarzają się takie problemy i kwestie, które trzeba przedyskutować w większym gronie. Dlatego też w biznesie warto organizować co jakiś czas spotkania z burzą mózgów, które pomogą odświeżyć wizję prowadzonych działań w konkretnych dziedzinach i zakresu.
Metodę tą można również przenieść na grunt stricte prywatny. niektóre decyzje wymagają ciszy, spokoju i skupienia w głębszej analizie. Ale są też takie, które muszą być przedyskutowane z pozostałymi domownikami. W każdej sferze, czy to prywatnej czy to biznesowej, są momenty kiedy trzeba zapewnić sobie odrobinę spokoju lub potrzebna będzie intensywna dyskusja z osobami pośrednio lub bezpośrednio związanymi z nami i/lub decyzją, którą chcemy podjąć.

Bądź jeden krok przed innymi!

W podejmowaniu dobrych decyzji dobrym nawykiem jest tzw. “myślenie na przód”. Osoby, które tę umiejętność posiadają mogą “w mig” dostrzec słabe i mocne strony decyzji, którą mają właśnie podjąć one same lub osoby z otoczenia. Dlatego, warto nie dać ponosić się emocjom. “Zaplanowany spontan” jest może i dobry w kwestiach np. spontanicznych podróży, kiedy wiemy, że mamy wystarczające środki i czas, by podjąć się natychmiastowej organizacji podróży. Jednak jeśli to jest decyzja, która przyniesie długofalowe skutki – warto “dać na wstrzymanie” i mimo zachęt innych przemyśleć wszelkie pozytywne i negatywne efekty, które mogą się pojawić w trakcie realizacji planu związanego z naszą decyzją.
Długofalowe przewidywanie to nie tylko strategia działania, ale też głębokie przemyślenia pod względem otoczenia czy osób powiązanych z naszym działaniem. Bo niektóre decyzje mają wpływ nie tylko na nas samych, ale również i na otoczenie. Dlatego warto być o krok do przodu, bo decyzje, które podejmujemy mogą nieść konsekwencje nie tylko dla nas.

Skonsultuj się z innymi!

Konsultacje to nie tylko negatywne wyrażanie zdania “ad personam”. To również zmiana perspektywy, która często może nam rozjaśnić to co widzimy za idealne. Krytyczne spojrzenie innych osób na podejmowane przez nas decyzje nie tylko ochłodzi nas pod względem ekscytacji, ale też pomoże spojrzeć na sprawę z innej strony.
Podejmowanie dobrych decyzji i kontakt z osobami z branży zmienia zdecydowanie punkt widzenia. Jeśli podejmujemy decyzje w biznesie to warto zapytać (chociażby w social media) co o tej decyzji myślą inni ludzie z branży (jednak tutaj nie należy zdradzać wszystkich szczegółów, gdyż konkurencja może chcieć skopiować pomysł) lub branży pośrednich, które biorą udział w procesach decyzyjnych danych sektorów biznesowych.

Podejmować dobre decyzje potrafi każdy z nas. Wdrożenie zasad, które zostały opisane w niniejszym tekście nie tylko ułatwiają przemyślenie naszych działań, ale też mogą pomóc w przewidywaniu skutków naszych planów. Decyzje podejmuje każdy z nas, każdego dnia. Czy to na gruncie prywatnym czy to biznesowym, zawsze powinno się mieć na uwadze wszelkie negatywne i pozytywne aspekty omawianej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *