Przejdź do treści
Strona główna » Jak zacząć swój biznes?

Jak zacząć swój biznes?

Do rozpoczęcia jednoosobowej działalności gospodarczej nie potrzeba dużych nakładów finansowych, ani skomplikowanych formalności. Jeśli chcesz założyć taką działalność potrzebujesz:

 1. Złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
 2. Wniosek możesz złożyć drogą internetową lub osobiście w Urzędzie Miasta lub Gminy.
 3. Na wniesienie ewentualnych poprawek masz siedem dni od doręczenia pisma od Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy.
 4. Jeśli swój wniosek wypełniasz w sieci, musisz go potwierdzić podpisem elektronicznym.
 5. Do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy weź dowód osobisty.

Jak prowadzić zyskowną działalność gospodarczą?

 1. Możesz zacząć prowadzić sklep internetowy. Potrzebujesz do tego gotowej platformy z abonamentem. Podstawowy abonament możesz kupić za niewielka sumę. Wówczas dostajesz możliwość sprawdzania statystyk. Wiesz dzięki temu, ile osób odwiedziło Twoją stronę i jakie towary wzbudziły największe zainteresowanie. Pomyśl o dostępie do mobilnej aplikacji dla Twoich klientów – mogą oni robić zakupy w Twoim sklepie w każdym miejscu i o każdej porze.
 2. Ogłaszaj się korzystając z wielu kanałów. Wykorzystaj sieć do promocji sklepu, a przede wszystkim media społecznościowe. Jeśli sprzedajesz jakieś towary, możesz korzystać z platformy youtube. Rób livestreamy i opowiadaj o swoich produktach. Musisz mieć włączoną opcję komentowania, a także czatu. Umożliwi to kontakt z klientami. Będziesz mógł odpowiadać na ich pytania na bieżąco. Dzięki temu będziesz postrzegany, jako osoba otwarta i nie bojąca się konfrontacji. Ponadto, taka taktyka ułatwia bezpośrednie przekazanie tego, co chcesz, aby inni wiedzieli o Twoich produktach.
 3. Postaw na współpracę. Miej jedynie na uwadze, aby wchodzić w układy korzystne dla Ciebie. Zrezygnuj z czasochłonnych projektów, które nic do Twojej działalności nie wnoszą. Niektóre współprace są tak niekorzystne, że mogą szkodzić Twojemu wizerunkowi, zwłaszcza, gdy komunikujesz się z klientami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Korzystaj z ulg i dofinansowań:

 • Wykorzystaj Ulgę na Start. Przysługuje ona przez pół roku od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Po tym czasie możesz korzystać z innych form obniżających Twoje rachunki, jak choćby Mały ZUS.
 • Korzystaj z Małego ZUSu, czy też z ZUS plus.
 • Dowiedz się, jakie dofinansowania z Unii Europejskiej możesz uzyskać. Unia Europejska premiuje takich przedsiębiorców, którzy w swoich rozwiązaniach stawiają na nowe technologie, ochronę środowiska naturalnego, a także wspierających przedsiębiorczość kobiet i osób w wieku 50+.
 • Możesz skorzystać z dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Musisz spełnić wówczas takie warunki jak: być zarejestrowanym, jako bezrobotny przez dłuższy czas i nie odmówić w tym czasie żadnej ofercie pracy czy szkoleniu bez ważnej przyczyny. Ponadto musisz też mieć starannie opracowany biznes plan, który będziesz umiał interesująco przedstawić. Wśród wymogów jest też ten, który mówi o ty, że aby uzyskać dofinansowanie nie możesz się o nie starać w kilku urzędach pracy. Musisz złożyć wniosek tylko do jednej placówki, która jest właściwa dla Twojego miejsca zamieszkania. Taka dotacja jest bezzwrotna i wspiera głównie osoby, które chcą założyć niewielką działalność, często właśnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zrób długoterminowy plan działalności:

 • Kalkuluj i przewiduj zyski. Nie wpadaj w euforię po pierwszych, udanych miesiącach. Odłóż na czarną godzinę lub na czasy, gdy będziesz musiał płacić całość podatku, a przychody będą mniejsze.
 • Korzystaj z usług księgowych. Profesjonalny księgowy pomoże w kwestiach podatkowych i podpowie, jak korzystnie wypełnić zeznania podatkowe.
 • Bądź elastyczny. Jeśli coś nie idzie po Twojej myśli, zrewiduj plan i zacznij wprowadzać zmiany.

Nie osiadaj na laurach – dokształcaj się i podnoś kwalifikacje!

Podnoszenie kompetencji jest kluczowe dla rozwoju. Pamiętaj byś skupił się tylko na tych szkoleniach, które dają w dłuższej lub krótszej perspektywie zysk. Odpuść sobie, podobnie jak w przypadku współpracy, mało interesujące i niezwiązane z tym, co robisz lub tym, co chcesz uzyskać szkolenia, czy kursy.

Co zrobić, gdy biznes nie przynosi zysków?

W każdej chwili możesz zawiesić swoją działalność gospodarczą. Nie brnij w długi i nie licz na cud. Lepiej działać odpowiednio wcześniej. Kiedy będziesz gotowy, możesz odwiesić swoją działalność. Warto jednak spróbować swoich sił w przedsiębiorczości. Osoby produktywne, kreatywne i samodzielne na ogół osiągają sukces i dobrze im się w życiu powodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *