Do rozpoczęcia jednoosobowej działalności gospodarczej nie potrzeba dużych nakładów finansowych, ani skomplikowanych formalności. Jeśli chcesz założyć taką działalność potrzebujesz:
- Złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
- Wniosek możesz złożyć drogą internetową lub osobiście w Urzędzie Miasta lub Gminy.
- Na wniesienie ewentualnych poprawek masz siedem dni od doręczenia pisma od Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy.
- Jeśli swój wniosek wypełniasz w sieci, musisz go potwierdzić podpisem elektronicznym.
- Do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy weź dowód osobisty.
Jak prowadzić zyskowną działalność gospodarczą?
- Możesz zacząć prowadzić sklep internetowy. Potrzebujesz do tego gotowej platformy z abonamentem. Podstawowy abonament możesz kupić za niewielka sumę. Wówczas dostajesz możliwość sprawdzania statystyk. Wiesz dzięki temu, ile osób odwiedziło Twoją stronę i jakie towary wzbudziły największe zainteresowanie. Pomyśl o dostępie do mobilnej aplikacji dla Twoich klientów – mogą oni robić zakupy w Twoim sklepie w każdym miejscu i o każdej porze.
- Ogłaszaj się korzystając z wielu kanałów. Wykorzystaj sieć do promocji sklepu, a przede wszystkim media społecznościowe. Jeśli sprzedajesz jakieś towary, możesz korzystać z platformy youtube. Rób livestreamy i opowiadaj o swoich produktach. Musisz mieć włączoną opcję komentowania, a także czatu. Umożliwi to kontakt z klientami. Będziesz mógł odpowiadać na ich pytania na bieżąco. Dzięki temu będziesz postrzegany, jako osoba otwarta i nie bojąca się konfrontacji. Ponadto, taka taktyka ułatwia bezpośrednie przekazanie tego, co chcesz, aby inni wiedzieli o Twoich produktach.
- Postaw na współpracę. Miej jedynie na uwadze, aby wchodzić w układy korzystne dla Ciebie. Zrezygnuj z czasochłonnych projektów, które nic do Twojej działalności nie wnoszą. Niektóre współprace są tak niekorzystne, że mogą szkodzić Twojemu wizerunkowi, zwłaszcza, gdy komunikujesz się z klientami za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Korzystaj z ulg i dofinansowań:
- Wykorzystaj Ulgę na Start. Przysługuje ona przez pół roku od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Po tym czasie możesz korzystać z innych form obniżających Twoje rachunki, jak choćby Mały ZUS.
- Korzystaj z Małego ZUSu, czy też z ZUS plus.
- Dowiedz się, jakie dofinansowania z Unii Europejskiej możesz uzyskać. Unia Europejska premiuje takich przedsiębiorców, którzy w swoich rozwiązaniach stawiają na nowe technologie, ochronę środowiska naturalnego, a także wspierających przedsiębiorczość kobiet i osób w wieku 50+.
- Możesz skorzystać z dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Musisz spełnić wówczas takie warunki jak: być zarejestrowanym, jako bezrobotny przez dłuższy czas i nie odmówić w tym czasie żadnej ofercie pracy czy szkoleniu bez ważnej przyczyny. Ponadto musisz też mieć starannie opracowany biznes plan, który będziesz umiał interesująco przedstawić. Wśród wymogów jest też ten, który mówi o ty, że aby uzyskać dofinansowanie nie możesz się o nie starać w kilku urzędach pracy. Musisz złożyć wniosek tylko do jednej placówki, która jest właściwa dla Twojego miejsca zamieszkania. Taka dotacja jest bezzwrotna i wspiera głównie osoby, które chcą założyć niewielką działalność, często właśnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zrób długoterminowy plan działalności:
- Kalkuluj i przewiduj zyski. Nie wpadaj w euforię po pierwszych, udanych miesiącach. Odłóż na czarną godzinę lub na czasy, gdy będziesz musiał płacić całość podatku, a przychody będą mniejsze.
- Korzystaj z usług księgowych. Profesjonalny księgowy pomoże w kwestiach podatkowych i podpowie, jak korzystnie wypełnić zeznania podatkowe.
- Bądź elastyczny. Jeśli coś nie idzie po Twojej myśli, zrewiduj plan i zacznij wprowadzać zmiany.
Nie osiadaj na laurach – dokształcaj się i podnoś kwalifikacje!
Podnoszenie kompetencji jest kluczowe dla rozwoju. Pamiętaj byś skupił się tylko na tych szkoleniach, które dają w dłuższej lub krótszej perspektywie zysk. Odpuść sobie, podobnie jak w przypadku współpracy, mało interesujące i niezwiązane z tym, co robisz lub tym, co chcesz uzyskać szkolenia, czy kursy.
Co zrobić, gdy biznes nie przynosi zysków?
W każdej chwili możesz zawiesić swoją działalność gospodarczą. Nie brnij w długi i nie licz na cud. Lepiej działać odpowiednio wcześniej. Kiedy będziesz gotowy, możesz odwiesić swoją działalność. Warto jednak spróbować swoich sił w przedsiębiorczości. Osoby produktywne, kreatywne i samodzielne na ogół osiągają sukces i dobrze im się w życiu powodzi.