Każdy z nas potrzebuje trochę pieniędzy. Dorosłe życie wiąże się z dużą ilością wydatków – mieszkanie lub prowadzenie domu, podatki, opłaty za prąd, gaz, wywóz śmieci, ogrzewanie, Internet, jedzenie, ubrania oraz inne tego typu. Dlatego staramy się znaleźć dobrą pracę, gdzie będziemy mogli zarobić wystarczająco.
Jednak praca oprócz tego, że ma pozwolić nam się utrzymać powinna też sprawiać choć trochę przyjemności i satysfakcji. Dlatego wiele osób stara się zmienić swoją pasję i hobby w sposób na życie.
Dzięki temu mamy na przykład fotografów ślubnych z pasją, ale też wspaniałych ilustratorów, grafików, tatuatorów, czy osoby robiące rzeczy handmade. Wszystko to mogło zacząć się od pasji.
Pytanie co z tego wyciągniesz Ty? Jak zarobić na swojej pasji? Jak hobby, czy talent zamienić w realne pieniądze?
Krok pierwszy – określ co chcesz robić
Aby móc zarabiać na swojej pasji, najpierw musisz ją skonkretyzować. Odpowiedzieć sobie na pytanie co najbardziej cię interesuje i to nie tylko w ogólnym znaczeniu. Musisz to skonkretyzować.
Na przykład, jeśli interesujesz się modą, to pytanie brzmi, czy czujesz się dobrze jako projektant/projektantka mody, a może jako stylista? Interesuje cię szeroko pojęta moda, a może tylko moda ślubna, codzienna, czy bardziej ekstrawagancka, czy coś co gwiazdy mogłyby nosić na czerwone dywany?
Albo inny przykład, jeśli interesuje cię żywienie i żywność. Interesujesz się nim bardziej pod kątem jak prowadzić zdrową dietę, a może raczej samodzielnej hodowli i uprawy ekologicznej żywności? Lub może robisz fantastyczne konfitury, dżemy, soki, wypieki, dania na gorąco, na zimno i desery?
Jak widzisz, pole zainteresowań może być naprawdę szerokie, ale jeśli chcesz zarobić musisz złapać się konkretnej nitki.
Krok drugi – określ rynek
Jak wiadomo niektóre pojęcia potrafią być naprawdę szerokie. Podobnie jest z pasją. Nie martw się jednak, jeśli masz trudności z określeniem co dokładnie chciałbyś robić w ramach swojej pasji.
Z tym może pomóc ci badanie rynku. Jest bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ramach najbliższego ci rynku na przykład miasta, gminy czy powiatu brakuje pewnych zawodów, albo istnieje całkowita luka w branży, bo nikt się tym nie zajmuje, ale ludzie by skorzystali z takich usług.
Na przykład portrecista. Obecnie dużo osób zamówiło by portret kogoś bliskiego, na przykład na prezent lub jako ozdoba ściany. Jednak nie znają osób które by świadczyły takie usługi lub są one za daleko, albo mają za dużo zleceń na ten moment. Jeśli ty na przykład świetnie rysujesz możesz wypełnić tę lukę i zostać rysownikiem.
Wystarczy czasem tylko popytać lub posłuchać ludzi, by przekonać się, że niektóre pasje, mogą przerodzić się w bardzo dobrze funkcjonujący biznes.
Krok trzeci – zareklamuj się
Ludzie często nie wiedzą o sobie wielu rzeczy. Zwłaszcza, jeśli ktoś przez wiele lat robił coś do przysłowiowej “szuflady”, a teraz chce zrobić z tego biznes. Pytanie jest jedno – skąd ludzie mają wiedzieć, że oferujesz jakieś usługi, skoro wcześniej o tym nie mówiłeś wcale, albo wiedziała tylko najbliższa rodzina?
Dlatego musisz pomyśleć nad reklamą i nie musi być to wcale wielki szyld przed domem albo reklama telewizyjna, czy internetowa. Reklamą na początek takiej działalności może być wpis na social mediach, popytanie sąsiadów i przyjaciół, czy nie potrzebują tego rodzaju usługi, pochwalenie się swoimi wyrobami na jakimś spotkaniu towarzyskim, czy festynie. Proste sposoby, które trafią do najbliższych odbiorców i zapewnią pierwszych klientów.
Potem zaś jeśli twoje usługi będą na wysokim poziomie możesz oczekiwać, że zadziała tak zwana “poczta pantoflowa”, czyli po prostu reklama z polecania przez innych.
Krok czwarty – ciesz się
Zarabianie na swojej pasji jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko rozpoznać potrzeby przyszłych klientów, określić co możesz im zaoferować, by spełnić ich oczekiwania i podjąć wyzwanie.