Przejdź do treści
Strona główna » Jak zmotywować innych do działania?

Jak zmotywować innych do działania?

Właściwa motywacja może okazać się kluczem do sukcesu. Jeżeli jej zabraknie, działanie zostanie przerwane w połowie. Motywacja jest niezwykle istotna zarówno w życiu zawodowym (pozwala na czas ukończyć projekt, wywiązać się z podjętych zobowiązań), jak i w życiu prywatnym (wiedzą o tym osoby, które nie raz przerywały dietę w obliczu pierwszego kryzysu, gdy chęci do działania nagle spadły). Warto przemyśleć, w jaki sposób można motywować do działania innych ludzi. Szczególną uwagę na ten problem powinny zwrócić osoby, które w swoim życiu zawodowym są odpowiedzialne za zarządzanie zespołem.

Jeżeli krytykujesz, rób to konstruktywnie

Nikt nie lubi słuchać o tym, że praca, w którą włożył przecież tyle wysiłku, została wykonana źle. Nadmierna krytyka potrafi w kilka chwil podciąć skrzydła nawet najwyżej latającym orłom. Z drugiej jednak strony, zwrócenie uwagi na pewne niedociągnięcia i pokazanie sposobu na rozwiązanie problemu, może okazać się dobrą drogą do podniesienia poziomu motywacji. Konstruktywna krytyka, bo o niej właśnie mowa, to jeden ze sposobów na zmobilizowanie osób do wydajniejszej pracy. Pamiętaj jednak o tym, aby nigdy nikogo nie atakować personalnie. Nie czyń zarzutów pod kątem osoby, zwracaj uwagę na konkretny problem dotyczący zadania. Zanim zwrócisz komuś uwagę, zastanów się nad stylem wypowiedzi i właściwą argumentacją!

Dobra zachęta to podstawa

Zachęta do działania to dla wielu osób najlepsza motywacja do podjęcia jeszcze większego wysiłku. Przysłowiowa “marchewka” potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Nagroda może przyjąć różną formę – może mieć konkretny, materialny wymiar (np. premia miesięczna, dodatek do pensji, karnet na zajęcia dodatkowe, darmowe miejsce parkingowe pod siedzibą firmy), a może też przyjąć formę np. pochwały wygłoszonej przy innych pracownikach. Aby przynęta zadziałała w sposób właściwy, musi być adekwatna do wysiłku, jakiego oczekujesz od innych osób. Jeżeli ktoś musi zostawać w pracy po godzinach, bo tylko w taki sposób będzie w stanie oddać na czas ważny projekt, to kilka dodatkowych złotych zapewne nie będzie wystarczającą motywacją.

Gdy marchewka nie wystarczy – sięgnij po kij

Ludzie są różni – niby jest to oczywiste, lecz często umyka to naszej uwadze. Są takie osoby, których nie jest w stanie zmotywować nawet bardzo cenna korzyść, jaką mogą osiągnąć, wkładając odrobinę wysiłku w określone działanie. Jeżeli masz wokół siebie takie “trudne” przypadki, to może okazać się, że jedyną radą będzie zamiana marchewki na kij. Niektórzy muszą czuć, że są nieustannie kontrolowani i sprawdzani, bo tylko obawa (np. przed utratą pracy) jest w stanie zmotywować ich do pracy.

Wyzwania – uderz w ambicję

Jest jeszcze jeden sposób, który możesz wykorzystać do tego, aby zmotywować kogoś do działania. Osoby, które lubą rywalizować (niezależnie od tego, czy będą rywalizować z innymi, czy z samym sobą) zachęcisz do działania, stawiając przed nimi wyzwanie. Wypracowanie zwiększysz zysków, realizacja bardziej wyśrubowanego planu sprzedażowego, poprawa wyników z zeszłego miesiąca – cel może być różny, ważne jednak, aby był w zasięgu możliwości konkretnej osoby. W ten sposób obudzisz drzemiącego ducha walki i sprawisz, że osoby, które kochają rywalizację, sięgną do swoich najgłębiej ukrytych pokładów motywacji.

Jak skutecznie motywować innych do działania? Nie ma na to jednej recepty! Jako doświadczony lider, musisz brać za każdym razem pod uwagę indywidualne cechy każdego z członków zespołu, którym zarządzasz i dobierać takie metody motywacji, które okażą się skuteczne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *