Przejdź do treści
Strona główna » Jak znaleźć czas dla siebie?

Jak znaleźć czas dla siebie?

W natłoku spraw można zapomnieć o odpoczynku i zapewnieniu sobie czasu tylko dla siebie. Taki czas jest bardzo ważny i potrzebny, aby móc się zrelaksować i zachować zdrowie, dobre samopoczucie. Nieważne, czy źródłem twojego braku czasu jest duża ilość obowiązków domowych, zawodowych, opieka nad dziećmi, najważniejsze jest nauczenie się, jak odpowiednio zarządzać czasem. Jeśli nauczysz się to robić, będziesz miał lepsze i pełniejsze życie.

Jak znaleźć czas dla siebie?

Nikt nie jest zadowolony, jeśli cały czas musi wykonywać ważne obowiązki, przez co nie ma nawet chwili na robienie tego, na co ma ochotę i co lubi. Taka sytuacja nie jest zdrowa i może powodować wiele niepożądanych, nieprzyjemnych skutków. Jeśli nigdy nie masz czasu na to, na co masz ochotę koniecznie zacznij uczyć się, jak prawidłowo zarządzać swoim czasem, aby mieć możliwość odpoczynku i relaksu. Rezygnując z czasu wolnego tracisz bardzo wiele. Tracisz szansę na regenerację, nabranie nowych sił, realizowanie pasji, rozwój i wiele innych ważnych rzeczy w życiu każdego człowieka. Aby zaoszczędzić sobie rozczarowania i niezadowolenia podejmij te kroki:

  1. Poddaj dokładnej analizie swój grafik – zwróć uwagę na to, jakie czynności wykonujesz w ciągu dnia i ile czasu ci to zajmuje. Ustal, z czego absolutnie nie możesz zrezygnować, ale także poszukaj czegoś, co możesz sobie odpuścić w codziennym grafiku. Nawet jeśli dasz radę wyrwać kilka wolnych chwil każdego dnia tylko dla siebie, będzie to ogromny sukces i szansa na poprawienie jakości życia.
  2. Powiadom bliskich o czasie tylko dla ciebie – jeśli, po przeanalizowaniu grafiku i wprowadzeniu w nim zmian, uda ci się znaleźć chociaż kilkanaście minut dla siebie powiadom o tym fakcie bliskich. Jasno i dokładnie powiedz, że jest to czas tylko dla ciebie, w tym czasie nie ma cię dla nikogo i skupiasz się tylko na sobie oraz swoich potrzebach. Nawet ten krótki czas odpoczynku nie będzie dobrze wykorzystany, jeśli co chwilę partner czy dzieci będą czegoś od ciebie chciały. Nie martw się, poradzą sobie bez twojej pomocy przez ten krótki czas.
  3. Nie bój się prosić o pomoc albo zwyczajnie odpuść – jeśli masz na głowie zbyt dużo obowiązków, nie bój się powiedzieć, że potrzebujesz pomocy. Może ktoś z domowników będzie mógł przejąć ich część, może babcia albo siostra zgodzi się czasami zaopiekować dziećmi. Jeśli coś czego się podjęłaś sprawia za dużo trudności, zajmuje zbyt wiele czasu, czasami warto odpuścić i wrócić do tego w bardziej korzystnym momencie życia.
  4. Wykorzystuj czas – jeśli uda ci się rozwiązać jakąś sprawę wcześniej i masz chwilę wolnego korzystaj. Wykorzystaj ten czas dla siebie a nie na rzecz dodatkowych obowiązków.
  5. Pogódź się z komunikacją publiczną – czasami korzystanie z niej nie jest przyjemne, ale ma również swoje zalety. Jeśli jeździsz do pracy samochodem postaraj się poszukać dogodnych połączeń komunikacji publicznej. W czasie podróży tym środkiem transportu masz czas na przykład na przeczytanie ciekawej książki, albo nauczenie się czegoś nowego.
  6. Nie wahaj się odpuszczać – naprawdę nic się nie stanie, jeśli naczynia postoją w zlewie trochę dłużej, a odkurzanie mieszkania odwleczesz nieco w czasie. Nie rób wszystkiego na siłę, na już. Czasami warto jest trochę odpuścić i poświęcić pozyskany w ten sposób czas na siebie i swoje własne potrzeby.
  7. Wystrzegaj się złodziei czasu – mowa tutaj oczywiście o portalach społecznościowych i podobnych pożeraczach czasu. Niby przeglądanie Internetu daje możliwość odprężenia, ale z drugiej strony ten czas można wykorzystać znacznie lepiej, na przykład wybrać się na masaż czy zrobić sobie piękne manicure. To na pewno przyniesie więcej korzyści niż gapienie się w ekran telefonu.

Zakończenie

W czasach, gdy wszyscy pędzą do przodu a obowiązków przybywa ciężko jest znaleźć chwilę tylko dla siebie. Warto jednak postarać się o to, aby być szczęśliwym człowiekiem. Przeanalizowanie i korekta grafiku, angażowanie domowników w obowiązki domowe, umiejętne wykorzystanie czasu i proszenie o pomoc mogą naprawdę zdziałać cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *