Przejdź do treści
Strona główna » Jak zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna, to nic innego jak rozmowa rekrutacyjna. Jest to jedna z podstawowych narzędzi podczas selekcji kandydatów na ubiegające się stanowisko. Jej głównym celem jest nawiązanie kontaktu i przeprowadzenie krótkiego wywiadu z kandydatem, starającym się o pracę. Często wiąże się z ogromnym stresem i niepewnością dla osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Aby temu zapobiec, należy być nie tylko pewnym siebie, ale również należy odpowiednio się do niej przygotować. Jak zwiększyć swoje szanse podczas wywiadu i wypaść jak najlepiej? W dalszej części artkułu przedstawię kilka, podstawowych i najważniejszych rad, z których warto skorzystać i zapamiętać na przyszłość.

Jak zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej?

Warto pamiętać, że pierwsze, dobre wrażenie można zrobić tylko raz w życiu. Dlatego idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie tylko powinniśmy się dobrze przygotować, ale również zadbać o odpowiedni strój. Bezwzględnie powinniśmy zadbać, aby nasze ubranie było czyste, wyprasowane i jak najbardziej elegancki i formalny. Znaczenie ma nie tylko krój, ale również kolor czy dodatki. Panowie wybierający się na rozmowę powinni pamiętać o wyprasowanej koszuli i dobrze dobranym garniturze. Niedopuszczalne są koszulki, w szczególności te z kolorowymi nadrukami. Powinniśmy także zrezygnować z sezonowego obuwia typu trampki czy sandały na rzecz eleganckiego obuwia.

Do obowiązku nie należy krawat, dlatego nie musimy go zakładać. W przypadku kobiet sprawa ubioru jest nieco bardziej skomplikowana i należy do niej o wiele więcej zasad. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby strój był stonowany. Dopuszczalne są eleganckie sukienki, lecz o odpowiednim kroju i długości – za kolano. Ważne jest, aby ubrania były w jasnych i eleganckich kolorach. Możemy również wybrać materiałowe, gładkie i ciemne spodnie do których idealnie będzie pasowała marynarka. Pamiętajmy również, że dekolt w bluzce czy koszuli nie może być zbyt długi. Jeśli wybór stroju mamy już za sobą, warto teraz zająć się przygotowaniem do stresującej nas rozmowy.

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zapoznania się ze stroną i historią firmy, w której ubiegamy się o pracę. Warto poznać podstawowe i ważne informacje, którymi możemy zaskoczyć naszego przyszłego pracodawcę. Często wiele pytań podczas wywiadu kwalifikacyjnego dotyczy opowiadaniu o sobie. Warto przygotować wcześniej kilka kluczowych informacji o swoim usposobieniu, a także przeanalizować swoje mocne i złe strony. Wybierając się również na rozmowę warto zabrać ze sobą referencje uzyskane od poprzedniego pracodawcy.

Sama rozmowa kwalifikacyjna nie ma określonego czasu, może trwać kilka minut, a czasami nawet kilka godzin. Coraz częściej pracodawcy zaczynają stosować rozmowy kwalifikacyjne metodą online za pomocą różnych platform komunikacyjnych. Taki sposób jest zdecydowanie mniej czasochłonny i bardziej komfortowy, zarówno dla kandydata jak i przyszłego pracodawcy. Wszystko wygląda podobnie jak w normalnej rozmowie, jedyną zmianą jest przygotowanie do wywiadu. Jeśli rozmowa będzie odbywała się z włączoną kamerą, również należy pamiętać o formalnym stroju. Warto również zadbać o spokojne otoczenie, z dala od hałasu i rozpraszających dźwięków.

Pamiętajmy również, żeby unikać niezręcznych pytań w kierunku pracodawcy. Te związane z urlopem, możliwością pracy zdalnej, elastycznych godzinach pracy czy podwyżce powinniśmy zostawić na dalsze etapy rozmowy. Dlaczego? Zbyt pochopnie mogą postawić nas w pozycji osoby już przyjętej do pracy. Pamiętajmy również, że najbardziej cenioną zaletą wśród wszystkich osób jest punktualność, dlatego nigdy nie powinniśmy spóźnić się na rozmowę o pracę. Warto przyjść chwilę wcześniej i poczekać, niż się spóźnić. Często podczas rozmowy jesteśmy proszeni o sprecyzowanie swoich oczekiwań dotyczących przyszłego stanowiska, dlatego pomyślmy o tym wcześniej, żeby nasza odpowiedź była pewna i zrozumiała, dzięki czemu unikniemy niezręcznej ciszy i stresu.

Podsumowanie

Reasumując, rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów procesu podczas rekrutacji. Przeprowadzona ze spokojem i w miłej, przyjaznej, ale także profesjonalnej atmosferze będzie szczególnym doświadczeniem zarówno dla pracodawcy jak i pracownika do pozyskania istotnych informacji na wszelkie tematy. Jeżeli naprawdę zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia, a co za tym idzie – zdobyciu wymarzonego stanowiska, naprawdę warto wcześniej się dobrze przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *