Przejdź do treści
Strona główna » Jakie umiejętności warto rozwijać? 5 kompetencji przyszłości

Jakie umiejętności warto rozwijać? 5 kompetencji przyszłości

Kompetencje to jedna z najważniejszych kwestii na które zwraca uwagę potencjalny pracodawca. Wymagania zmieniają się, a jeśli ktoś potrafi się do nich dostosować na pewno skorzysta. Człowiek, który posiada kompetencje pożądane na rynku pracy jest na wyższej pozycji w oczach pracodawców. Co warto wiedzieć o tych wymaganiach i jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Odpowiedź na pytanie nie jest krótka, ponieważ wiele kompetencji przyda się za równo w życiu zawodowym jak i prywatnym. Jest jednak kilka obszarów, które są szczególnie ważne i warte rozwoju. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kompetencje przyszłości

Człowiek jest istotą, która potrafi dostosować się do skrajnie różnych warunków. Niektórzy mają do tego większą a inni mniejszą zdolność. Poziom tej umiejętności jest różny i zależy od cech indywidualnych człowieka, można jednak ją ćwiczyć i wzmacniać w skuteczny sposób. Taka umiejętność jest dla nas niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie wiele osiągnąć i w każdych, nawet najgorszych warunkach przetrwać. W dzisiejszym świecie przydatnych jest wiele umiejętności na tle społecznym, poznawczym i technicznym. Są to najważniejsze trzy obszary dzisiejszego świata, warto umieć się w nim odpowiednio poruszać. Oto szczególnie ważne i przydatne kompetencje, które są kompetencjami przyszłości:

  1. Współpraca z innymi ludźmi – człowiek, który potrafi odpowiednio porozumiewać się i komunikować z innymi to bardzo cenny pracownik. Ta kompetencja przyda się nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym. Taka osoba może więcej zdziałać w swoim interesie, ludzie ją lubią i chętnie z nią współpracują. Jeśli potrafisz współpracować z innymi, znaleźć wspólny język to będziesz miał w życiu po prostu łatwiej. Za równo w życiu prywatnym jak i w życiu zawodowym
  2. Umiejętność rozpoznawania emocji innych – emocje towarzyszą nam każdego dnia i są bardzo ważnym elementem życia człowieka. Dzięki nim możemy komunikować wiele ważnych komunikatów. Umiejętność prawidłowego ich odczytywania pomaga porozumieć się z ludźmi i dobrać odpowiednie metody współpracy. Warto więc zdobywać tego typu kompetencje.
  3. Kreatywność – jedni są bardzo kreatywni a inni nieco mniej. W dużej mierze jest to zależne od naturalnych zdolności człowieka, ale kreatywność można rozwijać i ćwiczyć. Nowe rozwiązania, ciekawe pomysły to coś co przydaje się człowiekowi w każdym aspekcie życia. Pracodawcy coraz częściej wymieniają tę umiejętność w wymaganiach stawianych przed przyszłymi pracownikami.
  4. Znajdowanie rozwiązań złożonych problemów – za równo w pracy jak i w życiu prywatnym, często pojawiają się bardzo złożone i ciężkie do rozwiązania problemy. Jeśli będziesz ćwiczyć umiejętność rozwiązywania tego typu problemów z czasem będziesz potrafił rozwiązywać nawet te najbardziej skomplikowane.
  5. Posługiwanie się nowoczesnymi technologiami – świat wciąż pędzi do przodu, rozwijając się każdego dnia. Współczesny człowiek i dobry pracownik powinien potrafić za tym rozwojem nadążyć. Śledź nowinki ze świata technologii i staraj się je zrozumieć, poznać, nauczyć się jak je prawidłowo wykorzystywać. Dzięki technologii nasze działania są efektywniejsze, szybsze i bardziej precyzyjne. Właśnie dlatego, należy znać zasady ich działania i użytkowania.

Zakończenie

Powyższe kompetencje pomogą ci nie tylko, zająć lepsze miejsce na liście kandydatów do pracy. Te umiejętności są także bardzo istotne w prywatnym życiu. Osoba, która potrafi współpracować z innymi, odczytywać emocje ludzi, która jest kreatywna i radzi sobie z rozwiązaniem nawet najbardziej złożonego problemu a także zna nowinki technologiczne, to osoba, która poradzi sobie w życiu. Oczywiście w życiu potrzebne są też inne ważne kompetencje, ale tych pięć kompetencji jest kluczowych do odnalezienia się w dzisiejszym świecie, który wciąż rozwija się i zmienia każdego dnia. W dzisiejszych realiach, w których człowiek ma bardzo dużo obowiązków i bardzo mało czasu, może być trudno skupić się na rozwijaniu kompetencji, ale warto znaleźć chociaż chwilę w codziennym grafiku na rozwijanie się. Rozwój kompetencji przyszłości przyniesie ci wiele korzyści. Zauważysz to nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym w kontaktach z innymi i poprawie jakości swojego życia. Człowiek potrzebuje rozwoju aby czuć się w pełni szczęśliwym. Inwestowanie w siebie i swoje kompetencje to bardzo dobry sposób inwestycji, której efekty zauważysz bardzo szybko. Poza wyżej wymienionymi kompetencjami, warto też rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, przedsiębiorczość i elastyczność poznawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *