Łazienka stanowi bardzo ważne pomieszczenie w naszych domach. Zaprojektowanie i urządzenie jej to nie lada wyzwanie, ale także swego rodzaju przyjemność. Wyzwanie jest tym większe, gdy pomieszczenie jest małe i na pierwszy rzut oka niewiele się w nim zmieści. A przecież prawie każdy marzy o wygodnej wannie, lustrze i miejscu do przechowywania. Na szczęście istnieje kilka cennych wskazówek jak radzić sobie z niewielką przestrzenią, by była ona funkcjonalna i optycznie większa. Nie musisz być architektem, by przekształcić swoją ciasną łazienkę w prawdziwe królestwo relaksu. Oto kilka złotych zasad, które warto uwzględnić przy jej projektowaniu:
Kolor ma znaczenie
Z reguły ciemne kolory pomniejszają przestrzeń, tak więc jeśli zależy Ci na kilku optycznych dodatkowych metrach w swojej łazience, zdecyduj się na jasny odcień szarości lub po prostu postaw na biel. Pamiętaj, aby wybrać farbę, która przeznaczona jest do pomieszczeń o wysokiej wilgotności.
Proste wzory, ujednolicone materiały, cienka fuga
Postaw na proste wzory, ujednolicone materiały i cienką fugę. W przypadku płytek wybierz coś klasycznego zarówno na podłogę jak i ściany i dopasuj cienką, najlepiej 1,5 milimetrową fugę. Unikaj dużych kontrastów oraz nadmiernie ozdobnych kafli, które sprawią, że Twoja łazienka stanie się „ciężka” i optycznie się pomniejszy.
Najlepszy będzie prysznic
Postaw na prysznic z przeszkloną kabiną, który za sprawą płaskiego brodzika równego poziomowi podłogi sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawać wyższe. Jeśli stan podłogi na to pozwala, możesz w całości zrezygnować z brodzika i wyłożyć podłoże prysznica kaflami podłogowymi.
Nie bój się luster
Lustra w małych łazienkach są bardzo ważne, ponieważ w doskonały sposób optycznie powiększają przestrzeń. Możesz zastosować patent z szafką, której frontem będzie lustro. Zyskasz tym samym wrażenie przestronności pomieszczenia, ale również dodatkowe miejsce do przechowywania niezwykle cenne w małych pomieszczeniach.
Podaruj swojej łazience nieco światłości
Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie, które także sprawi, że Twoja mała łazienka będzie wydawała się większa. Do oświetlenia punktowego: sufitowego czy ściennego dodaj oświetlenie dekoracyjne np. przy podłodze lub nad szafkami, które nada Twojej łazience efekt wielowymiarowości i głębi. Dobieraj raczej chłodniejszą barwę światła o temperaturze barwowej między 4000 a 5500K. Jeśli posiadasz okno, postaraj się je wykorzystać również jako element, który doświetli wnętrze Twojej łazienki. Zamontuj np. mleczne szkło, które zapewni Ci dostęp światła z zewnątrz, a tym samym pełną anonimowość.
Tajemnica elegancji – stelaż podtynkowy
Do toalety zamontuj tzw.stelaż podtynkowy, który wraz ze spłuczką zamontujesz w ścianie. Jego obudowa może pełnić funkcję dodatkowej półki, np. na detergenty, kosmetyki lub element dekoracyjny w postaci świec. Tego samego patentu z powodzeniem możesz użyć w przypadku montowania baterii umywalkowej oraz prysznicowej. Praktyczne rozwiązanie, które łączy się również z eleganckim sznytem.
Kształt też ma znaczenie
Jeśli chodzi o dobór ceramiki sanitarnej w małych łazienkach ważny jest ich kształt. W tym przypadku unikaj kanciastych oraz ostrych rogów. Postaw na owalne, obłe krawędzie, które pozwolą na bezpieczniejsze korzystanie z pomieszczenia.
Sprytne przechowywanie
Kwestia przechowywania w łazience jest również bardzo ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o te z mniejszym metrażem. W takich przypadkach każdy centymetr ma znaczenie, a meblowanie łazienki to na ogół bardzo trudny etap w jej urządzaniu. Idealnym rozwiązaniem jest projektowanie mebli pod wymiar, wykorzystując wnęki i ogólną architekturę całego pomieszczenia.
Na koniec
Należy pamiętać, że łazienka to przede wszystkim pomieszczenie użytkowe i ma prawo się brudzić. Dlatego tak ważne jest, by nie zagracać jej niepotrzebnymi elementami. Tutaj złotą zasadą jest założenie: mniej znaczy więcej. Zrezygnuj z nadmiernego wystawiania kosmetyków czy detergentów. Pozostaw tylko rzeczy absolutnie najpotrzebniejsze, przez co sprzątanie będzie sprawniejsze i przyjemniejsze. Tak więc do dzieła – stań się architektem własnej łazienki, nawet tej najmniejszej i podaruj jej drugie życie.