Przejdź do treści
Strona główna » Negocjacje w biznesie – jak się do nich przygotować?

Negocjacje w biznesie – jak się do nich przygotować?

Powodzenie w biznesie i zyski, jakie przynosi zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych cech, które potrzebne są w biznesie wymienia się determinację, pewność siebie, umiejętność szybkiego myślenia i odpowiedni poziom elastyczności. W biznesie bardzo ważne są także negocjacje.

Jak skutecznie negocjować?

Umiejętne prowadzenie negocjacji w biznesie, to niezbędny element, który pozwala na prowadzenie biznesu przynoszącego zyski. Dzięki negocjacjom możemy osiągnąć cel, który bez rozmów, a także ustępstw stron nie byłby możliwy do osiągnięcia. Istnieje kilka metod negocjacji, są to:

  1. Łagodzenie – zgadzanie się na ustępstwa na rzecz drugiej strony negocjacji. Takie działanie powoduje, że nasze interesy mogą być zagrożone.
  2. Dominacja – gdy żądamy dużo dla dobra naszych interesów, nie przywiązując jednocześnie wagi dla dobra interesów drugiej strony negocjacji.
  3. Kompromis – ustępstwa w pewnym stopniu, które pozwolą na zabezpieczenie obu stron negocjacji w jak najbardziej równym stopniu.
  4. Kooperacja – rodzaj współpracy, który powinien skutkować maksymalnym stopniem zaspokojenia potrzeb i zabezpieczenia interesów obu stron negocjacji.

To jaką techniką negocjacji zdecydujemy się posłużyć zależy od cech indywidualnych danej sytuacji. Przed przystąpieniem do negocjacji musisz więc:

  • określić cele, które chcesz osiągnąć,
  • poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie, dowiedzieć się jak najwięcej o drugiej stronie negocjacji i jej celach, przeanalizować waszą dotychczasową współpracę,
  • zastanowić się, na co ewentualnie możesz się zgodzić, w podjęciu tej decyzji pomogą ci informację, które zbierzesz w wyniku działań opisanych w poprzednim punkcie,
  • ustalić co możesz zrobić, w przypadku nieudanych negocjacji,
  • wybierz miejsce do negocjacji, powinno być to miejsce znane obu stronom negocjacji, wtedy wszyscy będą czuli się komfortowo i swobodnie, dzięki czemu negocjacje będą korzystniejsze, nie siadaj naprzeciwko drugiej strony negocjacji,
  • wybierz najbardziej korzystną, odpowiednią technikę negocjacyjną, która pozwoli ci skutecznie zabezpieczyć twoje najważniejsze interesy,

Jeśli twoim celem jest uzyskanie większej przewagi nad drugą stroną negocjacji, wykorzystaj jedną z technik:

  • „zły i dobry policjant” – technika stosowana w wielu aspektach życia, również bardzo skuteczna w kwestii skutecznych negocjacji. Zły policjant ma za zadanie negocjować w sposób twardy i bezkompromisowy, dobry policjant ma za zadanie łagodzić sytuację i zgadzać się na pewne kompromisy.
  • „salami” – dążenie do ustępstw, które pozornie wydają się drobne i nic nieznaczące, a w rzeczywistości przynoszą duże korzyści.

Aby być dobrym i skutecznym negocjatorem przyda ci się kilka cech i znajomość najważniejszych zagadnień, związanych z negocjacjami w biznesie. Poza znajomością technik negocjacyjnych, warto także wiedzieć jak prawidłowo dobrać technikę negocjacyjną i reagować na bieżącą sytuację negocjacyjną, która może zmieniać się dynamiczne. Powinieneś także dowiedzieć się, jakie są popularne metody manipulacyjne i wiedzieć, jak je rozpoznawać i bronić się przed nimi. Warto też być dobrym obserwatorem, co pozwoli ci na odczytanie prawdziwych intencji drugiej stron negocjacji. Powinieneś także potrafić poradzić sobie z czynnikami, które zaburzają odpowiedni przebieg negocjacji. Takimi czynnikami najczęściej są stres, poczucie dużej odpowiedzialności czy presja czasu. Aby dowiedzieć się, jak to robić najlepiej poszukać odpowiedniego kursu i zapisać się na niego. Takie kursy są powszechne w firmach, które zajmują się biznesem w różnej skali i są bardzo potrzebne. Dzięki nim nabędziesz wartościowych umiejętności, które pozwolą ci prowadzić skuteczne negocjacje i zyskiwać najkorzystniejsze rozwiązania.

Zakończenie

Negocjacje w biznesie to jeden z najważniejszych jego elementów. Bez negocjacji niemożliwe byłoby osiągniecie wielu celów i podjęcie satysfakcjonujących, przynoszących dużo korzyści i zysku współprac. Warto więc wiedzieć, jak przygotować się do negocjacji. Do tego potrzebna jest ci znajomość technik negocjacji, manipulacji, znajomość drugiej strony negocjacji i jej ewentualnych potrzeb, analiza waszej dotychczasowej współpracy. Odporność na stres, presję czasu i dużą odpowiedzialność także bardzo przydadzą się w prowadzeniu owocnych negocjacji. Tego wszystkiego można nauczyć się czytając artykuły czy książki poświęcone dokładnemu omówieniu tego tematu. Jednak bardzo dobrym wyjściem będzie także odbycie specjalnego kursu. Na takim kursie masz do czynienia z profesjonalistą, który nauczy się tego, czego naprawdę potrzebujesz, a także odpowie na bieżąco na nurtujące cię pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *