Przejdź do treści
Strona główna » Parę słów na temat roli adresów IP

Parę słów na temat roli adresów IP

Internet to współcześnie najpopularniejsze medium. Korzystamy z niego, używając komputerów, tabletów i telefonów. Z całą pewnością większości użytkowników nie przychodzi do głowy refleksja, w jaki to sposób funkcjonuje ta sieć i szczegóły komunikacji między stronami www i nami. Warto zdawać sobie sprawę z ogromnej ilości osób korzystających z internetu w danym czasie. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób ma miejsce transfer danych, że trafia on dokładnie w to miejsce, gzie trzeba? Chcąc się ego dowiedzieć w pierwszej kolejności, musimy zyskać nieco wiedzy, czym jest adres IP i jaką odgrywa on rolę.

Moje IP i jego rola – krótka charakterystyka

Najłatwiej będzie przyrównać adres IP do naszego adresu kontaktowego, który podajemy, wysyłając list czy inną przesyłkę. Wówczas listonosz czy kurier doskonale wie skąd i gdzie ma dostarczyć daną przesyłkę. Tak też jest dokładnie w przypadku funkcjonowania internetu. Pragnąc bowiem odwiedzić jakąś stronę www, musimy znać jej adres – jest nim właśnie wspomnimy adres IP. Oczywiście z poziomu przeglądarki nie wstukujemy ciągu cyferek, bo dzieje się to już automatycznie.

Czy zawsze adres IP jest taki sam?

Adres IP niekoniecznie jest ciągle taki sam, bo może on mieć charakter stały lub dynamiczny. Ten drugi może zmieniać się co każde połączeniu lub też raz na jakiś czas np. co 24 godziny. Natomiast wariant stały jest niezmienny dla konkretnego użytkownika. Tego rodzaju sytuacje powodują, że część użytkowników boi się o swoją prywatność. Na szczęście są rozwiązania, które powodują, że możemy przestać być aż tak widoczni w Internecie.

Anonimowość w sieci

Moje IP da się zmienić, korzystając z licznych narzędzi temu dedykowanym. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić serwery proxy, tor lub też chyba najpopularniejsze ostatnimi czasy usługi VPN. Korzystając z powyższych rozwiązań, jesteśmy w stanie ukryć swoje IP. Może to być bardzo przydatne nie tylko w celu ochrony prywatności w sieci, ale też w celu uzyskania dostępu do treści blokowanych w danym regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *