Przejdź do treści
Strona główna » Samodyscyplina – jak skutecznie udoskonalać tą umiejętność.

Samodyscyplina – jak skutecznie udoskonalać tą umiejętność.

Samodyscyplina to jedna z najważniejszych umiejętności. To ona jest kluczem do sukcesu jaki możemy osiągnąć w życiu. Nie ważne jaki cel chcemy osiągnąć, jedno jest pewne, że bez samodyscypliny ani rusz. Jednak tą umiejętność można doskonalić. Innymi słowy można ją wyćwiczyć u siebie tak jak np. mięśnie brzucha. Wystarczy tylko chcieć i być wytrwałym w swoich postanowieniach i działaniach.

Samodyscyplina to przyjaciel nie wróg.

Samodyscyplina pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele jak również pokonać wiele życiowych trudności. Dzięki niej możemy także podnieść swoją wartość. To właśnie samodyscyplina pozwala nam w pełni zapanować nad swoim życiem, przejąć nad nim kontrolę. Wcale nie łatwo wprowadzić do swojego życia samodyscyplinę. Wymaga to od nas silnej woli oraz wytrwałości w założonych działaniach. Jednak nie powinniśmy traktować tej umiejętności jak największego wroga, lecz jak przyjaciela, który nam pomaga i motywuje do działania. Takie podejście zdecydowanie nam ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Po co nam samodyscyplina?

Umiejętność ta kształtuje charakter oraz pomaga w znacznym stopniu w rozwoju. Nie wystarczy mieć cel czy talent, trzeba jeszcze do niego dążyć lub rozwijać go. I tutaj bez samodyscypliny ani rusz. Jest wielu ludzi utalentowanych lecz nie robią z tym nic. Nie rozwijają swoich umiejętności poprzez ćwiczenia i ciągłe doskonalenie się w konkretnej dziedzinie. Sukces wymaga od nas wiele pracy, wyrzeczeń i ciągłego dążenia do celu metodą małych kroczków. W życiu nic nie przychodzi samo, na wszystko trzeba sobie ciężko zapracować. Nie sztuką jest robić to co w danej chwili sprawia nam przyjemność lecz to co jest konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu.

Czego nas uczy?

Samodyscyplina uczy nas ciężkiej pracy, wytrwałości i systematyczności. Pozwala nam to osiągnąć zamierzone cele. Uświadamia nam, że tutaj nie ma drogi na skróty. Do sukcesu należy dążyć wytrwale. Uczymy się także wyrzeczeń. Np. zamiast pograć na komputerze ( będzie to stracony czas) wybierzemy przeczytanie np. ciekawego artykułu z dziedziny, w której się doskonalimy ( tym sposobem poszerzymy swoją wiedzę).

Czy samodyscyplina to cecha wrodzona ?

Niektórzy są bardziej zdyscyplinowani inni mniej. Jednak można temu zaradzić. Samodyscypliny można się nauczyć, a dokładniej mówiąc wyćwiczyć. Wystarczy tylko być konsekwentnym wobec siebie i wytrwałym. Oczywiście nie od razu Kraków zbudowano. To powiedzenie świetnie oddaje także nasze starania, aby osiągnąć zamierzony cel. Do wszystkiego dochodzi się stopniowo i kosztuje nas to nie raz wiele wysiłku i wyrzeczeń. Jednak to właśnie te małe kroczki coraz to bardziej przybliżają nas do sukcesu. Nie raz mamy momenty zwątpienie, gorsze dni i zaprzestajemy naszych działań, dążeń. Takie zachowanie jest całkiem normalne jesteśmy tylko ludźmi. Jednak warto jak najszybciej odzyskać utracona motywację oraz energię do działań, aby nie zaprzepaścić tego co już wypracowaliśmy.

Jak nauczyć się samodyscypliny?

Przede wszystkim musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i jakie działania będą do tego konieczne. Postaw sobie konkretne cele. Rozpisz na kartce wszystko co chce osiągnąć i powieś w widocznym miejscu. Najlepiej w łazience obok lustra, wtedy codziennie rano i wieczorem będą widoczne. Posłuży to jako motywacja do działania. Nie zapomnisz o tym co postawisz sobie za cel. Następnie musisz zaplanować działania jakie są potrzebne do osiągnięcia zamierzonego celu. Należy rozłożyć je w czasie realnym do zrealizowania. Nie stawiaj sobie na samym początku zbyt wysoko poprzeczki, bo to tylko zniechęci i zdemotywuje do działania. Wyznaczaj sobie mniejsze cele do zrealizowania w krótkim czasie np. tygodnia ( zmusi Cię to do systematyczności , nie będziesz w stanie odłożyć wszystkiego na później). Plan działania musi być elastyczny. Pozwalający na delikatne korekty, gdyż nie można nigdy wszystkiego zaplanować z góry dokładnie. Życie weryfikuje nam nieraz plany. Nie raz po drodze odniesiemy jakąś porażkę czy przyjdzie moment zwątpienia. To normalna rzecz jednak nie może nas to zdemotywować, z porażką należy się pogodzić i dalej dążyć do celu. Nie wprowadzaj zbyt dużo samodyscypliny na raz ( w wielu dziedzinach życia) bo Cię to przerośnie. W samodyscyplinie chodzi także o zapanowanie nad pokusami, które odsuwają nas od sukcesu. To wymaga od nas silnej woli oraz stanowczości w działaniu. Jak widać samodyscypliny można się nauczyć lecz nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Jednak nie jest to także nie wykonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *