Przejdź do treści
Strona główna » Typy osobowości : jak zrozumieć choleryka?

Typy osobowości : jak zrozumieć choleryka?

W starożytności Hipokrates wyróżnił 4 typy osobowości : flegmatyka, sangwinika, melancholika i choleryka. Każdy z nich był na tyle uniwersalnie opisany pod względem cech charakteru i zachowania, że podział ten przetrwał do dziś. Pomimo nowoczesnych badań, wyróżnienia kolejnych typów osobowości i zauważeniem, że może się on zmieniać, ten jest nadal najczęściej wykorzystywany. Zwłaszcza pod kątem określania choleryka.

Kim jest choleryk? Jakie ma cechy charakteru i jak zrozumieć choleryka?

Kim jest choleryk?

Choleryk to słowo określające osobę emocjonalną i impulsywną. Podejmują szybkie decyzje, ale są skupieni na ostatecznym celu, nie półśrodkach.
Niestety cechy te jednoznacznie kojarzą się z gniewem, wybuchami agresji, czy brakiem kontroli nad emocjami. Przy czym nie jest to prawda, a jedynie jej jednak strona.

Cechy choleryka

Jak już powiedzieliśmy choleryk to osoba zdolna do podjęcia szybkiego działania, impulsywna i emocjonalna. Do cech tego typu osobowości można jednak zaliczyć wiele innych przymiotów.
Cholerycy to osoby porywcze, mogące bardzo gwałtownie zareagować. Jednak przy tym odznaczają się dużą energią i niezwykłą siłą charakteru. Dzięki temu, gdy wybuchnie pożar są oni zdolni do natychmiastowego ugaszenia go, lub ratowania ludzi.
Ma on bowiem tendencję do przenoszenia spraw innych na siebie – uznaje ich sprawy za swoje. Przez to wiele problemów i tendencji społecznych odnosi do siebie. Sprowadza się to do jego skłonności do wtrącania w kłótnie innych, brania w obronę jedną ze stron sporu całkowicie nieproszony lub wyrażania swojego zdania nieproszonym
Słynne jest również mówienie, że choleryk może być niezrównoważony, czy mieć trudności z panowaniem nad sobą. Niestety jest to prawda – jeśli poczuje się urażony, zignorowany, zlekceważony, lub podjęta zostanie próba przekonania go do innego zdania może się to skończyć kłótnią.
Są jednak dobre strony bycia cholerykiem. Z natury są oni skupieni na celu i zadaniach, które do niego prowadzą. Na dodatek posiadają zdolność wyznaczania sobie zarówno celu jak i odpowiednich zadań, które w najkrótszym czasie go do niego doprowadzą.
Posiada również umiejętności przywódcze – świetnie odnajduje się w roli lidera.
Ma to mimo wszystko swoją cenę – cholerycy mają trudności z utrzymywaniem stałych relacji społecznych. Ze względu na impulsywności i bycie karierowiczem, może być ciężki w odbiorze i często niezrozumiany.

Jak zrozumieć choleryka?

Aby zrozumieć choleryka i móc z nim żyć w zgodzie, należy pamiętać o kilku sprawach.

  • Po pierwsze – kłótnie w jego uniesieniu emocjonalnym są bezsensowne. Najlepiej w jednym zdaniu poprosić go o przemyślenie sprawy i przeczekaniu jego humoru.
  • Po drugie – choleryk skupia się przede wszystkim na faktach. Rozmowy z nim, z poziomu oceny danych wydarzeń mogą nie mieć sensu i tylko wywołać kłótnie. Najlepiej prowadzić z nim dyskusję w oparciu o fakty, dane.
  • Po trzecie – zmienność i humorzastość choleryka wcale nie oznacza jego złych zamiarów, czy emocji, jakie wyraża. Zdarza się, że zaborczość względem partnerki to oznacza troski, której nie umie wyrazić w inny sposób.

Jednak należy też mieć na uwadze, że cholerycy mają większą skłonność do przemocy fizycznej lub wyładowywania złych emocji na przedmiotach. Można się jednak nauczyć to kontrolować na terapiach, poprzez rozmowy i pomoc bliskich.
Najlepszym sposobem na zrozumienie choleryka jest przeczekanie jego złości i rozmowa, kiedy emocje opadną. Cholerycy bowiem to nie tylko gniew i złość. To też inteligentne osoby, które mogą mieć trudności zarówno z wyrażaniem jak i panowaniem nad emocjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *