Przejdź do treści
Strona główna » Wizytówkowy Savoir Vivre

Wizytówkowy Savoir Vivre

Wizytówka jak wszyscy wiemy to niewielki kartonik o prostokątnych wymiarach niosący ze sobą różną treść. Rodzajów wizytówek jest kilka: od tych najbardziej znanych – służbowych, po osobiste, rodzinne czy też mieszane. Pierwsze z nich pojawiły się w XV wieku w Chinach, później we Francji, Niemczech czy Rosji. Porządnie zaprojektowana i wykonana wizytówka staje się przede wszystkim doskonałą reklamą firmy czy nas samych i niejako przepustką do nawiązywania relacji biznesowych i pozyskiwania nowych kontrahentów. Jak się okazuje sam przekaz wizytówki w ręki do ręki ma ogromne znaczenie i czasem zupełnie nieświadomie możemy popełnić jakieś faux pas. By tego uniknąć powstał tzw. wizytówkowy savoir vivre, czyli zbiór zasad jakimi należy się kierować przy wręczaniu lub otrzymywaniu wizytówki.

Wizytówkowy savoir vivre – Kiedy wręczamy wizytówkę

Etykieta (inaczej kurtuazja bądź zbiór zachowań) podczas wręczania wizytówek wyznacza kilka złotych zasad, których powinieneś się ściśle trzymać. Mianowicie:

Kolejność wręczenia

  • wręczanie wizytówek osobie starszej bądź wyższej rangą następuje tylko i wyłącznie w momencie, kiedy osoba ta nas o to poprosi. Jest to tzw. zasada wzajemności, w której dajemy wizytówkę osobie, która wręczyła nam swoją jako pierwsza,
  • podczas rozmowy mężczyzny z kobietą, to kobieta jako pierwsza powinna zainicjować wymianę wizytówek.

Pora wręczenia

Na wręczenie wizytówki również przychodzi stosowna pora i to zazwyczaj szybciej niż później:

  • przyjęta zasada mówi o tym, że do wymiany wizytówek należy przystąpić na początku rozmowy, z zachowaniem powyższej zasady, która mówi o tym, że to osoba wyższa rangą inicjuje zymianę,
  • w przypadku, w którym do rozmowy dołączają inne osoby – moment wymiany wizytówek może się opóźnić w czasie. Co ważne: nie popełnimy niestosowności, jeśli do wymiany dojdzie pod koniec spotkania. Warto pamiętać, że okoliczności mają duży wpływ na rozwój wydarzeń.

Sposób wręczania

Nie tylko to kto pierwszy wręczy, kiedy wręczy, ale również jak wręczy ma ogromne znaczenie przy wizytówkowym savoir vivre. W tym wypadku kluczowe jest, by wręczyć ją tak, żeby nasz rozmówca nie musiał jej w żaden sposób przekręcać i doszukiwać się treści. Ważne, by wizytówka była w idealnym stanie: bez plam, zagiętych rogów czy odkształceń.

Wizytówkowy savoir vivre – kiedy przyjmujemy wizytówkę

Dowiedziałeś się w jaki sposób zgodnie z zasadami dobrych manier wręczać wizytówki. Równie ważne zasady obowiązują w przypadku, gdy je otrzymujesz. Jak się zachować by i tutaj nie popełnić gafy? Oto kilka cennych porad:

  • przede wszystkim szacunek – to nadrzędna reguła. Powinieneś na wstępie podziękować za otrzymanie wizytówki, następnie zapoznać się z jej treścią, wręczyć swoją, a otrzymaną schować. W tym miejscu wypada również podkreślić ważną kwestię, jak miejsce schowania wizytówki. Tutaj poważnym faux pas będzie wsunięcie jej w kieszeń spodni, zwłaszcza tylnej. By wyglądało to dobrze i nadal pozostało kwestią szacunku możesz schować wizytówkę do portfela, wewnętrznej kieszeni marynarki, torebki, wizytownika, notesu itp.
  • jeśli do wymiany dochodzi np. w gabinecie przy biurku – nie chowaj otrzymanej wizytówki od razu. W takich przypadkach schowanie jej na chwile przed zakończeniem rozmowy będzie stosownym rozwiązaniem,
  • a co w przypadku jeśli otrzymaliśmy wizytówkę, a nie mamy swojej? Wówczas poinformuj o tym swojego rozmówcę i obiecaj nawiązanie kontaktu – będzie to dobra rekompensata.

Czego ponadto unikać?

Oprócz sztywnych zasad, których powinniśmy się trzymać przy wizytówkowym savoir vivre jest też kilka innych w miarę oczywistych, o których warto tutaj wspomnieć.

  • nie rozdawaj wizytówek na prawo i lewo, zwłaszcza osobom z którymi nie chcesz zainicjować dłuższego kontaktu.
  • unikaj zasypywania wizytówkami jednej osoby, z prośbą by rozdawała je w naszym imieniu.
  • gdy mamy świadomość tego, że druga osoba nie posiada przy sobie wizytówek – po prostu nie wręczaj swojej. Unikniesz tym samym niezręcznej atmosfery.
  • wymiana wizytówek przy stole, a tym bardziej przesuwanie ich po blacie, należy do sytuacji, których powinno się unikać.
  • niestosownym zachowaniem w trakcie rozmowy jest także bawienie się wizytówką.

Pamiętajmy, że wiele zależy od sytuacji i jej okoliczności – należy wówczas kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i dostosować swoje zachowanie do realiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *